Americká realita - Euro.cz

Přihlášení

Americká realita

, Pavel Hanslíček,
Americká realita
Zdroj: Euro.cz

Orion Investments

PRAHA (hns) – Koupi amerických komerčních objektů nabízí českým investorům švýcarská firma Orion Investments. „Naše společnost se zaměřuje na bohaté investory z Evropy a Středního východu. Většina našich klientů jsou movití právníci, lékaři či ředitelé velkých firem,“ říká makléř ženevské kanceláře Roberto Chiantera.
Společnost nabízí komerční nemovitosti v hodnotě jednoho až deseti milionů amerických dolarů (přibližně 27 až 270 milionů korun českých). Klientovi se jeho investice splácí z nájmu, který je uzavřen na patnáct až dvacet let dopředu. Mezi nájemci jsou americké společnosti – například investiční banky Merill Lynch, Wachovia Bank a Bank of America – nebo prodejny maloobchodních řetězců typu prodejce zařízení pro kanceláře Office Depot.
„Průměrný čistý výnos po zdanění z takovéto investice se pohybuje kolem 6,5 procenta ročně,“ dodává Chiantera. Výhodou amerických nájemních smluv je právě fixace nájemní sazby na celé období nájmu, což zaručuje stálý příjem na rozdíl od podobných smluv uzavřených v Evropě. Navíc je možné uzavřít nájemní smlouvy, které za cenu o něco nižšího nájemného zbavují investora povinnosti platit daň z majetku, pojištění nemovitosti a hradit její údržbu. To je výhodné hlavně pro evropské investory, pro které by správa majetku na dálku byla složitá.
„Investice do nemovitosti se tak podobá nákupu obligace. Rozdíl je v tom, že po datu splatnosti dostanete zpět pouze nominální hodnotu obligace, přičemž nemovitost se mezitím může značně zhodnotit,“ vysvětluje Chiantera. Martin Václavík z české pobočky mezinárodní realitní společnosti Colliers International soudí, že jde o nabídku na českém trhu neobvyklou, se kterou se nikdy nesetkal. „V masový zájem nevěřím, český trh nabízí vzhledem k rizikové prémii minimálně srovnatelný výnos. Přesto to může být příležitost pro investory se zájmem o zralý trh s nižším rizikem a stabilní mírou výnosnosti,“ říká Václavík.
Chiantera tvrdí, že jedná s několika českými zájemci a upozorňuje, že uzavření takovéto transakce někdy trvá až dva roky.

Diskuze