Až příliš klidný pták

21. prosince 2015, 00:00 - Jan Novotný
21. prosince 2015, 00:00

ODS hledá před lednovým kongresem někoho, kdo by narušil hrozící nudu

Slogan „klidná síla“ je už mnoho let synonymem pro KDU-ČSL. Poprvé ho v Česku použil v roce 1996 tehdejší předseda lidovců Josef Lux a strana je na něj vlastně dodnes hrdá. I po téměř dvaceti letech se jím pyšní v předvolebních kampaních.

Ale teď by měli lidovci zbystřit. Heslo se jim totiž snaží ukrást nečekaný protivník – znovu obživlá ODS. Občanští demokraté si v polovině ledna zvolí nové vedení strany, kterou začali nazývat po Luxově vzoru klidnou silou. Členové začínají vnímat, že léčba, kterou jim po osudném pádu Nečasovy vlády naordinoval nový předseda a profesor politologie Petr Fiala, začíná časem účinkovat.

ODS pomalu, ale jistě v průběhu posledních dvou let stoupá ve volebních průzkumech.

Její volební model, tedy šance na reálný volební výsledek, se v posledních měsících podle Centra pro výzkum veřejného mínění stabilně pohybuje mezi sedmi až osmi procenty. Oproti čtyřem procentům ze dna krize v listopadu 2013 se jedná o znatelný pokrok. A současné vedení strany to také chce využít na lednovém kongresu při obhajobě svých funkcí. Fiala a jeho tým se budou snažit všechny dosud váhající delegáty přesvědčit o tom, že klidná síla skutečně funguje.

„Jsme teď jediná pravicová strana, které rostou preference. Jsem přesvědčen o tom, že v následujících měsících a letech půjdeme ještě výrazněji nahoru, což doteď nebylo možné vzhledem k tomu, čím si strana prošla,“ tvrdí předseda Petr Fiala. Jeho lékem na postupně se navracející důvěru voličů je právě klid. Žádné přehnané emoce, chladná hlava a odstup. „Chce to čas,“ říká s oblibou brněnský politologický mág, kterého do strany kdysi přivedl bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek, v žargonu Mirka Topolánka jeden z „kmotrů“, kteří pohřbili slávu modrého ptáka.

Věčný klid

Nicméně pouhý klid brzy nebude stačit.

A toho si je vědom nejen Petr Fiala, ale i zbytek širšího vedení strany. Klid se totiž velice snadno může změnit v nudu. A tu nikdo volit nebude. ODS však stále tápe v tom, zda už je ten správný čas nasadit na scénu „zlého muže“. Lidé z vedení se v tom neshodnou. „Někdo takový by se hodil,“ říká místopředseda strany a bývalý olomoucký primátor Martin Novotný, který chce svůj post na kongresu obhajovat podobně jako další současný místopředseda Miloš Vystrčil. Jejich kolega z vedení a patrně nejvýraznější z místopředsedů Martin Kupka si naopak myslí, že i do budoucna by strana měla voliče spíše uklidňovat. „Čeká nás velice těžké období například v souvislosti s uprchlickou krizí. V této situaci ocení společnost spíše uklidnění,“ míní starosta středočeské Líbeznice a někdejší stranický tiskový mluvčí. „I klid může vzbudit emoce.

Ty kladné,“ dodává. Kupka chce též obhajovat křeslo místopředsedy, a pomýšlí dokonce na post prvního místopředsedy, který dosud zastává europoslanec Jan Zahradil.

Právě on je dnes jediným „zlým mužem“ ve vedení strany. Zahradil často nejde pro ostré slovo daleko. Velice aktivně a přímočaře působí například na sociálních sítích. Ovšem jeho nepřítomnost v české politice se i přes jeho sliby ukázala jako značná nevýhoda. Nejen pro něj samotného, ale také pro celou stranu. „Jan Zahradil při svém zvolení prvním místopředsedou před dvěma lety tvrdil, že to půjde, že ani nepoznáme, že je v Bruselu. Ale znát je to hodně,“ tvrdí jeden z poslanců ODS. Jan Zahradil o podobných výtkách dosud nic neslyšel. „Zatím mi to nikdo do očí neřekl.

Spolu s Petrem Fialou jsem jediný představitel ODS, který vůbec boduje v průzkumech veřejného mínění,“ upozorňuje známý euroskeptik. Na kongresu bude obhajovat svoji pozici prvního místopředsedy. Jestli ji uhájí, však vůbec není jisté.

Novým kandidátem na „zlou konzervativní tvář“ je tak mladý ekonom a oblíbenec zakladatele strany Václava Klause Jan Skopeček. Pětatřicetiletý odborný mluvčí strany pro ekonomické otázky už se na svou roli pečlivě připravuje. Při rozhovoru s týdeníkem Euro si ani jednou nenechal skočit do řeči a dokázal přetlačit debatu tak, aby dokončil vlastní myšlenku.

Už to ukazuje na tvrdohlavost mladé naděje ODS. „Nechci se ale do té role nějak stylizovat. To by bylo trapné,“ ujišťuje Skopeček.

Právě jeho jméno vyslovuje řada lidí z vedení strany, když padne dotaz na nového „ranaře“. „To mě těší. Samozřejmě se snažím pojmenovávat věci ostře a jasně. Určitě mi ale není vlastní ten agresivní styl, který předvádějí například Babiš s Kalouskem,“ prohlašuje někdejší poradce prezidenta Klause. Na místopředsedu strany v lednu ještě kandidovat nehodlá. Vyčkává na lepší příležitost a nechce si rozjetý vzestup nějak pokazit, říkají o něm jeho spolustraníci. „Teď se vedení strany ještě tolik nezmění, to až za dva roky,“ naznačuje místopředseda Novotný, kdy je očekáván opravdový Skopečkův nástup.

Podle jednoho ze členů vedení už mezi současnými „krizovými manažery“ ODS panují obavy, jak v budoucnu „mladé pušky“ s těžce navrácenou důvěrou voličů naloží.

„Ještě nějaký čas budeme působit jako klidná síla. Ale až ty preference půjdou hodně nahoru, ti, co se teď připravují, nás smetou. S tím počítáme,“ tvrdí jeden z členů vedení ODS.

Kromě Jana Skopečka je mezi mladé naděje počítán mimo jiné také místostarosta Prahy

3 Alexander Bellu či bývalý plzeňský primátor a nyní náměstek pro kulturu Martin Baxa. Dlouholetý komunální politik ze západu Čech už nyní zvažuje kandidaturu na místopředsedu strany a tradičně silná plzeňská ODS ho v tom podporuje.

Zlá žena

„Zlý muž“ strany by však nutně nemusel být mužem. Snadno by jím mohla být žena. Aktuálně nejvýše postavenou a celkově nejvlivnější ženou ve stranické struktuře je místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová. Sama však kandidovat na místopředsedkyni nechce. „Funkce místopředsedů se v ODS i jinde dost přeceňuje. K tomu, abych mohla za ODS vystupovat a být dostatečně vidět, nepotřebuji být místopředsedkyní,“ míní Černochová, dlouholetá starostka Prahy 2 a expertka strany na oblast obrany. Za největší současnou slabinu ODS, kterou bude zřejmě kritizovat i na kongresu, považuje Černochová odbornou specializaci expertů a jejich nedostatečnou přítomnost v médiích. „Myslím, že tady máme co dohánět,“ konstatuje poslankyně. Zjevně se to týká i jí. Právě odborní mluvčí strany mohou podle ní ODS více zviditelnit v programových otázkách. Tím by se mohla strana častěji dostat i do vážnějších sporů s vládní koalicí, a tak nebýt napříště jen „klidnou silou“.

Jednu oblíbenou ženu však ODS z vedení zřejmě na dlouho odstavila. Někdejší kandidátka na premiérku Miroslava Němcová nepočítá s tím, že by se na kongresu mezi klíčové tváře strany vrátila. „Ráda bych ve vedení znovu byla, ale respektuji rozhodnutí loňského kongresu, který chtěl opravdu velkou změnu. Tak se členská základna rozhodla,“ říká se znatelnou lítostí v hlase Němcová, která dlouhodobě patřila mezi nejpopulárnější politiky ODS. Tento ostrý řez za minulostí, který z čela ODS vyhnal i některé silné a důvěryhodné osobnosti, bude jistě jedním z hlavních témat lednového kongresu.

Ovšem ODS už pomalu přestává být stranou minulosti a obrací se více k budoucnosti. Právě o ní se bude na kongresu hovořit nejčastěji.

A také o tom, že už není možné udělat stejné chyby jako v uplynulém desetiletí. Klinická smrt, kterou strana prodělala, byla posledním varováním.

Pouhý klid brzy nebude stačit. A toho si je vědom nejen Petr Fiala, ale i zbytek širšího vedení strany. Klid se totiž velice snadno může změnit v nudu. Novým kandidátem na „zlou konzervativní tvář“ je tak mladý ekonom a oblíbenec zakladatele strany Václava Klause Jan Skopeček.

Odraz ode dna Volební model ODS (v %)

11/13

4

12/13

6,5

1/14

5

2/14

7,5

3/14

6

4/14

6

5/14

5

6/14

7

9/14

7,5

10/14

5,5

11/14

6,5

12/14

8,5

1/15

6,5

2/15

5

3/15

6,5

4/15

8,5

5/15

6

6/15

8

9/15

7

10/15

7

11/15

8

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít