Adamsův osudný tatraplán

26. srpna 2013, 00:00 - Jan Hrbáček
26. srpna 2013, 00:00

Obžalovaný bývalý šéf kopřivnické automobilky se kvůli zakázce na vojenské speciály mohl pokusit uplatit vedení ministerstva obrany. Vyplývá to z odposlechů armádní tajné služby

Kolem kopřivnické Tatrovky je i po jejím prodeji společnosti Truck Development, spojené s investiční skupinou J&T, nadále živo. A podezření z možné korupce, provázející dodávku téměř šesti stovek speciálů Tatra 810 ATS české armádě za necelé tři miliardy korun, je stále větší. Společnost začala dodávat auta v březnu roku 2008.

Kvůli tomuto kontraktu čelí obžalobě z uplácení exnáměstek ministra obrany a později ministr Martin Barták, zbrojař Michal Smrž (šéf firmy MPI Group) a bývalý šéf Tatry Ronald Adams. Všichni tři muži svědčí proti sobě, naposledy vypovídal minulý týden Barták proti Adamsovi před městským soudem v Brně. Adamsovi hrozí za údajnou korupci pět let vězení, Bartákovi a Smržovi dvojnásobek.

Američan nabízel dvacet Týdeníku Euro se podařilo získat podstatné pasáže ze spisu Matka, který nashromáždili kvůli armádní zakázce vojenští zpravodajové. Předali ho Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Agenti vojenské služby se soustředili nejen na management podniku, ale také na privátního zprostředkovatele kontraktu Pavla Stoška, který za obchod získal provizi necelých 30 milionů korun.

Vojenští agenti zachytili už dva roky před brněnským zbrojařským veletrhem telefonický rozhovor Stoška s bývalým členem a předsedou představenstva Tatry Zbyňkem Keislerem. V něm se oba baví především o konfliktu mezi významným akcionářem Tatry Ravinderem Kumarem Rishim a Adamsem z 2. března roku 2007. Zbrojařští experti celou dobu upozorňují na to, že skutečným vlastníkem Tatrovky byl Ind Rishi (stíhaný doma za korupci při dodávkách tater do indické armády), kdežto Adams a spol. jsou jen nastrčené figurky.

Tyto informace se nepodařilo nikdy ověřit, přestože řada stop tuto teorii podporuje.

Rishi se v té době s Adamsem pohádal kvůli postům v dozorčí radě. Rishi si podle rozhovoru zmiňovaných mužů myslel, že bude dozorčí radě šéfovat. Místo získal bývalý velvyslanec USA William Cabaniss. Rishi se rozčílil, odjel narychlo do Bratislavy a odletěl pryč. Kvůli Adamsově podpoře pro Cabanisse rozohněný prostředník Stošek v jednu chvíli v telefonátu doslova prohlásil (viz infobox): „Jestli Adams chce uplatit Bartáka a ministerstvo, tak ať to platí z někoho jinýho, ze mě ty prachy nedostane.“

Jeden z obhájců Ronalda Adamse Radek Ondruš ale kategoricky popírá, že by jeho klient podplácel. Nabídka jiných, o „rok starších“ 20 milionů zbrojaři Michalu Smržovi za zprostředkování schůzky s premiérem Mirkem Topolánkem (zachycená samotným Adamsem v lednu roku 2008 na audiozáznamu v brněnském hotelu Holiday Inn) byla podle Adamse prý rovněž pouze jakýmsi testem.

„To, co je v obžalobě uvedeno, vnímá jako nepravdu. Takto se ta událost nestala a ani ji takto nezaznamenal. Pokud by existovaly nějaké důkazy, už by se objevily dávno. Zprošťující rozsudek je to jediné, co očekáváme,“ prohlásil Ondruš. Navrhne výslechy pracovníků Vojenského zpravodajství a prostudování konkrétních agenturních spisů.

Výpověď přes kopírák Pro pochopení nových zjištění si pojďme poslední události shrnout. Martin Barták odpovídal minulý týden na otázky soudkyně Šárky Dufkové, žalobce a tří Adamsových advokátů zhruba dvě hodiny. Samosoudkyně konfrontovala jeho aktuální svědectví s původní výpovědí na policii a nechala jej nakreslit podrobný plánek. V něm měl dotyčný popsat, jak a kde přesně měla informace o zvláštním fondu kvůli navýšení počtu dodávaných tatrovek o dalších pět set kusů na brněnském zbrojařském veletrhu IDET v květnu roku 2009 zaznít. Shodou okolností to bylo tři dny před tím, než Barták nastoupil do funkce ministra.

Jako první oznámili údajné korupční jednání v kauze nákupu vojenských speciálů českou armádou američtí zástupci Tatry v čele s bývalým velvyslancem USA v České republice Williamem Cabanissem. Barták si podle nich měl říct v zimě roku 2008, coby náměstek, o úplatek při státní návštěvě v USA. Další žádost o „obálku“ padla prý zhruba v tutéž dobu ze strany zbrojaře Michala Smrže. Tuto událost sdělili američtí zástupci Tatry policii až po téměř třech letech od doby, kdy se měla odehrát. Případ ze zámoří by měl po peripetiích, kdo jej má vlastně vyšetřovat a dozorovat, rozhodovat napříště pražský městský soud.

Barták posléze, na jaře 2011, podal trestní oznámení na Adamse s odůvodněním, že mu nabízel za navýšení zakázky dvacet milionů korun. Pozdní oznámení vysvětlil tím, že mu všechny „okolnosti“ nabídky došly až po následujících událostech.

Brněnský městský soud vyslechl všechny podstatné svědky, líčení bude pokračovat.

Možná i opakovaným svědectvím Bartáka v utajeném režimu, které žádají tři obhájci Adamse.

Aktuální Bartákova výpověď kopírovala jeho předešlý popis příběhu. Barták tvrdí, že do jeho kompetencí spadala zcela jiná problematika a podmínky obchodu s Tatrou byly předem dojednány. Proto nemohl kontrakt ovlivnit. „Zopakoval jsem, co jsem řekl v roce 2010 při výpovědi na policii. Věřím, že soud rozhodne podle spravedlnosti,“ řekl po jednání Barták.

Obhájci Adamse v čele s Radkem Ondrušem ovšem namítali, že Bartákovo tvrzení dosvědčují jeho bývalí blízcí spolupracovníci, kteří mu mají být za co nakloněni. Postaral se o ně poté, co na obraně skončili. Například jeho asistent Aleš Klepek skončil na Úřadu vlády jako podřízený Nečasovy pravé ruky Jany Nagyové. Ta pod ním předtím na obraně pracovala. Advokáti teď napadají svědka za svědkem. A naznačují, že by celá story, kvůli vazbě Klepek–Nagyová a dalších osob, mohla vykročit směrem ke kauze Nagygate.

Záznam klíčového odposlechu z 5. března 2007 Pavel Stošek hovoří s bývalým šéfem představenstva Tatry Zbyňkem Keislerem o roztržce mezi šéfem Tatry Ronaldem Adamsem a významným akcionářem Tatry Indem Ravinderem Kumarem Rishim: Stošek „To se zas nikdo neodvážil se zeptat: A co za to? Jistě, takže Adams to, co tam říká po fabrice, že všichni vědí, za kolik to je, a že má obavu, že jsem zkorumpoval ministerstvo, tak jako teď chci vysvětlit Valovi (bývalý ředitel a zaměstnanec Tatry Jan Vala), aby vysvětlil Adamsovi, že je slabomyslný debil, a jestli to říkal z důvodu, že si myslí, že se někde bude korumpovat ministerstvo, tak ať si to korumpuje ze svejch peněz, já ze svejch peněz nedám ani vorla, asi tak, protože já začínám mít pocit, že ten Adams je blb.“ Keisler „On je nafoukanej.“ Stošek „Opravdu je blb, a jestli teďka dojde k roztržce mezi Adamsem a Rishim, tak to bude vůbec p…l.“ Keisler „To jako nech si to pro sebe.“ Pavel Stošek hovoří o provizi za zprostředkování kontraktu Tatry s ministerstvem obrany: Stošek „Protože jsme předpokládali, že takoví č….i, jako je pan Adams, se mohou objeviti, tak z toho důvodu od začátku já spolupracuju s vojenskou zpravodajskou službou, která dbá na to, aby toto nebylo v rámci korupce, a teď řeknu Valovi, že jestli Adams chce uplatit Bartáka a ministerstvo, tak ať to platí z někoho jinýho, ale ze mě ty prachy nedostane.“ Keisler „No tak to v žádném případě.“

Zdroj: týdeník Euro

O autorovi| Jan Hrbáček • hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít