Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Až na fotbal v pohodě

14. října 2013, 00:00 - VADIM FOJTÍK
14. října 2013, 00:00

Sázka na energetiku byla pro vystudovaného právníka správnou volbou, která ho vynesla na výsluní českého byznysu

Pokud se chce někdo inspirovat tím, jak by měla vypadat raketová kariéra v českém byznysu, měl by se řídit příkladem Daniela Křetínského, mimo jiné spolumajitele společností Energetický a průmyslový holding či EP Industries.

Křetínský, který se narodil v roce 1975 ve vlivné brněnské rodině, krátce po absolvování Právnické fakulty Masarykovy univerzity nastoupil jako koncipient brněnské advokátní kanceláře Gottweis & Partner. Schopný a ambiciózní právník, jak ho označili někteří spolužáci, se nicméně brzy přesunul do Prahy, kde začal pracovat pro slovenskou investiční společnost J&T.

Křetínskému kromě schopností pomohla k angažmá částečně náhoda. Slovenská investiční firma tehdy v Česku zápasila s nedostatkem kvalitních lidí, a tak vzala zavděk i mladým právníkem. A jak se ukázalo, tenhle tah se jí v následujících letech vyplatil v podobě miliardových zisků, které jí šikovný stratég a vyjednávač Křetínský zajistil.

OSTRUHY OD ŽELEZNÉHO Daniel Křetínský ukázal své schopnosti již na počátku minulé dekády. Tehdy úspěšně vedl jednání kolem financování skupiny TV Nova, kterou ještě šéfoval Vladimír Železný. A kariéra byla nastartována. I kvůli úspěšným jednáním se Železným byl Křetínský v roce 2002 jmenován partnerem J&T a spoluvlastníky společnosti záhy přesvědčil o tom, že je výhodné investovat do energetiky. Někteří ze zaměstnanců firmy ještě dnes vzpomínají na tehdejší dlouhé, ale zajímavé projevy Daniela Křetínského o výhodách propojení výroby elektřiny, teplárenství a těžby uhlí. „Křetínský se doslova nadchnul pro všechno, co souviselo s energetikou a s příbuznými obory. Své nadšení částečně přenesl i na ostatní partnery firmy,“ tvrdí jeden z Křetínského spolupracovníků. Sázka na energetiku byla správnou volbou.

Nejen pro J&T, ale hlavně pro Křetínského. Zpočátku se skupina J&T pod taktovkou svého nejmladšího partnera orientovala především na obchodování s akciemi polostátní společnosti ČEZ, na nichž firma vydělala dle informací z trhu miliardy korun. I díky tomu si Křetínský a spol. mohli dovolit porozhlédnout se po větších akvizicích v oboru.

ZAČÍNÁME V PRAZE Energetická sága začíná nákupem zhruba čtyřicetiprocentního podílu v Pražské energetice.

Ten sice po letech směnila firma J&T za navýšení svého podílu v Pražské teplárenské, ale základ energetické divize byl na světě. Postupně se na něj nabalovaly další a další firmy.

Křetínskému se pouze nepodařilo splnit si velký sen, a to získat do portfolia některou z tuzemských těžebních společností.

Blízko byl v roce 2003, kdy se skupina J&T spolu s britskou International Power ucházela o majoritní státní podíl v Severočeských dolech. Prostřednictvím společnosti Škrobárny Brno nabídla ze všech uchazečů vůbec nejvyšší cenu 6,8 miliardy korun. V době tendru nicméně došlo k ostré slovní přestřelce mezi J&T a dalším zájemcem o doly, firmou Penta. Obě strany se předháněly v náznacích, která z nich vytunelovala slovenskou firmu Drôtovňa Hlohovec. Křetínský tehdy označil spolumajitele Penty Marka Dospivu za verbálního agresora, Severočeské doly však nezískal. O něco později je od státu koupila elektrárenská společnost ČEZ.

V roce 2004 Křetínský bojoval o ovládnutí další těžební firmy, černouhelné OKD, za jejíž převzetí byl ochoten zaplatit až čtyřicet miliard. Opět bez úspěchu, společnost nakonec ovládla skupina investorů kolem finančníka Zdeňka Bakaly. Bakalovci tehdy zaplatili za státní podíl 4,1 miliardy korun a firma OKD i kvůli tomuto rozhodnutí začala směřovat k temným obzorům. To je ale už jiný příběh.

Neúspěšně skončila i Křetínského snaha o ovládnutí Mostecké uhelné. V roce 2009 však Křetínský byl u založení Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Holding postupně nakupoval majetkové podíly ve významných tuzemských energetických společnostech, jako jsou United Energy, Elektrárny Opatovice či Pražská teplárenská. Neméně aktivní byl v zahraničí, kde EPH v posledních letech získal hnědouhelný revír Helmstedt s uhelnou elektrárnou Buschhaus, doly Mibrag nebo podíly v dceřiných firmách slovenské společnosti SPP, konkrétně ve firmách SPP distribúcia a Eustream.

Křetínský aktuálně vlastní v Energetickém a průmyslovém holdingu 18,52 procenta akcií, 44 procent drží investiční skupina PPF ovládaná Petrem Kellnerem a zbývajících 37,04 patří skupině J&T. Holding dnes zahrnuje celkem třicet podniků z oblasti energetiky. Firma je největším dodavatelem tepla v České republice, v oblasti dodávek elektřiny je druhá hned za polostátní společností ČEZ.

UKRADENÉ KONTRAKTY Vliv Daniela Křetínského na tuzemskou energetiku mohl být o poznání větší, nebýt finančníka Pavla Tykače. Ten jednu dobu Křetínského často navštěvoval a poslouchal jeho plány v hnědouhelném průmyslu a energetice, jejichž součástí byl nákup podílu v Mostecké uhelné (dnes Czech Coal). Jakmile prý Tykač Křetínského plány pochopil, kontaktoval tehdejší majitele Mostecké uhelné a firmu od nich ve dvou etapách odkoupil. Od této miliardové konzultace zdarma, jak se v médiích psalo, se datuje Křetínského averze vůči Tykačovi. A nutno dodat, že je vzájemná.

Křetínskému se po dobu jeho působení v EPH podařilo vybudovat dobré vztahy s vedením energetického koncernu ČEZ. I z toho důvodu obě firmy úspěšně spolupracovaly na několika obchodech a akvizicích. Ukázkovým příkladem je převzetí tuzemských aktiv britské společnosti International Power. Ta tehdy rozhodla prodat svůj majetek v Česku, do něhož mimo jiné patřil podíl v elektrárně Opatovice a v Pražské teplárenské. O podíly se ucházel EPH společně s ČEZ, na druhé straně stála Tykačova společnost Czech Coal.

Vítězem byl tehdy Křetínský. Údajně na nic nečekal, rozjel se do Londýna a tam dojednal kontrakt přímo s vedením International Power. Tykač se prý ještě pár dní notně vztekal, o něco později na ČEZ a Energetický a průmyslový holding poslal kontrolu z Bruselu.

Pomsty se ale nedočkal. Energetický a průmyslový holding hodlá pod vedením Daniela Křetínského a se silnými partnery PPF a J&T pokračovat v expanzi v Česku i okolních zemích.

I s ohledem na aktuální situaci v evropské energetice bude mít příležitostí víc než dost.

Křetínský kromě toho vlastní šedesátiprocentní podíl ve firmě EP Industries. Zbylých čtyřicet procent ovládá skupina J&T. Společnost, která vznikla v roce 2011 odštěpením neenergetických aktiv EPH má v portfoliu mimo jiné firmy Elektrizace železnic Praha, První brněnská strojírna a SOR Libchavy. EP Industries navíc v polovině letošního roku koupila od rakouské firmy Energie AG odpadové společnosti AVE v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajině a v Moldavsku. Křetínského firma se dle dobře informovaných zdrojů zajímá i o další odpadové společnosti působící v Česku a v okolních zemích.

Jediný byznys, který mu zatím totálně nevyšel, je vstup do českého fotbalu. V roce 2004 přesvědčil ostatní partnery J&T, aby investiční skupina koupila od pasovského podnikatele Axela Diekmanna za 554 milionů korun fotbalovou Spartu Praha. Vedení J&T ale s investicí spokojené nebylo, protože klub nevyhrával českou ligu s takovou pravidelností, jak se od něj očekávalo. A hlavně pokulhávaly příjmy z evropských pohárů. Od roku 2005 je hospodaření Sparty ztrátové, v loňském roce klub prodělal rekordních 237,3 milionu korun. I z toho důvodu čtyřicetiprocentní podíl společnost J&T převedla počátkem loňského roku na Křetínského. Jestli si i s tímto problémem poradí, se teprve uvidí.

O autorovi| VADIM FOJTÍK, fojtik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
Ceny elektřiny se domácnostem prodraží až o 15 %. Kdy můžete odejít k jinému dodavateli?
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)
Nové zálohy pro OSVČ v roce 2019: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
Jde česká volební účast do kopru?
Auta
Videodojmy: BMW 440i xDrive Gran Coupé
Od vysavače po stropní židličky: Neobvyklá funkční výbava v autech
Světla by mohla v budoucnu pomoci s parkováním nebo komunikovat s ostatními účastníky provozu
Seat Tarraco: Španělská Škoda Kodiaq se začala vyrábět. V Německu
Vypínání válců u benzinových motorů: elegantní způsob snížení spotřeby
Technologie
Nové iPady a Macy přijdou 30. října. Apple zve na velkou událost
Páčidlo připravit. Na Xbox One přichází Gordon Freeman
Raspberry Pi můžete vybavit TV tunerem. Přijimač podporuje i DVB-T2
Obchodování s bitcoiny nemůže být trestné, rozhodl soud v Berlíně
Duší Linux, vzhledem skoro macOS. Vyzkoušejte nový Elementary OS 5 Juno
Hry pro příležitostné hráče