Až nastane mír

30. března 2015, 00:00 - Petr Holec
30. března 2015, 00:00

Bývalý senátor a soudce Jiří Vyvadil bojuje za Rusko a za své politické vzkříšení

V telefonu nezní Jiří Vyvadil jako odhodlaný bojovník za Rusko, známý svou demagogií a arogancí. „Přijeďte za mnou domů do Koloděj,“ souhlasil s rozhovorem podezřele přívětivým hlasem šedesátiletý právník nenávidějící novináře, NATO, Západ, americký vojenský konvoj, „havlismus“, Českou televizi a spoustu dalších věcí. „Vy ke mně asi budete hodně nepřátelský, že jo?“ zeptal se ještě do telefonu.

Trochu mě zaskočil: poté, co Vyvadil začal pořádat nenávistné veřejné akce na podporu Ruska a nyní i proti průjezdu amerického vojenského konvoje Českem, vyvolal nejen protivlnu nenávisti, ale i mnohem horšího zesměšňování. A vedle toho je i nejhorší nepřátelství vlastně skvělé, což dobře ví každý ambiciózní člověk, jenž se bere smrtelně vážně jako Vyvadil. Takže proč se strachovat jednoho novináře? „Nebojíte se psa?“ ukončil Vyvadil náš telefonický hovor.

Jsme ve válce „Vy nečtete e-mail. Já jsem vám napsal, že se s vámi nechci bavit. V šest ráno jsem vám to poslal. Zrušil jsem vás i Respekt,“ vítá mě druhý den Vyvadil se psem z balkonu svého satelitního domku v Kolodějích. Někdejší náměstek ministra spravedlnosti a soudce Nejvyššího správního soudu si mě prý vygoogloval

a zjistil, že si nezasloužím jeho čas ani přízeň. Bývalý kádr Jiřího Paroubka, než se spolu rozhádali kvůli ovládnutí národních socialistů, googluje poslední dobou hodně – hlavně sám sebe. Každé ráno v šest hodin si dává do Googlu své jméno, aby zjistil rozsah škod.

Pro vzdělaného a nepochybně inteligentního muže to určitě není hezký pohled: na Facebooku, kde založil kvůli průjezdu amerického vojenského konvoje Českem iniciativu Neprojdou, ho zesměšnili lidé, kteří se k němu (včetně známých novinářů) infiltrovali coby podporovatelé a Vyvadil je udělal svými zástupci. A tihle „trollové“ jeho organizovaný odpor proti americkému konvoji totálně rozložili.

Kromě toho ovšem Vyvadil nelení a plní web blogy s titulky jako Pane prezidente, udělejte z České televize kůlničku na dříví.

Česká televize ho nedávno pozvala do podvečerního pořadu Interview ČT24, kde bijec údajné velké západní lži dostal velkorysý půlhodinový prostor. Využil ho po svém: demagogicky a arogantně. „Věděl jsem, že jsem desetkrát arogantnější než Klaus a zjednodušeně jako (Petr) Cibulka opakuji své mantry. Ale věděl jsem, že se těm mizerům nesmím dát. A nedal jsem se. Nejde jen o mě. Musíme zlomit tenhle monopol totální manipulace veřejnoprávní instituce. Je odpudivá,“ popsal sám Vyvadil vlastní vystoupení.

„Kdybych si o sobě tohle přečetl na Googlu před dvěma lety, dostal bych mrtvici.

Teď jsem se to naučil brát tak, že jsem napůl agent KGB… Nahráváte to už?“ zeptá se mě Vyvadil náhle z balkonu. Odpovídám, že ne; nejsem ani napůl agent CIA, takže nemám diktafon na balkonovou komunikaci. „Víte co? Dejte mi dvacet tisíc korun a dám vám rozhovor,“ usměje se právník. Dvacet tisíc? To prodává svůj džihád hodně levně, odpovídám.

„Tak mi dejte sto tisíc,“ slyším. Načež se vážně zeptá: „A kdy by to vyšlo?“ V den jeho velkého finále, kdy Američané dorazí do Prahy a kdy proti nim chystá demonstrace, volám směrem k balkonu. „Tak pojďte dovnitř. Ale nemám tady nic jiného než teplý birell,“ varuje mě Vyvadil.

Ruský mír A skutečně: sotva usednu, postaví přede mě teplý birell, zatímco před sebe láhev plzně.

„Vy novináři nechápete, že čím víc se na někoho útočí, tak je to dobré pro oběť. Takhle jste udělali Zemana prezidentem a teď stejně bojujete proti Rusku,“ říká mi Vyvadil v obýváku.

Zkouší být přátelský, hned od začátku ale nedokáže potlačit svou útočnost přecházející v samolibé herectví plné dlouhých myšlenkových konstrukcí, jimiž se vyhýbá přímé odpovědi na otázku. Mně například nikdy srozumitelně neodpoví na to, co řekl své dceři, když se ho prý zeptala, jestli fakt věří tomu, co říká.

Teatrálností a arogancí je Vyvadil proslulý, kdysi mu zajistily lukrativní posty v politice i státní správě. „Je strašně hladový po úspěchu a nemá žádnou hranici sebekritičnosti. Byl katastrofou pro Paroubka. Teď si našel parketu, která mu otvírá cestu zpátky k nějakému postu, třeba i prezidenta. Nemá jiný cíl než se zviditelnit,“ popisuje ho bývalý vysoký úředník Paroubkovy vlády, kde si rtuťovitý právník také nemohl odpustit dlouhé monology ke všemu.

Paroubek kdysi vyslal Vyvadila, aby mu po fiasku v ČSSD připravil půdu u národních socialistů, ten si tam však záhy začal chystat půdu sám pro sebe. Souboj dvou „velikánů“ skončil totálním fiaskem a rozvratem kdysi slavné prvorepublikové strany. Vyvadil se na veřejných mítincích nyní prezentuje jako sociální demokrat, ve skutečnosti ale členem strany není, byť mu na Facebooku vyjadřují podporu poslanci ČSSD Jaroslav Foldyna nebo Stanislav Huml.

Vyvadil má jistě částečně pravdu v tom, že média podporující v prezidentské volbě nekriticky Karla Schwarzenberga vlastně pomohla Zemanovi, stejně jako že Ukrajina manipuluje zprávy o konfliktu na svém území podobně jako Rusko. Není ovšem manipulace jako manipulace. A Vyvadil vsadil právě na její extrémní podobu. „Má vyjádření jsou extrémní, protože byla narušena rovnováha. Trvám na všem, co říkám, protože si myslím, že to je dobré pro svět,“ vysvětluje svůj ostrý styl. „Rusko jednalo tak, jak jednat muselo. Situace je jasná a jednoznačná,“ řekl například na jednom z mítinků. „Ukrajina bude to poslední, co Západ udělá. Rusko je dnes bez konkurence. Základem státu totiž je, že se s ním musí ztotožnit lidé. A Rusko má podporu 80 procent občanů,“ argumentuje Vyvadil, pohodlně usazený v křesle.

To je samozřejmě pravda. Velkou podporu měl ale kdysi i Adolf Hitler, a málokdo tím dnes omlouvá nacismus. Vyvadil teď nazývá NATO zločineckou organizací, jako senátor ale hlasoval pro naše členství. „O čtrnáct dní později bych už tak nehlasoval,“ vysvětluje. Proč?

„Humanitární bombardování, příteli,“ odpovídá v narážce na vojenskou akci NATO proti Srbsku. A dodává: „Zrušit NATO, vystoupit z NATO. Americe někdo musí říct dost! Já nestojím na straně Ruska kvůli Rusku, ale kvůli nám. Pro mě je silné Rusko zárukou toho, že nastane mír.“ Blbá naděje Vyvadilovi imponuje ruský prezident Vladimir Putin, zatímco upřímně nenávidí jeho předchůdce Borise Jelcina. „Protože rozkradl zemi,“ zdůvodňuje svůj postoj. Krade se ovšem i za Putina, ten tomu jen dal putinovský řád, kdy kradou pouze vybraní lidé; jinak však Rusko zůstává obludně zkorumpovanou zemí. Kromě korupce navíc Putin řídí i demokracii. „Samotná demokracie pro mě není tak důležitá, protože nerozvíjí společnost. Neuznávám univerzální princip lidských práv. Nechci parlamentní demokracii, chci dialog,“ říká trochu překvapivě bývalý náměstek českého ministra spravedlnosti a soudce Nejvyššího správního soudu.

Dobře by si asi rozuměl s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Vyvadil má ovšem problém i s dialogem: většina jeho veřejných vystoupení včetně našeho rozhovoru se totiž záhy, obvykle než stihnete položit první otázku, zvrhne v monolog. Já se k dotazu dostal asi po hodině a vlastně byl jediný, který jsem chtěl vousatému šedesátníkovi položit: Proč to všechno dělá? Proč někdo jako on podstupuje takové veřejné zesměšnění? Pokud je tohle všechno jen taktika, k čemu pak vede strategie? „Řekl jsem si, že to všechno jen posílí zájem o mou osobu,“ přiznává celkem otevřeně.

Kvůli čemu ale vlastně? Chce být Vyvadil premiérem země, jež zavrhne parlamentní demokracii? Nebo dokonce jejím prezidentem? Anebo jen loví do své advokátní firmy movité ruské klienty? „Já to neumím posoudit, už jsem starý člověk. Jistě by mě zajímala politická strana, která by se snažila nově definovat současné problémy. Nejdřív ale musím zjistit, jestli jsou pro to podmínky. Víte, já už nemám koho volit a lidi potřebují naději. Třeba blbou,“ svěřuje mi Vyvadil před mým odchodem.

Zrušit NATO, vystoupit z NATO. Americe někdo musí říct dost! Já nestojím na straně Ruska kvůli Rusku, ale kvůli nám. Pro mě je silné Rusko zárukou toho, že nastane mír.

O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít