Appian Energy nebude sám - Euro.cz

Přihlášení

Appian Energy nebude sám

, István Lékó,
Appian Energy nebude sám
Zdroj: Euro.cz

Hnědé uhlí

PRAHA (il) – Zájem o privatizaci lukrativního podniku Severočeské doly vyjádřil vedle Mostecké uhelné společnosti i silný lucemburský finanční investor LGT Trust.
Generální ředitel této společnosti Michal Wittmann loni 25. listopadu poslal dopis premiérovi Vladimírovi Špidlovi, že LGT Trust chce koupit 55,383 procenta akcií v Severočeských dolech, které drží stát. „Z tohoto důvodu jsme v České republice založili akciovou společnost Impower Finance jako naší přímou lokální reprezentaci,“ píše Wittmann v dopise, který má týdeník EURO k dispozici.
Wittmann, který je honorárním konzulem České republiky v Lucemburku, však na svůj oficiální dopis od českého premiéra nedostal žádnou odpověď. Dopis v kopii obdrželi i ministr financí Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Wittmann uvádí, že pokud bude zájem, je připraven záměr společnosti LGT Trust detailně prezentovat přímo premiérovi.
Nabídka lucemburské firmy možná zamotá hlavu ministrovi financí, který již v listopadu připravil pro vládu materiál s názvem Stabilizace hnědouhelného průmyslu a návrh privatizace majetkové účasti státu v Severočeských dolech, v níž navrhuje prodej firmě Appian Energy jako jedinému zájemci za 2,6 miliardy korun. Týdeník EURO má informace, že vláda však Sobotkův materiál ještě neprojednávala. Appian Energy sice sídlí ve Švýcarském kantonu Zug, ale ovládá ji Antonín Koláček, šéf Mostecké uhelné společnosti. Společnost Severočeské doly, která má na účtech přes osm miliard korun, je zisková, v roce 2001 vydělala 1,1 miliardy korun, za loňský rok – jak uvádí ČTK – se čeká zisk 1,2 miliardy korun.
V materiálu ministra financí stojí, že pro komplexnost zahrnuje „zájem švýcarské společnosti Triada Holding, která obchoduje s ropnými produkty, ale svůj zájem nezdůvodnila“.
O odstátnění žádá vládu i vedení další hnědouhelné firmy, Sokolovské uhelné (SU). Generální ředitel podniku František Štěpánek by byl rád, kdyby vláda v rozhodování o privatizaci Severočeských dolů rozhodla zároveň i o prodeji Sokolovské uhelné. Dodal, že snahou vedení SU je prosadit prodej investorovi z Karlovarského kraje. Štěpánek se s vedením firmy pokouší o manažerskou privatizaci.