Airbusy střídají túčka - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Airbusy střídají túčka

, Tomáš Hořejší,
Airbusy střídají túčka
Zdroj: Euro.cz

Vládní letka

PRAHA (toh) – Zastaralé a poruchové sovětské letouny Tupolev Tu-154 nahradí v české vládní letce dva moderní letouny Airbus A-319CJ. První dodá firma Airbus letos v prosinci, druhý v září 2007. Kupní smlouvu v hodnotě zhruba čtyř miliard korun podepsali zástupci českého ministerstva obrany, které vládní letku provozuje, a firmy Airbus S.A.S. minulý čtvrtek. Týdeník EURO má informace, že ministerstvo obrany na nákup letounů a souvisejících služeb vyčlenilo 3,947 miliardy korun. Ministerstvo ale odmítá tuto částku s ohledem na obchodní tajemství potvrdit.
Výběrové řízení na dodavatele letadel pro vládní letku bylo uzavřeno loni v listopadu. Nabídku podala pouze společnost Airbus. Americký Boeing, který se původně o zakázku také zajímal, se nakonec výběrového řízení vůbec neúčastnil.
Česko dostane airbusy ve dvou verzích. První, se 42 místy, bude určena pro přepravu ústavních činitelů, druhá se stovkou míst má sloužit pro transport vojáků do zahraničních misí. Obě letadla ale bude možné během několika hodin přestavět podle aktuální potřeby.
Součástí kupní smlouvy na airbusy je i dohoda o průmyslové spolupráci. „V návrhu této dohody se dodavatel zavazuje uskutečnit tyto programy ve výši sta procent ceny kontraktu s podílem přímých offsetových transakcí ve výši dvaceti pěti procent ceny zakázky,“ uvedla Monika Machtová z tiskové služby ministerstva obrany.