Komentář radního Lacka: Dětští psychiatři – ohrožený druh?

30. května, 12:23 - Radek Lacko
30. května, 12:23

Nedávno jsem navštívil oddělení dětské psychiatrie a neurologie v Thomayerově nemocnici. Každé se nachází na jiném patře pavilonu U, ovšem vzájemně spolupracují a doplňují se. Dětská psychiatrie tu byla zřízena už v roce 1964, počet lůžek se postupně snížil na 30. Dětská neurologie nabízí specializované služby pro pacienty z celé republiky, jde o superkonziliární pracoviště.

Vedle ambulancí, kde je provedeno 4 až 5 tisíc výkonů ročně, disponuje 20 lůžky, k tomu 10 lůžek je určeno pro rodiče. Podle primáře MUDr. Jana Hadače zde pečují o novorozence (většinou předčasně narozené) až po jedince na prahu dospělosti. Soustředí se na epileptologii a epileptochirurgii, neurogenetiku, vývojovou neurologii a léčbu nervosvalových a progresivních nemocí nervového sytému. Z jeho vyprávění dále vyplynul znepokojivý fakt – Česká republika se potýká se zoufalým nedostatkem atestovaných dětských psychiatrů – v celé republice je jich jen několik desítek! V čem je zakopaný pes?

Dětská a dorostová psychiatrie je obor velmi specifický, svou povahou překračuje v mnoha aspektech medicínské vzdělání, a to dokonce i v dospělé psychiatrii. Integruje poznatky biologické a psychosociální, přístupy farmakologické a psychoterapeutické. I proto je dětská psychiatrie nezastupitelná, a – bohužel – velmi komplikovaná. Nesprávná diagnóza může v některých případech vést k nenapravitelné stigmatizaci nezletilého pacienta z hlediska jeho sociální adaptace, sebehodnocení a budoucího uplatnění.


Praha se dohodla s Bulovkou na nájmu. Čtěte:

Dlouhá vyjednávání skončila. Praha a Bulovka se shodly na nájmu 28 milionů


Dětská a dorostová psychiatrie vyžaduje 4-5letou přípravu v oboru psychopatologie a dětské psychiatrie, kvalitní psychoterapeutický výcvik a řadu dalších podmínek, než je takzvaný pedopsychiatr schopen samostatně pracovat. Musíme si uvědomit a zároveň ocenit šíři poruch a okruhů, jimiž se pedopsychiatr musí zabývat a musí jim rozumět v souvislostech. Jsou to například dětská schizofrenie, bipolární porucha, úzkostné poruchy, drogové závislosti a také poruchy na pomezí dětské sexuologie a dětské psychiatrie.

V současnosti je v oboru zaměstnáno asi 140 lékařů, z nichž ale někteří pracují jen na částečný úvazek. Věk pedopsychiatrů v klinické praxi postupně stoupá. Dobrou zprávou je, že atestovaní pedopsychiatři nám jen zřídka odchází do zahraničí. I tak naše zdravotnictví získává ročně jen 2 až 3 nové pedopsychiatry s atestací. Dětská psychiatrie má přitom relativně silné fakultní zázemí, a to v Praze, v Brně, Olomouci nebo Plzni. Disponuje toho času třemi profesory a několika docenty.

Co se optimálního stavu v Praze týče, na každý pražský obvod by měl připadnout aspoň jeden pedopsychiatr. Potřebujeme jak lůžková zařízení, tak i další ambulance. Problematika bude snad v budoucnu řešena propojením mezi poskytovateli péče: klinickými psychology, dětskými psychiatry a pedagogicko psychologickými poradnami – takový postup ovšem přinese pouze částečnou úlevu.

I v zahraničí sledujeme nedostatečný počet dětských a dorostových psychiatrů a je po nich velká poptávka. Pro zajímavost: délka objednávací doby v USA je 4 měsíce, v ČR 1 – 3 měsíce. Důležitá je přitom včasná indikace hlavně u dlouhodobých poruch, jako je ADHD (trpí jí 5-7 procent populace), úzkostné poruchy (postihují zhruba 10 procent populace) a vyhodnocení autistické problematiky (2 procenta populace). Pokud není léčba zahájena včas, tedy mezi 3-7 rokem věku dítěte, riskujeme vývoj série závažných diagnóz, jako jsou poruchy chování či osobnosti, úzkostně depresivní stavy atd.

Pedopsychiatrie má bezesporu obrovský celospolečenský význam, včasným odborným zásahem – s použitím stále se zdokonalujících metod - umožňuje odstranit aktuální psychické problémy a zabránit nepříznivému vývoji osobnosti dítěte až do dospělosti. Řešení výše popsaných problémů je jednou z mých priorit, protože – ruku na srdce – potřeba dostupné a adekvátní péče tohoto charakteru stále roste a nejinak tomu bude v budoucnu.

Přes 13 procent dětské a adolescentní populace trpí během vývoje nějakou duševní poruchou. Souvisí to se zvyšujícím se tlakem škol a rodin na výkon dětí, s krizí rodiny, s výrazným nárůstem sociálně patologických jevů. Stoupá počet tělesně a psychicky týraných a sexuálně zneužívaných dětí. U traumatizovaných ratolestí se objevují akutní i chronické posttraumatické poruchy, deprese, o stoupajícím počtu sebevražd nemluvě.

Jinak řečeno – naše společnost je v jistém ohledu nemocná a odnáší to mnohdy ti nejnevinnější. Co pro zlepšení situace může udělat každý z nás? Dopřát nejmladší generaci zdravé prostředí, pevné zázemí a pomocnou ruku v kruhu rodinném. Co se akademické a lékařské intervence týče, nové podněty a hlavně výsledky, doufám, přinese významný Světový kongres dětské a dorostové psychiatrie, který se uskuteční v Praze v roce 2018.

Autor je pražský radní pro zdravotnictví a bydlení Radek Lacko (ANO)

Dále čtěte:

Praha postupně vymění sanitky. Každý rok nakoupí 15 nových

Radní Lacko: Bankéřům a manažerům dotovat bydlení nechci


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít