Australané u Stalina - Euro.cz

Přihlášení

Australané u Stalina

, Kateřina Menzelová,
Australané u Stalina
Zdroj: Euro.cz

Oceanárium

PRAHA (men) – Prostory v Praze na Letné, které zůstaly prázdné po odstranění pomníku J. V. Stalina na počátku šedesátých let, se zřejmě dočkají nového využití. Radní minulý týden schválili spolupráci hlavního města a společnosti Underwater World Oceanarium při vybudování oceanária, které by bylo první svého druhu ve střední Evropě. Underwater World Oceanarium je dceřinou společností firmy Oceanis Australia Pty, jež vlastní a provozuje oceanária v Austrálii, Číně a Thajsku. Nedávno uzavřela smlouvy na výstavbu a provoz podobných zařízení v Paříži, Teheránu, Řecku, Spojených arabských emirátech a na Novém Zélandu.
Město má zájem na využití lokality pod bývalým pomníkem již řadu let, ale nemá peníze na to, aby ji upravilo. Studie projekční kanceláře John Allen Associates odhaduje, že náklady na opravy interiéru se blíží k částce přesahující 3 800 korun za metr čtvereční. Celkové náklady sanace bývalého Stalinova pomníku by tak představovaly částku přes 70 milionů korun. Zástupci města Prahy proto již v červnu 2000 vypsali veřejnou soutěž, která měla za úkol najít partnera pro regeneraci a následné využití části pomníku. V tendru zvítězila společnost Underwater World Oceanarium, jež však ještě bude muset návrh projektu předložený do soutěže dopracovat. Nejpozději do konce letošního roku by měla předložit hotovou studii.
„Oceanárium nám připadá jako nejvhodnější řešení, které výrazně zatraktivní turistickou nabídku města. Jeho výstavba neponičí životní prostředí, tedy ani historický park na pláni, a stavba, jejíž podstatná část bude pod zemí, zachová panoráma této lokality,“ říká radní Pavel Klega.
Oceanárium by mělo být obrovské průchozí akvárium, jehož největší nádrž bude mít hloubku více než sedm metrů a bude obsahovat 2,2 milionu litrů synteticky vytvořené mořské vody. V hlavní nádrži má být umístěn průchozí vyhlídkový tunel, v němž se bude pohybovat přes 250 druhů mořských ryb včetně žraloků a rejnoků.