Až budou telefony - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Až budou telefony

, Ondřej Hergesell,
Až budou telefony
Zdroj: Euro.cz

UMTS

PRAHA (oh) – Eurotel minulý týden ohlásil rozšíření testovací sítě UMTS o další dva potenciální dodavatele, společnosti Nokia a Siemens. Eurotel by měl od půlky dubna do poloviny června otestovat reálný provoz sítí třetí generace na vysílačích zmíněných firem a do konce roku by měl být vybrán dodavatel pro výstavbu sítě UMTS. Od začátku února Eurotel zkouší technologii společnosti Ericsson, který je patrně největším favoritem tendru.
Požadavky licence k provozování sítě UMTS hovoří o spuštění služby nejpozději na začátku roku 2005 a minimálně 90procentním pokrytí Prahy. „Ke konci letošního roku vybereme dodavatele, pak se začne síť stavět a v průběhu příštího roku bude UMTS síť spuštěna,“ potvrdil generální ředitel Eurotelu Terrence Valeski. Operátor počítá se třemi kategoriemi přenosových rychlostí sítí třetí generace. Na předměstích Prahy bude rychlost dosahovat 144 kilobitů za vteřinu, což je zhruba třikrát více než datové přenosy prostřednictvím sítě „dvouapůlté“ generace GPRS. V centru města by se měla přenosová rychlost pohybovat mezi 300 až 380 kilobity za sekundu, což je šestkrát více než stahování dat prostřednictvím pevné linky ISDN a desetkrát více než GPRS. „Pokrytí uvnitř některých budov bude umožňovat práci s daty rychlostí až dvou megabitů za vteřinu,“ dodává mluvčí firmy Jan Kučmáš.
Konkurenční T-Mobile žádné testy v hlavním městě neprovádí, proces ověřování UMTS probíhá v německém Bonnu. „Testuje tam celá skupina operátorů, takže nemá cenu to dělat v pěti různých zemích. Navíc tím srazíme náklady,“ tvrdí mluvčí firmy Jiří Hájek. Smlouvy o dodavateli české sítě UMTS zatím nejsou formálně podepsány, nicméně infrastrukturu v tuzemsku společně postaví společnosti Nokia, Nortel a Siemens. Se spuštěním počítá Hájek v průběhu příštího roku, konkrétnější termín zatím uvést nemůže. „Jsme teď ve fázi rozhodování, kterou aplikaci zákazníci chtějí, kterou je naopak zbytečné nabízet, čekáme také až klesnou ceny telefonů. Každopádně síť spustíme dříve, než vyžadují licenční podmínky,“ říká. Duální telefony, které by zvládly komunikovat jak v síti GSM, tak UMTS, budou na trhu v průběhu letošního roku. Jejich cena se bude pohybovat kolem dvaceti až třiceti tisíc korun. „I proto nechceme zažít nabízet komerční službu dříve,“ dodává Kučmáš.