Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Andrejova spojka k Arabům. Babiš mladší zůstává v Česku velmi aktivní

11. července 2015, 15:46 - Jan Novotný/Euro
11. července 2015, 15:46

Miki to stihl na poslední chvíli. „Prehlasujem, že budem dobrovoľne spolupracovať s československou kontrarozviedkou a zodpovedne plniť všetky úlohy, ktoré mi budú v záujme obrany a ochrany Československej socialistickej republiky uložené,“ tak slíbil a podepsal 6. listopadu 1989 Miki, jak ho nazývali důstojníci Státní bezpečnosti.

S komunistickou tajnou službou podepsal vázací akt, který se dodnes dochoval v archivu slovenských bezpečnostních složek a který má týdeník Euro k dispozici. Občanským jménem se Miki „volá“ Alexander Babiš a je mladším bratrem druhého nejbohatšího Čecha a ministra financí. Na podzim 1989 bylo Alexanderovi necelých 28 let, ale už tehdy zvládl upozorňovat kontrarozvědčíky na „protistátní živly“ v podniku zahraničního obchodu Omnia, kde se zabýval vývozem a dovozem svářecích strojů.

Jako socialistický obchodník už v 80. letech poznal kapitalistický Západ – cestoval pracovně do západního Německa, Francie či Rakouska. Na soukromé rekreace jezdil do Jugoslávie, Řecka či do Maroka, kam ho pozval v roce 1989 bratr Andrej, který v severní Africe sloužil jako vyslanec Petrimexu. Už podle výčtu zahraničních cest je zřejmé, že Alexander byl v dobách komunistické totality synem z prominentní prorežimní rodiny.

Bratr zprostředkovatel

Dnes je především bratrem českého vicepremiéra. V posledních dnech se poprvé dostal do povědomí širší veřejnosti v souvislosti s připravovanými novelami zákona o pojišťovnictví a zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. Alexander totiž loni v říjnu založil v Česku pobočku své slovenské pojišťovací společnosti Scheibner Insurance Broker, kterou na Slovensku provozuje od roku 2012 a která nese jméno předků obou bratrů.


Přečtěte si o Scheibner Insurance: Hrozí další střet zájmů? Babišův bratr jde prodávat pojistky do Česka


V Česku je firma zapsána v obchodním rejstříku jako pojišťovací zprostředkovatel, připravované normy se tak významně dotknou předmětu jejího podnikání. V reakci na podezření ze střetu zájmů kvůli politickému působení svého bratra však Alexander Babiš minulý týden oznámil, že se z Česka jako pojišťovák stáhne. Kdy k tomu dojde, ale neupřesnil.

Alexander Babiš je kromě zprostředkovávání pojištění v Česku aktivní i v dalších oblastech. Zasedá v představenstvu společnosti Advertas Investments, zabývající se pronájmem nemovitostí. O sedm let mladší Andrejův bratr je také členem představenstva česko-arabské obchodní komory Czech Gulf Business Council.

Komoru vede pražský advokát Robert Pergl, který měl v minulosti blízko k lobbistům Tomáši Hrdličkovi a Romanu Janouškovi. Tento vlivný právník je předsedou Komory administrátorů veřejných zakázek a taktéž členem expertní skupiny ministerstva pro místní rozvoj k zákonu o veřejných zakázkách.

Prodloužená ruka českých i arabských byznysmenů

Podle informací týdeníku Euro z blízkého okolí společnosti Czech Gulf Business Council byl Alexander Babiš do představenstva komory angažován jako prodloužená ruka českých i arabských byznysmenů směrem ke svému bratrovi Andreji Babišovi a obecně k vládnoucímu hnutí ANO. „Čeští obchodníci se zajímají o nové projekty a zkušenosti arabského světa nám mohou velmi pomoci,“ vysvětloval loni Bratislavan Alexander Babiš založení komory a své angažmá v ní.

Politické zájmy v souvislosti s rozvojem česko-arabského byznysu mají z české strany už zmíněný Robert Pergl a také poradce ministrů Mládka a Bělobrádka Peter Závodský. Další rodilý Slovák udržuje kontakty s obchodníky z Perského zálivu minimálně 15 let. Už v roce 2000 se stal prezidentem a předsedou správní rady Slovensko-irácké obchodní komory, poté působil jako poradce na slovenských ministerstvech hospodářství a zahraničních věcí a následně se přesunul do Česka.

Alexander Babiš (vpravo) se na veřejnosti rád prezentuje jako obyčejný muž.

Od roku 2010 pracoval jako poradce předsedy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Davida Vodrážky (ODS) a posléze jako poradce ministra zemědělství Petra Bendla (ODS). Právě Bendla zřejmě Závodský přiměl k orientaci na arabský byznys. Bendl se o obchodní možnosti v Perském zálivu začal v posledních letech aktivně zajímat, i do těchto oblastí jezdil.

Dnes je v Poslanecké sněmovně mimo jiné členem meziparlamentní skupiny pro státy Perského zálivu. Závodský se po volbách v roce 2013 stal poradcem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) a do svého týmu poradců si ho spolu s bývalou nejbližší poradkyní Mirka Topolánka Gabrielou Kloudovou přivedl také vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Zájem o spolupráci

O tom, že Czech Gulf Business Council projevuje eminentní zájem o spolupráci s hnutím ANO, svědčí nedávný sponzorský dar této obchodní komory. V letošním roce komora darovala hnutí ANO sto tisíc korun. Z jakého důvodu komora peníze hnutí darovala, není zřejmé. Předseda představenstva Robert Pergl v současné době pobývá v Dubaji a s veřejností nekomunikuje.

Peter Závodský na zaslané dotazy neodpověděl a rovněž Alexander Babiš nechal žádost týdeníku Euro o rozhovor bez reakce. Minulý týden se však rozhovořil poprvé a zřejmě i naposledy pro jiné médium: k rozhovoru si vybral bulvární Blesk. Alexander Babiš v něm uvádí, že jsou o něm vedeny spisy Státní bezpečnosti proto, že „byl monitorován“. Podle svazku, který má týdeník Euro k dispozici, však Alexander dobrovolně podepsal vázací akt.

Vstup Arabů do Unipetrolu

Vznik česko-arabské obchodní komory může souviset s eventuálním vstupem investorů z Perského zálivu do Unipetrolu, nyní většinově vlastněného polským PKN Orlen.

Vláda není spokojená s úrovní investic Poláků do rafinerií v Litvínově a Kralupech a podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka by stát uvítal, kdyby o Unipetrol projevil zájem právě nějaký arabský investor. Účinkování Poláků v Unipetrolu není historicky nakloněn ani Andrej Babiš, a to z celkem známých důvodů. Letos v dubnu prohrál s PKN Orlen soudní spor o 20 miliard korun, jichž se jeho Agrofert domáhal jako odškodnění za údajné porušení smluv při privatizaci Unipetrolu.

Připomeňme, že jak Mládek, tak Babiš mají v komoře blízké lidi: ministr průmyslu svého poradce Závodského a ministr financí bratra Alexandera. V kontextu Babišových vztahů směrem k arabskému světu je možné připomenout i jeho úsilí prodat venkovní bazén karlovarského hotelu Thermal, který spravuje ministerstvo financí. Bazén by po dle ministra financí mohl koupit právě nejmenovaný investor z Perského zálivu. Babiš se o tom zmínil při své lednové návštěvě Karlových Varů.

Kromobyčejný muž

Podle informací týdeníku Euro z kruhů blízkých česko-arabské komoře se Alexander Babiš na veřejnosti rád prezentuje jako obyčejný muž bez velkého finančního zázemí, ačkoli je jeho bratr druhým nejbohatším Čechem. Pravidelně podle svých slov cestuje z Bratislavy do Prahy běžnou autobusovou linkou, užívá si servis s kávou zdarma na palubě, splácí hypotéku a žije prý zkrátka mnohem obyčejnějším životem než jeho bratr.

Alexander Babiš je už dlouhé roky známý svými dobrými kontakty nejen mezi podnikateli z Blízkého východu, ale i z Ruska. V minulosti působil spolu s Peterem Závodským ve Slovensko-irácké obchodní komoře, v Czech Gulf Business Council zasedá vedle předsedy Rusko-české obchodní komory Vladimira Ermakova. Alexander Babiš se také chystá tento týden zavítat do Karlových Varů na jednání s ruskými podnikateli při příležitosti karlovarského filmového festivalu.

Mladší bratr Andreje Babiše by se měl podle svých slov sice stáhnout z českého trhu pojišťovacích zprostředkovatelů, nicméně podle informací týdeníku Euro zůstává v aktivním kontaktu s lidmi z tuzemské branže, například s Jiřím Běťákem, bývalým analytikem Kanceláře prezidenta republiky a někdejším spolupracovníkem expremiéra Jiřího Rusnoka z ING Pojišťovny. Běťák dnes podniká jako pojišťovací zprostředkovatel, spoluvlastní česko-slovenskou zprostředkovatelskou společnost CS First Brokers. Je tedy zřejmé, že se Alexander Babiš svých aktivit v českém pojišťovnictví nevzdává snadno.


Čtěte také:

Babišův Agrofert prohrál soud s PKN Orlen o 20 miliard

Opravdové Palermo

Babišův další střet zájmů? Agrofert je pojišťovacím agentem Respectu


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se počítají srážky ze mzdy při exekuci v roce 2019?
Jak se rok sešel s otcovskou poporodní péčí
Může být vaše hrubá mzda nižší než minimální mzda?
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
Kdy budou Velikonoce?
Auta
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v …
Nový Ford Focus ST dostal motor z Mustangu a diferenciál ze Škody Octavia RS 245
VW T2 sestavený ze 400 000 kostek LEGO
Jak využít staré baterie z elektromobilů? Nissan je instaloval do nafukovacího stanu
Test BMW M2 Competition: Vážně už BMW není jako dřív?
Technologie
Upgradování srozumitelnější, ale přísnější. Končí Cílený pololetní kanál [Windows 10]
Co přinesou iPhony, iPady, Macy a Apple Watch v roce 2019?
Soutěžte s Kaspersky Lab a vyhrajte spolehlivý antivir pro svůj počítač nebo mobil
Ministryně Nováková ví, proč máme drahá mobilní data. Můžou za to i spotřebitelé
Kvíz: Rozumíte řeči teenagerů na internetu?
Hry pro příležitostné hráče