ANO, zmrazíme to

14. dubna 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
14. dubna 2014, 00:00

Mražené maso chtějí pro stát skladovat firmy blízké Babišovu hnutí. Jedna přímo z jeho impéria, ve druhé působí poslanec Jan Volný a patří velkému sponzorovi ANO Františku Piškaninovi

Andrej Babiš dlouhodobě popírá, že by jeho funkce ministra financí kolidovala s jeho podnikáním. Právě probíhající tendr ve Správě státních hmotných rezerv je však téměř čítankovým případem střetu zájmů. V soutěži jsou Babišovi blízké firmy a jako ministr financí má ve správě rezerv nemalý vliv - například může spolu s ministrem průmyslu navrhnout jejího šéfa.

Ve zmiňovaném případě jde o nákup a uskladnění tisíce tun mraženého masa. Tendr, jehož se účastní tři firmy, Animalco, Hopi a Mrazírny Plzeň-Dýšina, nyní prověřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS).

„Prošetřujeme ho v prvostupňovém řízení, v současné době je připravováno rozhodnutí,“ odvětil na otázku týdeníku Euro mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

„Oficiální vyjádření úřadu v tuto chvíli je, že můžeme zakázku dále procesovat, nemůžeme však prozatím s vítězem podepsat smlouvu a o veškerých dalších procesech musíme ÚHOS neprodleně informovat,“ vysvětlila mluvčí státních rezerv Karin Mikolajková.

Výběrové řízení napadla společnost Animalco, jejímž vlastníkem je od května roku 2011 Babišův Agrofert Holding. Ta skladovala mražené maso pro stát už v minulosti - přes deset let. Proti současnému tendru se ohradila, protože v zadávacích podmínkách byla u účastníků řízení jasně stanovena skladovací kapacita. Tu Animalco zjevně nemá, a proto šlo do zakázky společně s firmou Frost Logistic. „Naše námitka směřovala proti bezdůvodnému omezení hospodářské soutěže tím, že okruh uchazečů byl omezen podmínkou vlastnictví mrazíren,“ vysvětluje šéf společnosti Animalco Radko Jung.

Na tom, že firma patří do impéria ministra financí Andreje Babiše, Jung žádný problém nevidí. „Nezabýváme se politickými diskusemi. Jsme obchodní firma a tuto záležitost řešíme jako čistě odborný problém,“ tvrdí Jung. Podle něj bylo výběrové řízení vypsáno ještě před stanovením termínu loňských voleb. „Stranou nelze nechat ani skutečnost, že jsme dodavatelem Správy státních hmotných rezerv již přes deset let. Rádi bychom také dodali, že tato zakázka pro nás představuje jen velmi malý zlomek našeho ročního obratu. Řádově hovoříme o desetinách jednoho procenta našeho ročního obratu,“ dodal Jung.

Z jedné stáje Problém však není jen u firmy přímo z Babišovy stáje. Možnému střetu zájmů se vystavuje i společnost Hopi. „Skupina vybudovala a vlastní největší mrazírenská centra v rámci střední Evropy, z toho v České republice je jedním z největších a nejmodernějších poskytovatelů kompletní logistiky v mraženém segmentu se skladovací kapacitou 60 tisíc palet,“ vysvětluje účast v tendru asistentka vedení společnosti Jitka Kravčišinová. Výběrové řízení ve Správě státních hmotných rezerv je podle ní z tohoto pohledu nevelká zakázka - cca 1300 palet.

Jenže ekonomický ředitel společnosti Jan Volný je nyní poslancem za Babišovo hnutí ANO a místopředsedou rozpočtového a zemědělského výboru Poslanecké sněmovny.

„Z pohledu mých poslaneckých povinností a pravomocí nemám na správu hmotných rezerv žádný vliv,“ říká Volný. S Babišem se zná podle vlastních slov 18 let a mimo jiné v době, kdy šéfoval největšímu výrobci krůtího masa v České republice - firmě Adex z Lomu u Tachova, dodávala Adexu krmné směsi Babišova firma Agroservis Tachov.

Aby propojení s Babišem nebylo málo, majitel firmy Hopi František Piškanin před rokem finančně podpořil Babišovo hnutí ANO. „Já jsem za ANO viděl něco, co se odlišuje od ostatních. Pro mě to není hnutí, které používá populistická hesla jako,všichni kradou‘,,všichni podvádějí‘, a ve skutečnosti je to pro ně jen výtah k politickým postům, penězům a obchodům. Já jsem přesvědčen, že jsme v situaci, kdy potřebujeme změnu,“ osvětlil v březnu 2013 v médiích svůj dar Babišovu hnutí loňský podnikatel roku Piškanin. ANO získalo loni na sponzorských darech celkově 7,9 milionu korun, milion korun od Piškanina patřil k těm největším.

Agrofert a Hopi nejsou podle asistentky vedení společnosti Hopi Jitky Kravčišinové majetkově propojeny. Podotkla, že jde o nezávislé skupiny, v mnoha případech v konkurenčních pozicích. „Střet zájmu nenalézáme, protože mražená logistika je jeden z našich primárních podnikatelských konceptů za posledních dvacet let a z tohoto důvodu považujeme naši účast v tendru za zcela přirozenou,“ dodala Kravčišinová.

Ministr financí Andrej Babiš žádá změny u hmotných rezerv už nějaký čas. Přednedávnem například konstatoval, že Česko je jednou z mála evropských zemí, která státní hmotné rezervy financuje. A poukázal na to, že na Slovensku vznikla agentura, která státní hmotné rezervy profinancovala. „Ve většině států Evropy patří státní hmotné rezervy těm, kteří je vyrábějí jako zboží,“ nechal se slyšet šéf ANO.

Správě státních hmotných rezerv podle její mluvčí Karin Mikolajkové nepřísluší hodnotit subjekty, které se přihlásí do výběrového řízení a splní zákonné kvalifikační předpoklady a podmínky vypsané zadavatelem veřejné zakázky. „Do výběrových řízení se může přihlásit jakýkoli uchazeč, který splní jeho kritéria. Politici z jakékoli politické strany do takto nastavených podmínek výběrového řízení zasahovat nemohou,“ zareagovala Mikolajková na otázky ohledně možného střetu zájmů dvou ze tří uchazečů. Zda se bude moci soutěže účastnit i Babišovo Animalco v konsorciu se společností Frost Logistic, má rozhodnout antimonopolní úřad v brzké době.

Ekonomický ředitel firmy Hopi je poslancem za hnutí ANO a místopředsedou rozpočtového a zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. Majitel firmy podpořil ANO milionem korun.

O autorovi| Jan Hrbáček * hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít