Audience v novém

20. listopadu 2017, 00:00 - Jan Novotný
20. listopadu 2017, 00:00

Divadlo Na zábradlí se vrátilo do zrekonstruovaných prostor na Anenském náměstí

Jako místo úzce spjaté s novodobou historií této země a hlavně se jménem prvního českého prezidenta Václava Havla mělo malé pražské divadlo na Anenském náměstí v posledních desetiletích neobyčejnou možnost stát se ukázkovou scénou českého umění. A tak se stalo. Současné Divadlo Na zábradlí patří k nejprogresivnějším a nejlépe hodnoceným domácím činohrám s řadou úspěšných inscenací hraných v celé Evropě. Aby na cestě k důstojnému stánku nezůstalo jen u obsahu, získalo divadlo během posledního roku zcela novou tvář. Rekonstrukci za 44 milionů financoval pražský magistrát.

Původní nehostinný dvorek se díky průhlednému zastřešení proměnil v opravdovou divadelní dvoranu, kde osvícený duch domu z roku 1832 vede dialog s moderními prvky, zejména s novou dominantou: klikatým skleněným schodištěm. To hraje roli divadelní kulisy a zároveň každým svým schodem staví napínavý příběh gradující na galerii, odkud se vchází na balkon a do prezidentské lóže.

V ní se skrývá miniaturní výstava o nejslavnějším kulisákovi na světě. Václav Havel tu v 60. letech minulého století nejen pracoval v zázemí, ale uvedl tu poprvé některá svá slavná díla, například Zahradní slavnost.

Historie domu je ale ještě mnohem starší.

Klasicistní budova zvaná U Zeleného kloboučku z roku 1832 navazuje na základy z počátku 12. století, kdy na místě stál dvorec milevského kláštera. Divadlo tu má hlubokou tradici. První ochotnická představení se tady hrála už na konci 19. století. O to důležitější úkol měli v posledních měsících architekti ze známého pražského ateliéru TaK, kteří se novodobé rekonstrukce ujali, aby skloubili historii s přítomností. Foyer prošlo kompletní proměnou, novou podobu získala i populární divadelní kavárna v přízemí.

„Na starost jsme měli rozsáhlou rekonstrukci a provozní přestavbu, v rámci které vzniklo nenápadné skleněné zastřešení v místě pavlače na úrovni druhého patra. Vytvořili jsme tak nový společenský prostor pro život divadla i jiné kulturní akce,“ představuje rekonstrukci architekt Marek Tichý, zakladatel ateliéru TaK.

Nově zastřešený prostor v přízemí je sjednocený temnou podlahou s intarzií z jemné bílé grafiky. Patro je naopak výrazně světlé, lehká bílá konstrukce galerie navazuje na původní historickou pavlač, kterou ale nechává dominovat. Důležitou součástí nové atmosféry divadla je světlo. To denní, které proniká přes skleněné prvky hluboko do dvora, i to umělé v podobě náhodně poskládaných kulatých lamp u skleněného stropu.

Kromě nového prostoru se mohou diváci v nadcházející sezoně těšit na tři nové inscenace, mimo jiné na adaptaci románu Güntera Grasse Plechový bubínek.

prezidentské lóži se skrývá miniaturní výstava o nejslavnějším kulisákovi na světě.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Auta
Koupili byste si auto vyrobené ve Vietnamu? V Paříži se…
Plná moc k přepisu vozidla: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení
Galerie: Nejbizarnější ruská terénní vozidla, která projedou úplně všude
Audi TT dostalo decentní facelift a narozeninovou edici odkazující na původní koncept
Nejprodávanější značky na evropském trhu za první pololetí: Volkswagen vládne
Technologie
Tip: Zobrazte své aktivity z Chromu nebo Firefoxu v časové ose ve Windows 10
Nechcete čekat na banku? Google Pay už funguje i s kartami Revolut
Gorilla Glass 6 přichází. Displeje vydrží až 15 pádů na zem
Philips vyrobil cestovní 22″ televizor s napájením na 12 V
Digi TV přidává kvůli fotbalu čtvrtý exkluzivní sportovní kanál, druhé O2 TV má tři
Hry pro příležitostné hráče