Aero pošle do Rakouska 912 milionů

18. září 2017, 00:00 - OST
18. září 2017, 00:00

Společnost Ro-Ra Aviation Systems bude pro Vodochody vyrábět malé součástky

Český letecký výrobce sází na nový cvičný stroj L-39 NG. Aby ulehčil svým lidem, kteří by se měli podle ideálních představ věnovat složitější výrobě a kompletování celého letounu, převede výrobu 1200 nejrůznějších malých dílů do rakouského Schorflingu. Podnik Aero Vodochody podepsal s tamějším výrobcem Ro-Ra Aviation Systems pětiletý kontrakt, jehož hodnota činí v přepočtu 912 milionů korun. „Tak velké množství rozdílných součástek, jejichž výrobu kompletně převezmeme do jednoho roku, je pro nás výzvou,“říká Helmut Wiesenberger, generální ředitel rakouské firmy.

Tobiáš Tvrdík, mluvčí Aera, k tomu dodává, že pro firmu není výroba malých dílů hlavním byznysem, a proto se ji snaží outsourcovat. „Zaměřujeme se na složitější výrobní celky a také na výrobu vlastních letounů,“ doplňuje.

Jde o další důkaz trendu, který do Aera Vodochody vnesl loňský příchod nového šéfa Giuseppa Giorda. Jeho záměrem je, aby se v halách u Odoleny Vody opět namísto komponentů pro jiné výrobce kompletovala a stavěla především proudová letadla typu L-159 Alca a L-39NG.

Ro-Ra Aviation Systems funguje ve městě Schorfling am Attersee od roku 2006. Mladý rakouský výrobce leteckých komponentů zaměstnává 200 lidí ajeho roční obrat se v přepočtu pohybuje kolem jedné miliardy korun. *

Stavby s přívlastkem

Kdysi se tu vyrábělo stolní víno, dnes tu budou byty či vinařské městečko

Koncern Prosperita holding získal rozsáhlá území v Praze a v Žamberku privatizací Českých vinařských závodů v druhé polovině 90. let. Vinařský podnik se firmě podařilo zachránit zavřením výroby ajejím přenesením do Velkých Pavlovic poté, co koupila Vinium. První skončil závod ve Vysočanech, pak Nusle a následně v roce 2007 i Žamberk. Od té doby areály chátraly. Teď už začíná být zřejmé, jak pozemky Prosperita zhodnotí.

Polohou nejlukrativnější území nuselského pivovaru, kde vinařské zavody sídlily, získala od Prosperity před pár měsíci investiční společnost Penta, která tu plánuje výstavbu čtyř stovek bytů a rekonstrukci památkově chráněné části pivovaru za více než dvě miliardy korun.

Společnost KF Development, která se specializuje na development a spadá pod holding Prosperita, nejprve ovšem musela změnit územní plán, což trvalo téměř deset let. „Nemáme zázemí na tak velký projekt. Museli bychom vytvořit speciální tým, což by byla obrovská investice, přičemž první inkasa by přišla až tak za pět šest let. Profesionálové na takové projekty mají celá patra lidí. Prostředí pražského magistrátu a potřeba obrovských investic nás nakonec vedla k rozhodnutí prodat. Ikdyž nás bolelo srdce“ vysvětlil týdeníku Euro Vladimír Kurka, manažer pro strategické investice a syn majitelů holdingu, který týdeník Euro ocenil na téměř čtyři miliardy korun. Prosperita se v developmentu profiluje už několik let, staví ale spíše menší bytové projekty na Moravě, kde funguje především jako investiční partner.

Budoucnost dalších dvou původně vinařských areálů se už ovšem odehraje pod taktovkou Prosperity. Ve Vysočanech měla firma původně záměr postavit vinařské městečko. Na kopečku za areálem byly vinice a pozůstatky tam najdete dodnes. „Říkali jsme si, vinaři z Moravy by tu mohli mít sklady a prodejničky, dole je obrovský sklep, kde jsme mysleli, že by tam byly soukromé kóje a nějaké posezení. Nakonec jsme tenhle záměr opustili, báli jsme se, že by se nezaplnil a nezaplatil.

Máme nový záměr - měl by tu vyrůst uzavřený vysokoškolský kampus,“ řekl týdeníku Euro Kurka. Původně tam měla najít zázemí jedna ze soukromých vysokých škol, které Prosperita vlastní, nakonec ale projevily zájem školy mimo koncern. Areál je bezprostředně u vysočanského nádraží, které se má zrekonstruovat V současnosti dokončuje firma stavební povolení. Vznikne tam kolem šesti tisíc nových metrů čtverečních učeben a zázemí pro studenty a pedagogy plus zrekonstruovaná stará vila. „Investičně by mohlo jít kolem 200 milionů, ale ještě nemáme dokončený rozpočet, takže je to můj odhad. Navíc se stavba bude ještě přizpůsobovat nájemci,“ dodal Kurka. * BOŘ


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
4 případy, kdy bude mít důchodce nárok na vrácení daní
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Jak snadno a rychle najít majitele nemovitosti
Chcete rozjet podnikání? Nejdříve si vyberte právní formu
Malá a levná auta budou zdražovat. Proč?
Auta
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Jeep Wrangler, Alfa…
Valtra SmartTour: Continental oficiálním partnerem
Právě vychází časopis Auto motor a sport 2/2019
Malá auta zdraží. Chudší si je nebudou moci dovolit, řekl šéf VW
Ford Mondeo dostal nový naftový dvoulitr a hybrid také pro karoserii kombi
Technologie
Historie a současnost Ambilightu: Philips osvětluje okolí televizorů již 15 let
Od dubna půjde v pražském metru platit kartou
Pokrok v rámci možností. Samsung SSD 970 Evo Plus zvyšuje rychlost a snižuje spotřebu
Skylink zdražuje. Připlatí si ti, kteří toho na satelitu sledují nejméně
Kalendář daní a pojištění 2019. Do kdy musíte letos platit?
Hry pro příležitostné hráče