Akciová detektivka

26. listopadu 2012, 00:00 - (plh)
26. listopadu 2012, 00:00

KIT Digital

Český kapitálový trh si možná zažije jeden z největších skandálů za posledních deset let. Pozornost se stáčí ke společnosti KIT digital, jejíž akcie jsou kotované na pražské burze.

Technologická firma, která se zabývá prodejem systémů pro střih videa a obsluhu televizních stanic, vydala koncem minulého týdne třaskavou tiskovou zprávu, podle níž její zveřejněné finanční výsledky za poslední tři roky neodpovídají realitě.

Společnost musí prověřit účetní data a zároveň nedodrží termín pro vyhlášení hospodaření za třetí čtvrtletí. Management navíc uvedl, že není jisté, zda bude umožněno další fungování firmy.

Výsledkem byla okamžitá panika investorů. V Praze, kde se od konce září akcie KIT digital neobchodují na hlavním trhu, ale ve vedlejším segmentu Start, muselo být přerušeno obchodování. Ve Spojených státech se cena akcií propadla za jediný den o 75 procent. Zatím se dá jen hádat, jak hluboko potíže technologické firmy sahají a zda se za nimi skrývá neschopnost, nebo úmysl spojený s kriminálním jednáním. Pravdou je, že byznys kolem KIT digital začal být mírně podezřelý už před několika měsíci. S ohlášením finančních výsledků za rok 2011 se společnost o několik týdnů opozdila, což by pro investory vždycky měl být významný varovný signál, že je něco v nepořádku. Kromě toho se údaje z prezentace drobně lišily od zprávy, kterou management následně předal americké komisi pro cenné papíry. V té se náhle „ztratilo“ 2,1 milionu dolarů, které měla firma mít v hotovosti. Přibližně ve stejné době začala ta samá komise KIT digital vyšetřovat.

Přelomem se zřejmě stalo odstoupení zakladatele a šéfa firmy Kaleila Isazy Tuzmana v dubnu. K tomu došlo za poměrně nevyjasněných okolností, otěže však přebral Peter Heiland, investor, jehož firmy krátce předtím získaly v KIT digital významný podíl akcií. Někdy v té době začíná management pracovat na přezkoumání finančních výsledků, které vyústily v šokující oznámení minulý týden. Nyní lze jen těžko odhadnout, kolik investorů v Česku a v zahraničí je kauzou poznamenáno nyní a kolik ještě bude. Na internetových diskusích se již množí volání po hromadných žalobách. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít