Sexistická soutěž o stáž v Temelíně obletěla svět

27. června, 06:23  -  frn
27. června, 06:23

Focení jen v bikinách a helmě uvnitř chladící věže mělo zajistit vítězce z finalistek Maturantka roku 2017 dva týdny stáže v jihočeské jaderné elektrárně. Po protestech mnoha čtenářů na Facebooku, kam elektrárna vlastněná polostátní firmou ČEZ fotky deseti dívek vyvěsila, ze soutěže sešlo a podnik se omluvil. Neobvyklá propagace „proslavila“ energetický koncern a potažmo Česko po celém světě.

Nejen rakouský a německý tisk zaujala soutěž v bikinách maturujících dívek, jež pózují okolo industriálních kulis v podobě železobetonové chladící věže a zrezivělého zábradlí.

Ta, jež by získala nejvíce „lajků“, by vyhrála čtrnáctidenní stáž v atomové elektrárně, což zejména v protijaderně naladěných zemích, jako jsou Rakousko a Německo, vyvolalo negativní reakce. Kromě toho, že je soutěž sexistická, ještě staví do zvláštního světla jadernou elektrárnu a polostátní společnost ČEZ.

Prezentace dívek na facebookovém profilu JE Temelín:

Německé noviny Passauer Neue Presse citovaly českou aktivistku Petru Havlíkovou z neziskové organizace Nesehnutí. Podle ní je taková soutěž za hranicí etických norem. Havlíková se podílí na vyhlašování cen Sexistické prasátečko, jež upozorňuje na sexistickou reklamu v českých médiích.

Asi třetina uživatelů na Facebooku hodnotila soutěž negativně, někteří ji označili za primitivní. „Svlíkni se a dostaneš stáž,“ kritizovala soutěž jedna ze čtenářek.

Vaření a pečení. Vhodné hobby

„Dávám like slečně z Prahy s energeticky náročnými hobby (vaření a pečení), co se chce dostat na dobrou vysokou, nejen pro její pohlednost a modelkovský postoj na fotce, ale taky proto, že u ní jako ambiciózní dívky z hlavního města je největší šance, že bude jednou zastávat pracovní pozici, z níž bude mít možnost postavení jaderné energetiky pozitivně ovlivnit,“ napsal sarkasticky jeden z uživatelů.

Zpráva zaujala rakouský Kurier, Der Standard, německé Süddeutsche Zeitung, Der Spiegel a ekonomické tituly Handelsblatt, Wirtsaschaftswoche.

Reportáž z focení dívek v Temelíně

Deník Passauer Neue Presse dodal, že reaktor, který je nyní odstaven, a proto v něm mohlo probíhat focení, leží 60 kilometrů od bavorských hranic. V Německu poutá pozornost negativními zprávami například o opakovaných odstávkách.

Chvályhodná snaha, forma tragická

Německá verze serveru Huffington Post napsala, že je chvályhodné, že ČEZ chce přispět ke zrovnoprávnění mužů a žen a získat pro technické profese české maturantky. Bohužel u jejich profilů se čtenář dočte o barvě očí a například o tom, že se chtějí potápět se žraloky, zajímají se o makeup nebo hodlají skočit s padákem, nikoliv o jejich zájmu o energie nebo nové technologie.

„V jednadvacátém století by se nemělo stávat, aby o stáži ve firmě rozhodovalo to, jak člověk vypadá,“ napsala redaktorka Lisa Radda.

Organizátorka soutěže Maturantka roku Martina Matoušková v Českém rozhlase kritiku odmítla. Mladé dívky kromě jiného prošly vědomostní soutěží.

Zpráva o soutěži v bikinách v jaderné elektrárně doslova obletěla svět. Kromě německých a rakouských novin o ní informoval i web ruské propagandistické televize Russia Today, britský bulvární Daily Star, australský zpravodajský server 9news.com.au, polský bankier.pl nebo vietnamský tuoitre.vn.

Společnost ČEZ se prostřednictvím Infocentra JE Temelín po kritice omluvila, soutěž pozastavila a stáž nabídla všem deseti finalistkám.

Podobnou kritiku vyvolala v roce 2014 Vysoká škola ekonomická, když uspořádala soutěž krásy studentek Miss VŠE. Jednou z disciplín byl tzv. twerking, tedy natřásání hýžďovými svaly.

Související články:

Bavoři se bojí svarů v Temelíně. Chtějí novou kontrolu

Ženy v Česku vydělávají v průměru zhruba o pětinu méně než muži

US Army potřebuje ženy. Velitelé chystají tažení proti sexismu

V genderu na nás nemáte, vzkázal Uberu jeho čínský rival


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít