a lev

14. července 2014, 00:00 - Václav Drchal •
14. července 2014, 00:00

Gang kolem zkrachovalého filmového producenta Michaela Švába líčil na lovce africké zvěře

Být boháčem je příjemné a zároveň nebezpečné.

Michael Šváb – hlava vyděračského gangu, který za sebou podle obžaloby nechal dva mrtvé – si své oběti většinou hledal v médiích a na internetu. Stačilo najít inzerát, ve kterém třeba někdo prodával jachtu. Pak už to bylo snadné a vlastně vždycky stejné. Od začátku do konce si vystačil s jedním trikem, pečlivou přípravou, velkou představivostí a e-mailem.

Podle stejného scénáře se rozjel i případ, o kterém neměla policie tušení až do 20. června, kdy o něm sám Šváb promluvil u soudu, před nímž se zodpovídá z šesti jiných skutků.

Šváb tehdy přiznal, že měl „rozpracované“ ještě tři další multimilionáře, a jednoho z nich jmenoval. Jde o bývalého státního úředníka (jméno obětí zveřejňovat nebudeme), který byl před několika lety hlavní postavou miliardového skandálu na pozemkovém úřadě. Nyní tento muž žije v Jihoafrické republice, má farmu a bohaté klientele zprostředkovává lov zvěře.

Živit se poctivě Švábovi nešlo. Poprvé zákon přestoupil v závěru roku 1999. Tvůrcům televizního filmu Bídníci slíbil, že sežene herce Johna Malkoviche.

zprostředkovatel odletí do Dubaje a vše potřebné tam dohodne. Právě v Dubaji přitom gang jen o pár měsíců později zavraždil jiného muže.

Do tuhého začalo jít v polovině července 2012, kdy zprostředkovatel psal, že by bylo možné odstřelit „obrovského“ lva: „Jedná se o nejsilnější trofej lva na světě, španělský klient nezaplatil zálohu.“ V jiném e-mailu na Kelnera-Švába tlačil, aby potvrdil objednávku na nosorožce: „Afričani chtějí vědět, jestli lov bude na 100 procent. Sezona je v plném proudu.“

Blížila se i cesta do Dubaje. „Dobré ráno, ve středu odlétáte, budete mít placený servis, vyzvedne vás řidič,“ upřesňoval Šváb. Zprostředkovatel měl již koupené letenky, ale Šváb 18. července 2012 dohodu zrušil. U soudu to vysvětlil tak, že se v něm hnulo svědomí.

Jestli bude Šváb někdy obžalován i za toto „lovení lovce“, nelze zatím říci. Faktem je, že dospělo dál než jeden z případů, za které mu aktuálně hrozí doživotí – pokus nalákat na fiktivní soukromý turnaj do Cannes profesionálŠváb ního hráče pokeru, který v listopadu 2011 nečekaně vyhrál skoro 100 milionů korun.

SNADNÉ JE ŽÍT Dnes je Šváb symbolem brutálního mafiánství. Ještě před 15 lety se přitom zdálo, že prorazí legálně. V únoru 1999 se do kin rozletěl ambiciózní anglicky mluvený film Panství, který Šváb produkoval se svým švagrem Martinem Dejdarem. Zdálo se, že to bude úspěch a všichni vydělají. O Švába se tehdy dokonce začal zajímat bulvár. Dotáhl to až na stranu 27 v časopise Story, který o jeho životních peripetiích napsal článek Šváb se topil, ale neutopil. Ještě ne dvacetiletý rodák z pražských Modřan Šváb utekl podle článku (a jeho advokátka to potvrzuje) v roce 1988 do USA, na Aljašce se coby ctitel Jacka Londona nechal najmout na moře a živil se lovem krabů a halibutů. Později prý studoval v Los Angeles filmovou produkci.

Zpět do roku 1999. Panství bylo jedním z největších finančních propadáků v dějinách českého filmu. Dejdarovi trvalo splácení dluhů deset let a Švábův život se změnil ve volný pád. Jeho advokátka Jindra Čiháková i přítelkyně Štěpánka Bartáková (ta mimochodem za svým partnerem – stejně jako jeho rodina – neochvějně stojí a odmítá věřit, že plánoval vraždy) líčí Švába jako sportovce, milovníka zvířat a hlavně muže, který „chtěl mít dobrý život“ a být bohatý. „Tady ho to nebavilo, chtěl žít u moře a mít jachtu,“ vypráví Čiháková.

Jenže poctivě to nešlo. Poprvé zákon přestoupil v závěru roku 1999. Tvůrcům televizního filmu Bídníci slíbil, že zajistí herce Johna Malkoviche. Vzal si na to více než 11 milionů korun a podle soudu, který ho poslal na 6,5 roku do vězení, je zpronevěřil.

Ještě než nastoupil za mříže, pokusil se Šváb zřejmě poprvé o vydírání, jehož obětí měl být jeho kamarád – podnikatel. Muž se přihlásil deníku Právo a popsal mu, jak ho Šváb v roce 2001 vylákal do Líšnice u Prahy a ke krku přiložil paralyzér: „Vypálil mi do něj doslova díru (…) řval jsem na Michaela, co blbne. Odpověděl, že mu nic jiného nezbývá, že to musí udělat, že potřebuje peníze, že je v prdeli, odsouzený a že potřebuje utéct a nějak žít.“ Šváb na něj prý vyrukoval s historkou, kterou pak použil ještě mnohokrát – obchodní partner uneseného si zaplatil jeho vraždu a on ji má provést. Pokud si dotyčný chce zachránit život, musí platit. Šváb to popírá a tvrdí, že v době činu byl úplně jinde. Před soud se tento případ vůbec nedostal, protože státní zástupce stíhání coby neúčelné (Švábovi tehdy vrchní soud pravomocně potvrdil vysoký trest v kauze Malkovich) zastavil.

Po třech letech za mřížemi – to bylo v roce 2005 – Šváb z lehce hlídaného vězení uprchl a vylákal do Francie dalšího člověka – zakladatele významné reklamní agentury. Místo 300 tisíc eur, které chtěl, ho však při předávce peněz chytila policie. Dostal dalších šest let, a pokud by věci šly tak, jak mají, seděl by ještě dnes. Jenže soud ho v prosinci 2010 za dobré chování pustil. Tato benevolence stála dva lidi život.

300 až 400 MILIONŮ Po propuštění se Šváb dal postupně dohromady se šesti dalšími muži. S některými z nich se znal z vězení (viz box). Metodu již měli hotovou, zbývalo ji vybrousit. Hned napoprvé to byl dokonalý zločin. Vynesl desítky milionů, oběť přežila a na policii ze strachu nikdy nešla.

Potom si Šváb vyhlédl zakladatele jednoho z velkých českých serverů – filantropa a jachtaře. Nejdřív ho po mailu naťukl v roli dívky Moniky, která se chtěla něco dozvědět o jachtingu.

Pod kůži se mu ale zažral až ve své druhé inkarnaci – smutného boháče Roberta Kelnera, kterého milionáři doporučila zvědavá Monika. Kelner-Šváb vyprávěl, že ho postihla rodinná tragédie, chce věnovat na charitu pět milionů dolarů, rád by si ale vybral dobře, a proto prosí o radu. Podnikatele pozval do Valencie a slíbil, že mu nádavkem ukáže luxusní jachtu.

Multimilionář se do Španělska vydal 31. července 2011. Šváb ho v najatém bytě spolu s dalšími dvěma muži spoutal, vytáhl pistoli a vytasil svoji oblíbenou historku – najali si nás na vaši vraždu… Únosci nejdřív chtěli pět milionů dolarů, ale podnikatel to usmlouval na dva (34 milionů korun). „Zmapovaného mě měli perfektně (…) dokonce přišli na jednoho mého tehdejšího spolupracovníka, který mě chtěl okrást (…), takže já sice Švábovi poslal miliony, ale on mi jiné miliony ušetřil,“ napsal podnikatel pro deník Dnes.

Po pěti dnech vše skončilo. Šváb odvezl uneseného na letiště a pustil ho.

Členové gangu sice získali miliony, ale jak řekl Šváb u soudu, chtěli víc: „Pomýšlel jsem na takových 300 až 400 milionů.“ Nejdřív zkusili obrat zmíněného pokerového milionáře a v červnu 2012 oloupili dle obžaloby jednoho moravského podnikatele o Renoirův obraz a deset kreseb od Picassa (všechno zřejmě padělky). Pak už došlo na první vraždu.

A ZASE MOŘE Se svou příští obětí – majitelem moravské stavební firmy – se Šváb seznámil v září 2011 na jachtařském kurzu. A opět zaujal. „Myslím, že se pro něj celkem nadchnul a nechtěl ho brát jen jako známého,“ popsala soudu Švábův vliv partnerka zavražděného.

Vztahy oba muži udržovali dál a posléze přišla konkrétní nabídka: „Po poslední plavbě mi řekl, že mu Šváb zprostředkoval výstavbu nějakých velkých hal v Bratislavě.“ A přesně v tu chvíli se z nicoty zhmotnil Kelner, oslovil po mailu stavebníka a smluvil si s ním kvůli oné zakázce schůzku v Dubaji. Do Emirátů oběť odletěla 10. listopadu 2012. Tam už to byla rutina – přepadení, pouta, výhrůžky. Vyděrači si přišli na 1,8 milionu korun. Hned nazítří podnikatele opili, vyvezli do pouště, kde ho Petr Klement dle obžaloby udusil potravinářskou fólií a ubil kamenem. Šváb tvrdí, že vraždu nechtěl, a o komplicích se prý již tehdy vyjádřil jako o „idiotech“. Z Dubaje se skutečně vrátil ještě před podnikatelovým příletem, obžaloba však míní, že vše naplánoval a pak si obstaral alibi. DVA NAJEDNOU Poslední akci provedl gang v březnu 2013. Během jednoho výjezdu do Francie plánoval obrat hned dva boháče. Oba si Šváb vytipoval v luxusních inzertních časopisech – jeden nabízel dvě vily za 8,2 milionu dolarů, druhý jachtu za 700 tisíc eur.

Nejdřív padl los na majitele vil. Na „Kelnerovo“ pozvání odjel 6. března do Nice. Tady gang podnikatele donutil, aby zadal privátnímu bankéři příkaz k převodu více než 350 tisíc eur. Dovolil mu i telefonát s manželkou, jenže během něj se vše prozradilo. Gang poté převezl podnikatele do Itálie a tam ho Klement dle obžaloby 8. března zastřelil. I v tomto případě Šváb tvrdí, že se vražda stala proti jeho vůli. Majitel jachty měl do Nice přijet ve stejný den, kdy zemřel jeho předchůdce, Šváb však „nákup“ jachty odložil.

Jediné, co gang vraždou získal, bylo 191 tisíc korun z kreditek mrtvého. Jeho rodina se totiž okamžitě obrátila na policii a bankéř dál vyjednával se Švábem (ten se vydával za již tehdy mrtvého podnikatele) o převodu peněz. Díky tomu policie členy gangu na konci března 2013 pochytala.

Rozsudek dost možná padne už tento týden.

Švábovi a dalším čtyřem mužům z „jeho“ gangu hrozí doživotí. Pokud soudce Tomáš Durdík uzná, že obě vraždy naplánoval, nejvyšší trest Švába zřejmě nemine, protože psycholog Jiří Klose označil možnost jeho opětovného začlenění do společnosti za „obzvlášť ztíženou, skoro vyloučenou“. A to bývá předzvěstí doživotí. l

Státní zástupce Vladimír Mužík lovce oslovil, ten sice odmítl přijet k soudu, poslal však e-maily, kterými se Šváb předloni pokoušel ulovit jeho. Minulou středu u soudu zazněly. Šváb jako vždy vystupoval pod jménem svého zločineckého alter ega – Roberta Kelnera. Tentokrát tvrdil, že zastupuje jistého arabského prince, který by si rád zastřílel. Od začátku přitom byla věc nastavena tak, že Švábův gang podle psychologa Podle psychologického posudku, který zpracoval Jiří Klose, byli v gangu dva nadprůměrně inteligentní lidé – Michael Šváb (IQ 120) a expolicista Daniel Dimitrov a dva výrazně dominantní muži – Šváb a Libor Skopalík. Zbylí čtyři – „kat“ Petr Klement, Jiří Přeučil, Petr Skopalík a Miloslav Malík – jsou méně inteligentní a spíše submisivní. Na otázku, kdo byl vůdcem, odpověděl Klose: „Dovedu si představit, že hybatelem a nositelem nápadů byl Šváb.“ Švába znalec popsal jako inteligentního, dynamického, egocentrického extroverta, který má určitý šarm, umí manipulovat s lidmi, vládne nadprůměrnými komunikačními prostředky, ovšem nedokázal nikdy rozvinout vyšší city a morální hodnoty odpovídající jeho intelektu. l

O autorovi| Václav Drchal • drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít