Pražský Operátor ICT má „chytré“ projekty za 150 milionů. Šly na lavičky a koše

08. září, 06:17 - čtk
08. září, 06:17

Firma Operátor ICT, zřizovaná Prahou, má zatím naplánované projekty za zhruba 150 milionů korun. Uvedl to ředitel úseku Smart City společnosti Vladimír Zadina. Magistrát na základě dvouleté smlouvy vyčlenil na takzvané chytré projekty, využívající moderní technologie, 600 milionů korun. Firma může tuto částku postupně čerpat. Operátor ICT zatím zkušebně spustil chytré lavičky a koše, další zhruba dvacítku projektů připravuje. Další chystají jiné městské organizace.

Podle Zadiny je téměř vyloučeno, že by Operátor ICT v tomto volebním období vyčerpal vyčleněných 600 milionů korun, pravděpodobně se nedostane ani na polovinu. Celkové náklady města na takzvané chytré projekty nicméně budou vyšší, protože je nepřipravuje pouze Operátor ICT, ale i další městské organizace, jako je Technická správa komunikací či dopravní podnik. Na projekty jsou využívány i evropské dotace.

Uvedených 150 milionů podle Zadiny vychází z odhadované ceny projektů, která se může snížit při podávání nabídek ve veřejných zakázkách, což se dá očekávat. „Děláme s novými technologiemi, takže pracujeme s firmami, které se snaží dostat na trh a jsou ochotné poskytovat docela výrazné slevy,“ řekl.


Čtěte také: Operátor ICT se postará o chytrá data magistrátu. Za 1,4 milionu korun měsíčně


Město také vyhradilo 100 milionů korun na smart projekty městských částí. Pro získání peněz od magistrátu musí jednotlivé plány radnic nejprve odsouhlasit Operátor ICT, který posuzuje jejich soulad s koncepcí Smart Prague. Poté o financování rozhoduje zastupitelstvo. Koncepci nedávno podpořili radní a příští týden by ji měli schvalovat zastupitelé.

Operátor ICT zatím z „chytrých“ projektů testuje deset laviček s nabíječkami na telefony a sítí wi-fi. V ulicích Prahy firma také zkušebně umístila 30 košů, které stlačují odpad a ohlašují svozové firmě naplněnost. V říjnu by měla začít fungovat nová mobilní aplikace pro turisty, město také brzy začne v Karlíně testovat takzvané chytré osvětlení. Klíčovým projektem je však podle Zadiny datová platforma, kterou chce firma spustit do konce roku a ve které se mají časem sbíhat a vyhodnocovat všechny dostupné informace o městě.

Prostřednictvím „chytrých“ projektů chce metropole využívat moderní technologie pro zlepšení života obyvatel a návštěvníků Prahy. Operátor ICT má kromě nich na starosti také provoz karty do MHD lítačka, která nahradila opencard. Firmu v minulosti kritizovaly pražská opozice a nezisková organizace Transparency International, podle kterých v ní mohou mizet stovky milionů korun bez dostatečné veřejné kontroly.

Podle Operátora ICT i vedení magistrátu je kontrola zajištěna dostatečně, protože všechny projekty procházejí zvláštní komisí rady města s rovnoměrným zastoupením politických stran, samotnou radou a případně i zastupitelstvem.

Dále čtěte:

Vodíkové autobusy a bezodpadové město. Praha představila plán do roku 2030

Praha chce zkušebně vybavit své budovy chytrými technologiemi


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít