Američan? Raději ne

10. června 2013, 00:00 - PETRA PELANTOVÁ
10. června 2013, 00:00

Equa bank jako první reaguje na Obamův boj proti daňovým únikům. Ruší všechny „americké“ účty

Spojené státy v čele s prezidentem Barackem Obamou vyrazily do velmi tvrdé ofenzivy proti daňovým únikům. A důsledky už pocítili i lidé v Česku. Letos v lednu začal v USA platit Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA). Tato legislativa vyžaduje od příštího roku po finančních institucích na celém světě informace o účtech klientů, kteří se hlásí k americkému občanství. Kdo nebude spolupracovat, hrozí mu tučné sankce. Bez ohledu na to, že například v české legislativě nemá FATCA žádnou oporu. Ministerstvo financí říká, že vše intenzivně řeší.

Banky ale čekat nechtějí. Například Equa bank se rozhodla právní vakuum řešit radikálně a americké účty ruší.

V předstihu „S ohledem na nevyjasněnou legislativní situaci v České republice pro sdílení osobních údajů klientů a bankovního tajemství s daňovými úřady v USA využije Equa bank možnosti registrovat se pro účely FATCA jako spolupracující instituce se statusem deemed compliant, kdy ve svém portfoliu po 1. 7. 2013 nepovede tzv. americké účty,“ píše banka v dopise klientům, kde jim oznamuje, že jejich účet ruší.

Týdeník Euro má korespondenci k dispozici.

Banka tvrdí, že ruší pouze jednotky účtů a rozhodně se nejedná o stovky či tisíce. „Aktuální znění zákona o ochraně osobních údajů a zákona o bankách neumožňuje předávat údaje o klientech do zahraničí. V současné době také není jasné, zda Česká republika uzavře do konce roku příslušnou mezivládní dohodu,“ vysvětluje mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková. Sporná je podle banky už samotná skutečnost, že daňové úřady Spojených států si osobují právo určovat povinnosti zahraničním právním subjektům. „Equa bank s ohledem na svůj cílový trh a legislativní nejasnosti zvolila status, kdy americké účty nepovede, a nebude se tak vystavovat regulatornímu nebo finančnímu riziku,“ říká otevřeně Dvořáčková.

Třicet procent pryč Bankovní domy musejí identifikovat americké účty nejpozději ke konci roku 2013. Od roku 2015 by pak měly o jejich zůstatcích informovat každý rok daňové úřady v USA. Cílem je minimalizovat úniky z americké daňové povinnosti. Při nesplnění povinnosti hrozí nespolupracující instituci třicetiprocentní srážková daň na příjmy pocházející ze zdrojů z USA, a to „prostřednictvím spolupracující instituce, která by byla stranou kontraktu“, vysvětluje české ministerstvo financí.

Jak už ale bylo zmíněno, potíž je v tom, že stejně jako v některých jiných zemích v České republice zatím neexistuje legislativa, která by bankám umožnila tak citlivé informace předávat. A právní oporu nemají ani sankce v podobě třicetiprocentní srážkové daně, které čekají na hříšníky. „V České republice zatím není tato povinnost v právním řádu reflektována. Ministerstvo financí se ale snaží zabránit sankcionování tuzemských finančních institucí a minimalizovat další negativní dopady,“ vysvětluje mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Česko podle něj loni zahájilo jednání o mezinárodní dohodě, která by měla účinky tohoto amerického zákona zmírnit. „Zároveň je připravován prováděcí zákon, který by povinnosti stanovené zákonem FATCA promítl do našeho právního řádu a našim finančním institucím poskytl právní titul k poskytování údajů,“ dodal Jakob.

Zatím však platí, že pokud by například Česká spořitelna, tedy banka s největším počtem klientů v zemi, odmítla posílat do USA informace o svých klientech s americkým občanstvím, na jejich konta by pak mohly přicházet sumy, ze kterých by odesílající třeba britská banka bez varování strhla třicet procent. Právě Velká Británie s dalšími pěti zeměmi už má s USA dohodu, na jejímž základě jim bude informace sdělovat.

„Za předpokladu, že by taková dohoda neexistovala, by teoreticky jedna banka mohla srážet peníze jiné české bance. Problémem by zde byl tuzemský právní titul ke srážce. Pro srážející banku by to byla riziková situace.

Právě proto se snažíme vyjednat mezinárodní dohodu,“ popisuje složitou problematiku Jakob. Ministerstvo tvrdí, že se vše stihne. Dohoda prý zajistí všem tuzemským finančním institucím status spolupracujících finančních institucí. Resort financí se prý současně bude snažit vyjednat i „pomalejší náběh povinností“. Jinými slovy že banky nebudou muset plnit veškeré požadavky hned po prvním lednu 2014. Předávání požadovaných informací bude probíhat mezi finanční institucí a Finanční správou České republiky, která následně informace předá americké daňové správě. Současně by dohoda měla obsahovat závazek USA předávat obdobné informace české finanční správě, upřesňuje Jakob.

LeGitiMuJte se prosÍM Zjistit, kolik v Česku žije lidí s americkým občanstvím, se přesně nedá. Ministerstvo vnitra i Český statistický úřad říkají, že souhrnná čísla nemají. Z posledního sčítání obyvatelstva v roce 2011 vyplývá, že v kolonce občanství si Spojené státy americké zaškrtlo 7432 lidí.

Dalších 18 tisíc lidí, kteří se sčítání účastnili, uvedlo, že mají dvojí občanství. Kolik z nich má kombinaci českého a amerického, ovšem z dostupných dat rozklíčovat nelze. Navíc dalších šedesát tisíc lidí nezaškrtlo žádné občanství. Cizinecká policie dle posledních dostupných statistik uvádí, že počet občanů USA s trvalým nebo dlouhodobým povolením k pobytu v Česku je zhruba šest tisíc. Sdílnější nejsou ani banky, které nechtějí prozradit, kolik mají v portfoliu amerických účtů. Jisté je, že půjde minimálně o tisíce lidí.

Finanční domy potvrzují, že se problematikou zabývají a situaci analyzují. Například Komerční banka říká, že konkrétní kroky jsou předmětem interního knowhow banky. „V bance již delší dobu funguje projektový tým, který provádí příslušné analýzy právní oblasti, připravuje změny v prostředí informačních systémů a technologií a samozřejmě i nové metodické postupy,“ popisuje mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Podobně je na tom Česká spořitelna. Největším problémem zůstává stávající legislativa, která českým finančních institucím neumožňuje plnit požadavky FATCA. Například Raiff eisenbank uvedla, že problematikou se zabývá už dva roky. UniCredit Bank zase vyloučila, že by americké účty rušila.

stÍhÁMe?

Některé finanční domy namítají, že Česko zaspalo, začalo o příslušné mezivládní smlouvě jednat pozdě a do konce roku se dohoda nestihne. Kritika však zaznívá pouze neoficiálně. Banky shodně tvrdí, že budou postupovat důsledně v souladu s českou legislativou a v koordinaci s ostatními finančními institucemi. Rušení účtů je ale podle některých vyjádření přehnaná reakce. „Banky, které kvůli FATCA ruší účty, se chovají spíše emocionálně než ekonomicky,“ domnívá se výkonný ředitel Americké obchodní komory v Česku Weston Stacey. Dodržování zmiňovaného zákona prý pro banky není extrémně nákladné. Stacey sice přiznává, že pro Američany v zahraničí může zákon znamenat jisté komplikace, Spojené státy podle něj ale jednají zcela logicky v duchu svých daňových priorit.

AMERICKÉ ANO Uvedené země už uzavřely s USA dohody, na jejichž základě budou tamní fiinanční instituce předávat americké daňové správě údaje o majitelích bankovních účtů, kteří se hlásí k americkému občanství Velká Británie, Irsko, Dánsko, Norsko, Mexiko, Švýcarsko, Německo*, Itálie*, Španělsko* *Tyto státy zatím nemají dohodu podepsanou, spolupráce byla odsouhlasena zatím jen na expertní úrovni Zdroj: ministerstvo financí

RIZIKOVÉ BANKOVNÍ KONTO Definice amerického účtu pro potřeby Foreign Account Tax Compliance Act * majitel bankovního účtu je občanem nebo rezidentem USA * je-li konto na firmu, pak dotčená společnost či její skutečný vlastník musejí mít sídlo v USA

O autorovi| PETRA PELANTOVÁ, pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít