Andrej Psí dečka

24. července, 00:00 - Pavel Páral
24. července, 00:00

Razie ve slovenských pekárnách je dalším z řady skandálů Andreje Babiše, který veřejnost vzrušuje zhruba stejně jako utopená moucha ve zvětralém pivu

Na Slovensku provedl tamní antimonopolní úřad razii v pekárnách českého ministra financí. Zjišťuje, zda je nezískal v rozporu s rozhodnutím úřadu, které mu už dříve jejich převzetí zakázalo. Agrofertu za to hrozí čtvrtmiliardová pokuta. Všude na světě by to byl skandál první třídy, leč u nás to každého zajímá zhruba stejně jako moucha utopená ve zvětralém pivu. Sorry, jako. Prostě ty pekárny potřeboval.

Zákony jsou zde jen pro bezcenné socky. Capo di tutti capi má své vlastní právo, a komu se to nelíbí, tak se může třeba jít zastřelit do mělnického přístavu jako ten nebožák, co netušil, komu prodává svou firmičku na dovoz masa.

O případu slovenských pekáren v Žilině a v Bratislavě píše týdeník Euro od jeho samého počátku, kdy sešlo ze spojení Babišových pekáren s United Bakeries (UB) bratrů Paříků. Oficiálně právě na základě negativního stanoviska slovenského antimonopolního úřadu. V zákulisí se šuškalo, že si to negativní stanovisko Babiš objednal sám poté, co Paříkové odmítli přistoupit na snížení kupní ceny na polovinu. Měl tak úřední papír, s nímž se mohl bránit případnému vymáhání škody ze strany United Bakeries za porušení uzavřené smlouvy. A k vymáhání způsobené škody skutečně došlo. Agrofert během jednání o převzetí UB získal detailní informace o kontraktech firmy a fakticky převzal významnou část jejích zakázek. Soud žádnou škodu nepřiznal. V Česku to ani nepřekvapí.

Takový podnikatel Kamil Jirounek, který svými biopalivy překřížil Andrejovi cestu, byl nakonec odsouzen na šest let do vězení, ačkoli „provedené důkazy byly v extrémním nesouladu“ s rozsudkem, jak nyní konstatoval Nejvyšší soud. Halt on ten Spolek přátel italské opery má poměrně dost členů v nejrůznějších důležitých pozicích.

Ale zpět k t ěm slovenským pekárnám. O těch se nakonec Paříkové s Babišem dohodli. Na Slovensku vznikly dvě nové společnosti s neznámými vlastníky, které neměly povinnost žádat antimonopolní úřad o souhlas při akvizici pekáren a obratem je nakoupily. O této transakci jsme v týdeníku Euro psali hned, jak se udála, a upozorňovali jsme, že v orgánech těchto nových společností jsou právníci pracující pro Babiše a s vysokou pravděpodobností jde o firmy úzce propojené s Agrofertem. V takovém případě by ale o souhlas žádat musely a nedostaly by ho. Je to obdobná technika jako ta použitá při podvodném vylákání dotace na stavbu Čapího hnízda.

Jenže tři roky se nic nedělo. Pouze mezitím Babišovo Duslo Šala získalo dotaci z EU na investice sloužící k vytvoření nových pracovních míst, ačkoli výsledek bude takový, že počet zaměstnanců v Duslu klesne. Dotaci připravil a prosadil ministr průmyslu, který s Babišem léta podniká. V novinách se pak trochu psalo o starých podezřeních, že náš Spolek přátel italské opery přispěl Ficovi na kampaň. A poté zase klid.

Razie a vyšetřování nakonec přišly, ovšem s vysokou mírou pravděpodobnosti to celé opět skončí nějakou komickou pokutou, ignorování zákonů bude dodatečně legalizováno a vše bude v naprostém pořádku.

Prostě jen málokdo umí nosit psí dečky tak elegantně jako náš Andrej. •

Tři roky s e nic nedělo. Pouze mezitím Babišovo Duslo Šala získalo dotaci z EU na investice sloužící k vytvoření nových pracovních míst, ačkoli výsledek bude takový, že pocet zamestnancu v Duslu klesne.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít