Menu Zavřít

Brazilský exprezident da Silva jde kvůli korupci do vězení. Dostal 9,5 roku

12. 7. 2017
Autor: čtk/AP

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva byl dnes odsouzen k 9,5 roku za korupci a praní špinavých peněz. Podle brazilských médií jde o prvního exprezidenta největší latinskoamerické země, který byl odsouzen do vězení za korupci. Lula obvinění odmítá a tvrdí, že proces je politicky motivovaný.

Lula da Silva již oznámil, že se proti dnešnímu rozsudku odvolá. Podle španělské verze serveru BBC proto zatím nepůjde do vězení, dokud neskončí odvolací proces.

Lula da Silva (71), který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011 a stále patří k nejpopulárnějším politikům v zemi, byl odsouzen v souvislosti s největší korupční kauzou v historii země. Týká se rozsáhlého úplatkářského systému kolem státní firmy Petrobras.

Podle obžaloby exprezident dostával úplatky od stavební firmy OAS, mimo jiné luxusní byt ve městě Guarujá. Lula tvrdí, že byt není jeho a že je registrován na firmu OAS. Její šéf Léo Pinheiro byl již v kauze kolem Petrobrasu odsouzen k 16 letům vězení.


Obvinění z korupce čelí i současný brazilský prezident. Čtěte více

 Brazilský prezident Michel Temer


Podle dnešního rozsudku, z něhož citují brazilská média, se Lula „vědomě podílel na zločinném systému a věděl o tom, že manažeři firmy Petrobras zneužívali své funkce k získávání výhod pro politiky a politické strany“. Podle obžaloby měl přímo Lula dostat 3,7 milionu realů (asi 26 milionů korun) od firmy OAS.

Spolu s brazilským exprezidentem bylo dnes odsouzeno i několik manažerů firmy OAS a Paulo Okamotto, předseda exprezidentova Institutu Lula.

BRAND24

Exprezident byl obžalován loni v září. Prokuratura v Sao Paulu ho navrhla obžalovat již loni v březnu. Krátce nato ale tehdejší prezidentka Dilma Rousseffová jmenovala Lulu šéfem svého kabinetu, což mnozí vykládali tak, že ho chce zachránit před soudy. Rousseffová byla ale posléze z nejvyššího úřadu odvolána a Lula přišel o místo ve vládě.

Dále čtěte:

Politická krize nevadí. Brazílie chce být členem OECD do tří let

Brazilská ekonomika v automyčce

Obviněný brazilský prezident chce nechat prověřit kompromitující nahrávku


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).