Andrej Psí dečka

24. července, 00:00 - Pavel Páral
24. července, 00:00

Razie ve slovenských pekárnách je dalším z řady skandálů Andreje Babiše, který veřejnost vzrušuje zhruba stejně jako utopená moucha ve zvětralém pivu

Na Slovensku provedl tamní antimonopolní úřad razii v pekárnách českého ministra financí. Zjišťuje, zda je nezískal v rozporu s rozhodnutím úřadu, které mu už dříve jejich převzetí zakázalo. Agrofertu za to hrozí čtvrtmiliardová pokuta. Všude na světě by to byl skandál první třídy, leč u nás to každého zajímá zhruba stejně jako moucha utopená ve zvětralém pivu. Sorry, jako. Prostě ty pekárny potřeboval.

Zákony jsou zde jen pro bezcenné socky. Capo di tutti capi má své vlastní právo, a komu se to nelíbí, tak se může třeba jít zastřelit do mělnického přístavu jako ten nebožák, co netušil, komu prodává svou firmičku na dovoz masa.

O případu slovenských pekáren v Žilině a v Bratislavě píše týdeník Euro od jeho samého počátku, kdy sešlo ze spojení Babišových pekáren s United Bakeries (UB) bratrů Paříků. Oficiálně právě na základě negativního stanoviska slovenského antimonopolního úřadu. V zákulisí se šuškalo, že si to negativní stanovisko Babiš objednal sám poté, co Paříkové odmítli přistoupit na snížení kupní ceny na polovinu. Měl tak úřední papír, s nímž se mohl bránit případnému vymáhání škody ze strany United Bakeries za porušení uzavřené smlouvy. A k vymáhání způsobené škody skutečně došlo. Agrofert během jednání o převzetí UB získal detailní informace o kontraktech firmy a fakticky převzal významnou část jejích zakázek. Soud žádnou škodu nepřiznal. V Česku to ani nepřekvapí.

Takový podnikatel Kamil Jirounek, který svými biopalivy překřížil Andrejovi cestu, byl nakonec odsouzen na šest let do vězení, ačkoli „provedené důkazy byly v extrémním nesouladu“ s rozsudkem, jak nyní konstatoval Nejvyšší soud. Halt on ten Spolek přátel italské opery má poměrně dost členů v nejrůznějších důležitých pozicích.

Ale zpět k t ěm slovenským pekárnám. O těch se nakonec Paříkové s Babišem dohodli. Na Slovensku vznikly dvě nové společnosti s neznámými vlastníky, které neměly povinnost žádat antimonopolní úřad o souhlas při akvizici pekáren a obratem je nakoupily. O této transakci jsme v týdeníku Euro psali hned, jak se udála, a upozorňovali jsme, že v orgánech těchto nových společností jsou právníci pracující pro Babiše a s vysokou pravděpodobností jde o firmy úzce propojené s Agrofertem. V takovém případě by ale o souhlas žádat musely a nedostaly by ho. Je to obdobná technika jako ta použitá při podvodném vylákání dotace na stavbu Čapího hnízda.

Jenže tři roky se nic nedělo. Pouze mezitím Babišovo Duslo Šala získalo dotaci z EU na investice sloužící k vytvoření nových pracovních míst, ačkoli výsledek bude takový, že počet zaměstnanců v Duslu klesne. Dotaci připravil a prosadil ministr průmyslu, který s Babišem léta podniká. V novinách se pak trochu psalo o starých podezřeních, že náš Spolek přátel italské opery přispěl Ficovi na kampaň. A poté zase klid.

Razie a vyšetřování nakonec přišly, ovšem s vysokou mírou pravděpodobnosti to celé opět skončí nějakou komickou pokutou, ignorování zákonů bude dodatečně legalizováno a vše bude v naprostém pořádku.

Prostě jen málokdo umí nosit psí dečky tak elegantně jako náš Andrej. •

Tři roky s e nic nedělo. Pouze mezitím Babišovo Duslo Šala získalo dotaci z EU na investice sloužící k vytvoření nových pracovních míst, ačkoli výsledek bude takový, že pocet zamestnancu v Duslu klesne.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 tipů, proč se vyplatí operativní leasing
Prodám auto. Zn.: rychle a výhodně
Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Auta
I nástupce Subaru WRX STI dostane hybridní pohon. Ale…
Nový Volkswagen Touareg se představí v dubnu v Číně. Bude to hybrid
Test Range Rover Velar D300: Takhle má vypadat SUV
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf GTI nebyl první
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Technologie
Vědci vytvořili nejmenší vánoční přání. Na poštovní známku by se jich vešlo 200 milionů
Hodnota všech kryptoměn je 30krát vyšší než na začátku roku
Intel chce hardwarově uzamknout systém ME, nebude možné se vrátit na starší firmware
Epson Moverio BT-300: vyzkoušeli jsme létání s dronem v brýlích pro rozšířenou realitu
Američané natočí remake seriálu IT Crowd. Zkusí to už potřetí
Hry pro příležitostné hráče