Aplikační inteligence – nový impulz pro chytřejší infrastrukturu společnosti

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

V době mobility, velkého množství informací a cloudu, se zvyšuje nejen objem dat, která společnostmi „protékají“. Rostou také požadavky na jejich dostupnost i rychlost přístupu, a to kdykoli a kdekoli. To všechno s sebou ale nese nová rizika a problémy. Síť se stala nezbytnou součástí fungování každé organizace. Do jisté míry je dokonce možné říct, že pochopením fungování síťového provozu jsme schopni lépe poznat a chápat i fungování organizace.

Přesto není mnoho správců sítě, kteří by mohli říct: „Opravdu vím, co se v mé síti děje.” A ještě méně je těch, kteří by mohli říct: „Vím, jaká zařízení a jací uživatelé se mi v síti pohybují, jaké aplikace využívají, kolik dat přenesli za jakou dobu, jaké jsou odezvy na aplikaci v síti…”

Využívání jednotlivých aplikací se stává přímou úměrou produktivity jednotlivých zaměstnanců. Výkon a integrita sítě jsou základem fungování jakékoli organizace a jednotlivých aplikací – může podporovat, ale i zastavit činnosti i uživatele, kterým má sloužit. Schopnost sledovat jednotlivé datové toky uvnitř počítačové sítě dnes umožňuje nejen dosáhnout větší optimalizace, ale poskytuje důležité vstupy i pro další rozvoj.

Na trhu jsou dnes dostupné nástroje, které umožňují detailně sledovat dění v jejich infrastruktuře. Poskytují přesné informace, jako například, která zařízení spolu komunikovala, jaký uživatel je používal, kdy konkrétní událost proběhla… Ale už málo aplikací dokáže přesně zjistit, jaká data byla přenesena, jaké bylo zpoždění na úrovni sítě i samotné aplikace a další věci.

A právě pro tyto účely slouží aplikační inteligence. Jejím výsledkem je detailní pohled na síť, na základě kterého může její správce vidět, že má síť velké zpoždění, že se objevují podezřelé přenosy dat nebo že uživatelé používají nepovolené aplikace. Dokáže určit, jestli problémy při práci jsou způsobeny sítí, nebo samotnou aplikací, což jsou důležité informace pro service desk. Umožňuje to mimo jiné předejít budoucím problémům či výpadkům.

Z pohledu CIO jsou pak k dispozici podklady pro relevantní rozhodnutí o budoucích investicích do IT. Jestliže zjistí, že je síť sice plně využita, ale většinu kapacity zabírají nepotřebné aplikace, tak může zasáhnout i bez dalších finančních nákladů.

Dokáže rozlišit, jestli jde o ERP systém, úložiště v cloudu, nebo sociální sítě. Ve vazbě na byznys pak může blokovat nepovolené aplikace nebo upřednostňovat kritické aplikace. Další možnosti kontroly investic jsou v monitorování využití aplikací. Jestliže se zjistí, že aplikace má příliš dlouhou odezvu, může to znamenat potřebu posílení serveru. A to se provede ještě předtím, než nekontrolované přetížení bude znamenat výpadek a případnou finanční ztrátu.

Aplikační inteligence bezpochyby vnáší do oblasti infrastruktury nové možnosti pro její optimalizaci. l

tým Ness Technologies a Extreme Networks

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít