Akcie, akcie, akcie

06. ledna 2014, 00:00 - Zdeněk Pečený
06. ledna 2014, 00:00

Loni se nevyplatilo sázet na drahé kovy a státní dluhopisy. I do nového roku platí, že nejvíc nabídne investice do akcií

Na loňský rok budou investoři vzpomínat v dobrém ještě hodně dlouho. Rok 2013 se do dějin zapíše jako rok, kdy akciové trhy překonaly i ta nejoptimističtější očekávání. A také jako rok, kdy se výkonnost různých investičních nástrojů dramaticky lišila. Zjednodušeně platila rada: nakupovat akcie a prodávat dluhopisy. Naplnila se předpověď o „velké rotaci“ – tedy přesunu investic z dluhopisů, které rostly tři dekády v řadě, do akcií.

Za všeobecnou euforií na trzích stojí spíše než pozitivní zprávy nedostatek těch negativních. A také pokračující měnová expanze centrálních bank. Pesimistické předpovědi, které kolovaly na začátku loňského roku, se nenaplnily. Americká ekonomika nezbankrotovala, a dokonce navíc rostla, eurozóna nespadla do další recese a akciové trhy na to reagovaly utěšeným růstem. Americký index S&P 500 si polepšil o 25 procent, japonský Nikkei dokonce o 56 procent.

Těžaře nebrat Jaká investice by se tedy bývala loni nejvíc vyplatila? Hypotetických deset tisíc korun, které si redakce týdeníku Euro zvolila, se dalo v ideálním případě více než ztrojnásobit.

Teoreticky, pokud bychom za deset tisíc na začátku loňského roku nakoupili akcie amerického výrobce elektromobilů Tesla Motors, měli bychom nyní 35 tisíc. Naopak největší fiasko by investora se stejnou částkou čekalo, kdyby v Americe vsadil na cenné papíry firmy Prospect Global Resources, která se zabývá těžbou potaše ve státě Arizona. Kdo do ní před rokem investoval deset tisíc, má nyní jen 240 korun. Akcie společnosti minulý rok oslabily o téměř 98 procent. Těžaři měli loni zjevně vůbec špatný rok. Z větších amerických společností zastoupených v širším indexu S&P 500 dopadl nejhůře další těžař Newmont Mining, jehož akcie spadly na polovinu. Z naší investice by tedy zbylo pouhých pět tisíc korun.

Povedenou investicí byly na druhé straně peníze vložené do akcií technologických firem. Akcie společnosti Google během uplynulého roku pokořily hranici tisíce dolarů za kus a dále rostly. Desetitisícová investice do známého vyhledávače vydělala 5700 korun. Akcie dalšího IT gigantu, společnosti Microsoft, posílily téměř o 40 procent a vydělaly by nám 3990 korun. Překvapivě vůbec nejlépe v tomto segmentu dopadly akcie dalšího vyhledávače, jenž se před rokem zdál na ústupu – Yahoo. Pod vedením šéfky Marissy Mayerové se firma vzpamatovala a její akcie loni vyletěly o 101 procent, vynesly by tedy přes deset tisíc.

Na pražské burze by vydělal solidní téměř čtyři tisíce ten, kdo by investoval do akcií sázkové společnosti Fortuna, jejíž akcie se nyní obchodují za 116 korun, a na podzim atakovaly dokonce 130 za kus. Necelé dva a půl tisíce naopak z teoretické investice deset tisíc zbyly nešťastníkovi, který vsadil na těžařskou NWR.

Kdo vsadil na zemní plyn, vydělal 1820, a kdo na americkou ropu WTI, 590 korun. Naopak v předchozích letech opěvované drahé kovy se v roce 2013 ukázaly jako vysoce ztrátové. Na desetitisícové investici do zlata by se tratilo 2700 a do stříbra 2380 korun.

Ústup dluhopisů Stejně jako zlato ukončily sérii úspěšných let i vládní dluhopisy. Investice do těch amerických prodělala 270 korun. Letos bude oslabování vládních dluhopisů pokračovat. Prognóza Citi počítá letos s oslabením ceny desetiletých amerických vládních dluhopisů o další 2,3 procenta. „Státní dluhopisy Spojených států, Německa, ale i Česka toho v příštím roce příliš nabídnout nemohou,“ říká Aleš Mátl, manažer investičních produktů UniCredit Private banking.

Loni se ještě dalo vydělat na tuzemských spořicích dluhopisech – a to 200 korun. Proti spořicím dluhopisům pro veřejnost a jejich vysokým úrokům se dlouhodobě staví řada ekonomů. „Pokud si můžete půjčovat za půl procenta, a půjčujete si za 3,2 procenta, tak je to moc,“ komentuje Petr Zajíc ze společnosti Pioneer Asset Management. To už jsme u investičních nástrojů a produktů, které lze reálně pořídit i za deset tisíc korun.

Z tuzemských bankovních produktů je při deseti tisících korunách nejvýhodnější stavební spoření, které v kombinaci úroku okolo dvou procent se státní podporou zhodnotí investici o dvanáct set korun. Je však nutné počítat s tím, že stavební spoření se uzavírá na šest let, nelze ho tedy použít jako jednoletou investici. Průměrný jednoletý termínovaný vklad loni zhodnotil našich deset tisíc o 180 korun a spořicí účet o 130 korun.

Temnější výhled Trhy sice zakončily rok optimisticky, ale výhled pro letošní rok již tak pozitivní není.

Růst akciových trhů, který právě prožíváme, je založen na skutečnosti, že investoři očekávají další růst firemních zisků. „Bez dalšího zvyšování firemních zisků je další růst akcií stěží představitelný,“ zdůrazňuje Bob Doll, akciový stratég z Nuveen Asset Management. Důležité také bude, jak se americké centrální bance bude dařit omezovat nákupy dluhopisů, v jejichž rámci za loňský rok nalila do ekonomiky 85 miliard dolarů. Letos se má objem takových nákupů zhruba o 10 miliard snížit. Příliš razantní utahování měnové politiky by ale mohlo investory vystrašit. Loňský růst se na amerických trzích téměř jistě opakovat nebude. „Neočekávám, že by bylo tak výrazné tempo růstu amerických akcií udržitelné i letos,“ říká David Brzek z Fio banky.

Analytici Citi předpovídají indexu S&P 500 pro letošní rok skromný růst 7,3 procenta. Po letošním propadu se by podle Citi také měly zvednout akcie rozvíjejícího se světa. Indexu akcií rozvíjejících se trhů MSCI EM věští Citi růst o více než 19 procent.

Větší potenciál než americké mají podle analytiků letos evropské akcie. „Evropa je valuačně atraktivnější,“ upozorňují analytici Patrie na nižší ocenění evropských akcií. To je ale také proto, že Evropa a evropské akcie se nyní jeví jako rizikovější. „Dobré mohou být letos evropské akcie ze sektorů chemie, farmacie či strojírenství,“ vyjmenovává Vojtěch Benda, hlavní ekonom BH Securities.

V Japonsku, kde akcie loni vzrostly o více než polovinu, se zatím žádné omezování lití peněz do ekonomiky nechystá a pokračuje velmi masivní podpora ekonomiky pod vedením premiéra Šinza Abeho. Proto jsou právě japonské akcie i letos jedním ze žhavých investičních tipů. „Japonsko má velmi rozvolněnou měnovou politiku a rozumnou fiskální politiku,“ myslí si Benda. Aleš Prandstetter z ČSOB Asset Management by pro začátek roku doporučil alespoň polovinu portfolia investovat do akcií. Analytici Patrie letos věří také v 7,9procentní růst indexu pražské burzy PX. l •

Výnosné technologie

Největší zisky loni nabídly technologické a inovativní firmy

Aktivum Výkonnost Zisk/ztráta

v roce 2013 z investované

(v %) částky*

Akcie Tesla Motors 350,0 35 000

Akcie Yahoo 101,0 10 100

Akcie Boeing 80,2 8 020

Akcie Google 57,1 5 710

Akcie Microsoft 39,9 3 990

Akcie Fortuna 39,7 3 970

Zemní plyn 18,2 1 820

Stavební spoření 12,0 1 200

(úrok + státní podpora)

Ropa WTI 5,9 590

Český státní spořicí dluhopis 2,00 200 Jednoletý termínovaný vklad 1,8 180 (průměr) Spořicí účet (průměr) 1,3 130 Americké desetileté -2,7 -270 vládní dluhopisy Komoditní index S&P GSCI -4,3 -430 Stříbro -23,8 -2 380 Zlato -27,0 -2 700 Akcie NWR -75,7 -7 570 Akcie Prospect -97,6 -9 760 Global Resources *zisk či ztráta nereflektují poplatky spojené s investicí, popřípadě daně dluhopis emitovaný 12. prosince 2012 se splatností 18 měsíců,

výnos dvě procenta je za 12 měsíců

Zdroj: týdeník Euro, Reuters, Bloomberg

Sérii úspěšných let ukončily státní dluhopisy. Letos bude podle analytiků oslabování vládních cenných papírů pokračovat.

O autorovi| Zdeněk Pečený, peceny@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít