17. listopad oslaví mileniálové. Revoluci nezažili, ale chtějí poděkovat

10. listopadu 2016, 14:23  -  Jan Novotný
10. listopadu 2016, 14:23

Letošní výročí sametové revoluce si pražské Národní třídě připomenou hlavně lidé, kteří se narodili až po pádu komunismu.

Tak trochu jiná oslava Listopadu 1989 se letos odehraje na Národní třídě, kde před 27 lety začal pád zdejšího komunistického režimu. Akci s názvem Korzo Národní s podtitulem „Díky, že můžem” chystají lidé, kteří v roce 1989 ještě nebyli na světě. Oslavu výročí mají ve svých rukou takzvaní mileniálové, tedy generace mladých lidí, kteří dnes dospívají nebo studují vysoké školy. Programem bez politických frází, ale s rozmanitou kulturou chtějí symbolicky poděkovat za možnost žít ve svobodné zemi.

Na Národní se příští čtvrtek odpoledne a večer budou konat koncerty kapel, odehraje se tu divadlo pro děti, workshopy, pouliční představení nebo třeba mše. Oslavy tak promění jednu z nejrušnějších ulic v zemi na pěší zónu a korzo, kde paradoxně nebude příliš velké místo pro politická gesta nebo kladení věnců. Návštěvníky ale čeká netradiční pietní akt se svíčkovým průvodem. Nejvýznamnější postavu sametové revoluce si budou moci připomenout v improvizovaném obýváku Václava Havla, kde přečtou úryvky z jeho dramat známé osobnosti jako hudebníci Matěj Ruppert a Vladimír 518 nebo kněz Tomáš Halík.

Ale letošní Korzo Národní bude i vzdělávat. Mileniálové se tak dozví netradiční formou o sametové revoluci vše potřebné.

„Korzo Národní není jen o hudbě, divadle a pestrém pouličním představení. Připomeneme si klíčové informace o sametové revoluci přímo v místě, kde se před 27 lety odehrála. A to buď v pouliční škole odehrávající se v tramvaji, nebo v rámci pouliční výstavy instalované přímo do míst, kde se odehrály konkrétní historické události,” upřesňuje dramaturg David Ostružár z brněnské JAMU. Vzdělávací program připravili pořádající vysokoškolští studenti ve spolupráci s neziskovou organizací popularizující českou historii Post Bellum a s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Dále čtěte:

Alternativní oslavy 28. října přivedly na náměstí několik tisíc lidí

Horáček se v roce 2018 chce stát prezidentem

Oslavy 28. října? První bod pro Zemana


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít