Ambulancím hrozí škrty, doktoři z toho mají šok

10. prosince 2012, 00:00 - (myš)
10. prosince 2012, 00:00

Zdravotnictví

Ambulantní specialisty čeká těžké období. Podobně jako nemocnice projdou přehodnocením smluv se zdravotními pojišťovnami. „Většině z nich vyprší rámcová smlouva v roce 2015, pojišťovny by ji měly ambulancím vypovědět do konce roku 2014, aby mohly rok vyjednávat o nových podmínkách. Debaty by se ale měly začít vést nejpozději začátkem příštího roku,“ řekl týdeníku Euro náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Po diskusích s odbornými lékařskými společnostmi budou stanovena kritéria – například v počtu ordinačních hodin, vybavenosti, přístrojů – která by měla splňovat konkrétní lékařská ordinace. „Ještě teď se najde gynekolog bez ultrazvuku či chirurg bez zákrokového sálku, to přece nemá smysl,“ dodal.

Noskova slova potvrzuje ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček: „O možnosti vypovědět smlouvy uvažujeme.“ Představitelé pojišťoven jsou totiž překvapeni reakcí ambulantních specialistů na úhradovou vyhlášku, která určuje, kolik mají platit za zdravotní služby. „Za poslední tři roky rostly ambulance výrazně nad rámec ostatních zdravotnických segmentů. To se musí zastavit. Jejich reakce jsou absolutně neadekvátní,“ zdůrazňuje Gajdáček.

Ministerstvo zdravotnictví připravilo na příští rok restriktivní úhradovou vyhlášku. Počítá totiž s tím, že příjmy z veřejného zdravotního pojištění budou příští rok o 3,3 miliardy korun nižší než letos, a proto se musejí snížit i výdaje, aby systém nebyl deficitní. „Na základě modelace dle odhadů ministerstva financí lze oproti roku 2012 očekávat nominální snížení příjmů zdravotnictví o 1,4 procenta na 220,7 miliardy korun.

Regulace je oproti roku 2012 restriktivnější a snaží se zabraňovat nepotřebné nadprodukci péče,“ píše se v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky.

Sektoru ambulantních služeb se snižuje maximální objem úhrady na 98 procent oproti roku 2011. To lékaři považují za likvidační. Návrh úhradové vyhlášky odmítají i proto, že podle nich omezí dostupnost péče. „Již letmý pohled na navrhované změny oproti současné úhradové vyhlášce dává tušit, že se pan ministr Heger snaží za svoji neschopnost získat pro zdravotnictví dostatečné finanční zdroje potrestat lékaře a přinutit nás, abychom podstatnou část zdravotní péče poskytovali pacientům zadarmo,“ reagoval na nové podmínky prezident České lékařské komory Milan Kubek. Přidal se k němu i šéf ambulantních specialistů Zorjan Jojko, podle nějž lékaři po přečtení vyhlášky utrpěli šok. Navrhované restrikce považuje za zbytečně tvrdé a neodůvodněné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít