Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) byla dokončena výstavba nového operačního sálu, jenž nabídne rychlejší a efektivnější léčbu. Umožní to speciální robotický systém Versius PLUS.
„Jedná se o další generaci robotického přístroje a operačních nástrojů, které pokračují ve vývoji miniinvazivní chirurgie zaměřené na hrudník, břicho a pánev,“ vysvětluje přednosta I. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN Zdeněk Krška. „Lékař nepracuje přímo ‚v pacientovi‘, ale z konzole ovládánástroje, které jsou zaváděny do tělesných dutin pomocí mikrořezů a vpichů. Zásadní výhodou je téměř 360stupňová pohyblivost nástrojů, což není při běžné laparoskopii či torakoskopii možné. Přenos dat z kamerové jednotky je bezprostřední a operaci lze velmi zjednodušeně přirovnat k velice sofistikované počítačové hře, kde ovšem pracujeme s aktuální realitou,“ dodává.
Díky šetrnějšímu provedení by mělo dojít ke zkrácení doby hospitalizace a k rychlejšímu zotavení pacientů. Versius PLUS bude k dispozici na největším výukovém pracovišti v Česku a bude se primárně využívat v onkologické, gynekologické a kardiovaskulární chirurgii. Nejvíce se uplatní u pacientů s pokročilými nádory pánve a tlustého střeva, stejně tak ale umožní i bezpečné operace nádorů plic a zásahy na orgánech mimo dutinu břišní, jako jsou nadledviny a slinivka břišní. Současně pomůže zlepšit péči o pacienty s ischemickou chorobou srdeční, gynekologickými a urologickými nádory a nabídne nové možnosti léčby ženám s endometriózou.
Realizaci projektu umožnily finanční prostředky od české technologické společnosti FTMO, která na nákup zařízení přispěla částkou 60 milionů korun. „Podpora zdravotnictví a dalších odvětví je pro nás víc než jen číslo na bankovním účtu. Je to součást naší kultury a hodnot. Věříme, že pokud se více technologických firem rozhodne investovat do podobných projektů, můžeme přinést skutečné inovace a zlepšit životy lidí,“ říká spoluzakladatel a šéf zmíněné společnosti Otakar Šuffner.