Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Alternativa k dotacím: EU se zaručí za úvěry

11. prosince 2017, 00:00 - Alexander Lichý
11. prosince 2017, 00:00

Podpora rizikovějšího financování je cestou, jak zpřístupnit podporu pro mnohem širší okruh firem

Celoevropský program InnovFin má ambice vyvolat investice v hodnotě desítek miliard eur. Zaměří se na podniky do 500 zaměstnanců, které jsou páteří evropské ekonomiky. „Jsme největším tuzemským zprostředkovatelem evropských dotací a investičních pobídek pro podniky. Tyto podpory nově rozšiřujeme o finanční nástroje z Junckerova plánu“říká Jakub Tomaštík, ředitel EU Centra v ČSOB.

* Co je podstatou programu InnovFin?

Jedná se ozáruční program Evropského investičního fondu (EIF), který kryje 50 procent úvěrového rizika při financování inovačních podnikatelských projektů a rychle rostoucích firem.

InnovFin je součástí tzv. Junckerova plánu pro Evropu a umožní nám financovat firmy, které nedosáhnou ani na dotace ze strukturálních fondů, ani na standardní komerční úvěry.

* Proč vlastně EU takový způsob podpory nastartovala?

Jde o konkurenceschopnost Evropy.

Cílem bylo podpořit stagnující investice a zaměřit je na inovativní projekty. Nejen české banky, ale i řada evropských bank má obecně přebytek likvidity a obtížně hledají uplatnění volných prostředků.

Dotace ze strukturálních fondů vše neřeší, protože jsou těžkopádné a kvalifikovat se pro ně může jen část podniků. Podpora rizikovějšího financování je cestou, jak zpřístupnit podporu pro mnohem širší okruh firem.

* Kdo se může tedy o program ucházet?

Technicky je InnovFin omezen na podniky do 500 zaměstnanců a na nejvýše desetileté úvěry v rozmezí 25 tisíc až 7,5 milionu eur, tedy v maximální výši asi 187 milionů korun. Na rozdíl od většiny dotačních programů se o podporu mohou ucházet i společnosti z Prahy. Díky záruce od EIF můžeme financovat firmy, které by na úvěr nedosáhly právě kvůli riziku, se kterým jako banka již nejsme schopni pracovat. Typicky se jedná o podniky s krátkou historií nebo bez vlastního majetku, který by mohly použít jako zástavu. Pokud třeba firma pořizuje stroje pro výrobu, pro běžný úvěr je ručení pouze nakoupeným strojním vybavením nedostatečné. Pokud se však toto ručení zkombinuje se zárukou od EIF, situace se může změnit. Další podmínkou je, aby se jednalo o projekt inovačního charakteru; to zahrnuje i projekty, jejichž míra inovativnosti je nedostatečná pro získání evropských dotací. Další výraznou výhodou pro žadatele je rychlost získání podpory a prakticky nulová administrativa navíc.

* Kam se pak podělo pověstné bruselské papírování?

To je na nás. Hlavním principem celého systému je delegování pravomoci.

V první fázi jsme museli prokázat, že pro daný program podpory budeme zodpovědným partnerem pro EIF. Jakmile jsme tuto důvěru získali, rozhodovací pravomoci i celá administrativa se přenesla na nás. Protože technicky jde o úvěrový proces, žadatel musí doložit stejné dokumenty jako v případě, kdy žádá o běžnou podnikatelskou půjčku. Tedy nic navíc.

Ani z hlediska časové náročnosti se získání podpory InnovFin neliší od běžného vyřízení úvěru; firma může mít peníze na účtu už do tří týdnů od podání žádosti. Všechno s tím spojené papírování mezitím vyřídíme sami a žadatel pouze při podpisu smlouvy potvrdí, že je si vědom, že jeho úvěr byl podpořen z prostředků EU.

* Znamená to, že ne každá banka je automaticky zapojena do programu InnovFin?

Ano, přesně tak. Museli jsme nejprve projít náročným procesem due diligence, kde jsme prokázali své zkušenosti při řízení rizik a především schopnost projekty posoudit. V ČR by se finanční instituce, které jsou do programu InnovFin zapojeny, daly spočítat na prstech jedné ruky. Oproti ostatním máme ale podstatnou výhodu.

Tou je naše EU Centrum, tedy náš vlastní tým odborníků, kteří se dlouhodobě na podporu podnikání z prostředků Evropské unie specializují.

* Jaké mají další možnosti firmy, které se do programu InnovFin nevejdou?

Naším prostřednictvím mohou podniky získat výhodnější úvěr z peněz vyčleněných Evropskou investiční bankou (EIB) na rozvoj firem v rámci jejího programu MBIL. Jedná se účelové prostředky, které od EIB získáváme s úrokovým zvýhodněním 25 bodů - a tuto výhodu přenášíme na klienta v rámci našeho produktu EU Smart Credit. Pokud by se navíc jednalo o projekt z oblasti zvýšení energetické úspornosti, je k dispozici ještě výhodnější úročení v rámci produktu EU Smart Energy.

* Jak se mají firmy rozhodnout, který typ podpory je pro ně nejvhodnější?

Stále stojí za úvahu žádat o podporu ze strukturálních fondů. Přes administrativní náročnost i délku schvalovacího řízení je možnost získat dotaci ve výši desítek procent z investice stále mimořádně atraktivní. Pokud jde o rychlost nebo se jedná o společnost, která se pro přiznání dotace nemůže kvalifikovat, je namístě uvažovat o financování přímo z centrálních evropských zdrojů.

V případě inovačních programů je možno získat záruční program EU InnovFin, v ostatních případech lze žádat o zvýhodněné úvěrování ze zdrojů EIB, tedy EU Smart Credit, resp. EU Smart Energy, pokud by se jednalo o projekt zaměřený na energetické úspory. Uvedený výčet platí pro tuto chvíli, na rozšiřování nabídky možností stále pracujeme.

Například již v prvním čtvrtletí 2018 plánujeme spustit další záruční program COSME, který bude určen pro podporu startu podnikání.

* Předpokládám, že jste firmám schopni i poradit…

Úplně nejlepší je, když s námi podniky konzultují své investiční záměry co nejdříve. Často se stane, že navrhneme, aby firma realizovala některé plánované aktivity společně jako jeden projekt, pro který je k dispozici výhodnější typ podpory.

Navíc jsme schopni zkombinovat dotace ze strukturálních fondů s výhodnými zdroji od EIB a na část projektu nezpůsobilou pro dotace využít k financování záruku EIF. Tak můžeme podpořit kompletně celý projekt klienta. *

Jakub Tomaštík, M. A.

ČSOB EU Centrum

? Jakub Tomaštík studoval obor evropská studia na Palackého univerzitě v Olomouci a mezinárodní vztahy a ekonomii na The George Washington University ve Washingtonu, D. C., USA.

? Dále studoval mezinárodní vztahy a mezinárodní obchod na Miami University v USA, kde v roce 1999 graduoval s titulem M. A.

? V letech 2000 až 2004 působil v mezinárodní neziskové organizaci a specializoval se na přípravu projektů do předvstupních programů EU a národních dotačních programů.

? Od roku 2004 působí v ČSOB v poradenském útvaru EU Centrum, jehož je ředitelem.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?
Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
Jak zdanit příležitostný příjem?
Test: Co víte a nevíte o dni svatého Valentýna
Auta
V Ženevě se opět představí novodobý Stratos. Tentokrát s…
Opravdu jsou levná auta spolehlivější? Ne, nejspolehlivější je Lexus a Porsche 911
Kvíz: Poznáte správně model auta podle těchto detailů?
FCE Italia a PSA prodlužují smlouvu o spolupráci
Bentley Bentayga Speed: Téměř nejrychlejší SUV světa má 635 koní a jede až 306 km/h
Technologie
Samsung Galaxy Tab S5e je tenký jako břitva a dlouho vydrží
Bez dotací se elektromobily nerozšíří. Lidem se nevyplatí, ukazuje studie
Nvidia měla loni tržby skoro 12 miliard dolarů, GeForce a Tegra teď ale klesly o 45 %
NASA se rozloučila s vesmírným rekordmanem Opportunity
Největšími slídily roku 2018 jsou Facebook, vysavač a politik
Hry pro příležitostné hráče