Aero pošle do Rakouska 912 milionů

18. září 2017, 00:00 - OST
18. září 2017, 00:00

Společnost Ro-Ra Aviation Systems bude pro Vodochody vyrábět malé součástky

Český letecký výrobce sází na nový cvičný stroj L-39 NG. Aby ulehčil svým lidem, kteří by se měli podle ideálních představ věnovat složitější výrobě a kompletování celého letounu, převede výrobu 1200 nejrůznějších malých dílů do rakouského Schorflingu. Podnik Aero Vodochody podepsal s tamějším výrobcem Ro-Ra Aviation Systems pětiletý kontrakt, jehož hodnota činí v přepočtu 912 milionů korun. „Tak velké množství rozdílných součástek, jejichž výrobu kompletně převezmeme do jednoho roku, je pro nás výzvou,“říká Helmut Wiesenberger, generální ředitel rakouské firmy.

Tobiáš Tvrdík, mluvčí Aera, k tomu dodává, že pro firmu není výroba malých dílů hlavním byznysem, a proto se ji snaží outsourcovat. „Zaměřujeme se na složitější výrobní celky a také na výrobu vlastních letounů,“ doplňuje.

Jde o další důkaz trendu, který do Aera Vodochody vnesl loňský příchod nového šéfa Giuseppa Giorda. Jeho záměrem je, aby se v halách u Odoleny Vody opět namísto komponentů pro jiné výrobce kompletovala a stavěla především proudová letadla typu L-159 Alca a L-39NG.

Ro-Ra Aviation Systems funguje ve městě Schorfling am Attersee od roku 2006. Mladý rakouský výrobce leteckých komponentů zaměstnává 200 lidí ajeho roční obrat se v přepočtu pohybuje kolem jedné miliardy korun. *

Stavby s přívlastkem

Kdysi se tu vyrábělo stolní víno, dnes tu budou byty či vinařské městečko

Koncern Prosperita holding získal rozsáhlá území v Praze a v Žamberku privatizací Českých vinařských závodů v druhé polovině 90. let. Vinařský podnik se firmě podařilo zachránit zavřením výroby ajejím přenesením do Velkých Pavlovic poté, co koupila Vinium. První skončil závod ve Vysočanech, pak Nusle a následně v roce 2007 i Žamberk. Od té doby areály chátraly. Teď už začíná být zřejmé, jak pozemky Prosperita zhodnotí.

Polohou nejlukrativnější území nuselského pivovaru, kde vinařské zavody sídlily, získala od Prosperity před pár měsíci investiční společnost Penta, která tu plánuje výstavbu čtyř stovek bytů a rekonstrukci památkově chráněné části pivovaru za více než dvě miliardy korun.

Společnost KF Development, která se specializuje na development a spadá pod holding Prosperita, nejprve ovšem musela změnit územní plán, což trvalo téměř deset let. „Nemáme zázemí na tak velký projekt. Museli bychom vytvořit speciální tým, což by byla obrovská investice, přičemž první inkasa by přišla až tak za pět šest let. Profesionálové na takové projekty mají celá patra lidí. Prostředí pražského magistrátu a potřeba obrovských investic nás nakonec vedla k rozhodnutí prodat. Ikdyž nás bolelo srdce“ vysvětlil týdeníku Euro Vladimír Kurka, manažer pro strategické investice a syn majitelů holdingu, který týdeník Euro ocenil na téměř čtyři miliardy korun. Prosperita se v developmentu profiluje už několik let, staví ale spíše menší bytové projekty na Moravě, kde funguje především jako investiční partner.

Budoucnost dalších dvou původně vinařských areálů se už ovšem odehraje pod taktovkou Prosperity. Ve Vysočanech měla firma původně záměr postavit vinařské městečko. Na kopečku za areálem byly vinice a pozůstatky tam najdete dodnes. „Říkali jsme si, vinaři z Moravy by tu mohli mít sklady a prodejničky, dole je obrovský sklep, kde jsme mysleli, že by tam byly soukromé kóje a nějaké posezení. Nakonec jsme tenhle záměr opustili, báli jsme se, že by se nezaplnil a nezaplatil.

Máme nový záměr - měl by tu vyrůst uzavřený vysokoškolský kampus,“ řekl týdeníku Euro Kurka. Původně tam měla najít zázemí jedna ze soukromých vysokých škol, které Prosperita vlastní, nakonec ale projevily zájem školy mimo koncern. Areál je bezprostředně u vysočanského nádraží, které se má zrekonstruovat V současnosti dokončuje firma stavební povolení. Vznikne tam kolem šesti tisíc nových metrů čtverečních učeben a zázemí pro studenty a pedagogy plus zrekonstruovaná stará vila. „Investičně by mohlo jít kolem 200 milionů, ale ještě nemáme dokončený rozpočet, takže je to můj odhad. Navíc se stavba bude ještě přizpůsobovat nájemci,“ dodal Kurka. * BOŘ


Čtěte také

 Huawei, ilustrační foto

Firmu Huawei financují čínská rozvědka a armáda, tvrdí americká CIA

Americká tajná služba se domnívá, že čínskou společnost Huawei Technology financují…

před 3 hodinami

 Ilustrace k eseji O umění referenda

Esej: O umění referenda

Kdysi důvěryhodný nástroj přímé demokracie se proměnil v bič na příčetné politiky, kteří…

před 3 hodinami

Ilustrační foto

CS Fondy podvacáté: čtyřicet tisíc podílníků může znovu přijít o peníze

Spor o vytunelované CS Fondy se po dvaceti letech dostává do absurdní fáze. Padla vůbec…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Přejeme krásné Velikonoce
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Auta
Čtvrtý do hry: Toyota ProAce City
Stinger začne driftovat. Kia představila speciální verzi GTS opatřenou režimem Drift
Kvíz: Uhodnete, ve kterých autech se poprvé objevily tyto vynálezy?
Vyzkoušeli jsme Bureko 6×6: Jak jezdí nové monstrum z Českých Budějovic?
Test letních pneumatik o rozměru 205/55 R16. Která je nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče