Ve středních Čechách vyhrálo ANO. Jermanová osloví druhé Starosty

09. října 2016, 00:04 - čtk
09. října 2016, 00:04

Vítězem krajských voleb ve středních Čechách se stalo hnutí ANO, které v pětašedesátičlenném zastupitelstvu obsadí 16 křesel. Ke spolupráci při vedení kraje chce oslovit Starosty a nezávislé (STAN), kteří skončili s 15 mandáty jako druzí, a pak hodlá jednat o dalších partnerech.

Výsledek voleb je studenou sprchou pro sociální demokraty a komunisty, kteří dosud v kraji vládli. ČSSD, jež obhajovala 20 mandátů, jich má nyní 11 a komunistům klesl počet zastupitelů z 19 na osm. Pohoršili si také občanští demokraté, kteří mají v novém zastupitelstvu deset křesel, tedy o šest méně. Nejmenší klub bude mít TOP 09, která obsadí pět křesel.

„Ten výsledek nemůžeme považovat za úspěch. Čekali jsme lepší výsledek, mysleli jsme si, že se budeme prát s ANO o vítězství. Voliči rozhodli jinak,“ uvedl dosavadní sociálnědemokratický hejtman Miloš Petera. Zklamáním je výsledek voleb také pro předsedu středočeské KDU-ČSL Josefa Vacka, který se chtěl v čele koalice KDU-ČSL, Strany zelených a SNK ED vrátit do krajského zastupitelstva. To se však nepodařilo, a Vacek se rozhodl, že rezignuje na funkci šéfa krajské lidovecké organizace a zůstane jen řadovým členem KDU-ČSL.


Podívejte se na kompletní výsledky a dopady krajských a senátních voleb


Středočeská ČSSD je podle Petery připravena podílet dál na krajské vládě, pokud bude oslovena vítězi voleb při povolebních jednáních. Komunisté jsou podle lídra Zdeňka Štefka připraveni na jakoukoli roli, ať už v opozici nebo v krajské vládě. Zástupci ostatních stran ale zatím dávají najevo, že s komunisty příliš jednat nechtějí. Volební jednička hnutí ANO Jaroslava Jermanová vidí spolupráci s komunisty až jako poslední možnost a lídr STAN Vít Rakušan ji vyloučil úplně.

V jednu chvíli to vypadalo, že se do zastupitelstva probojuje také Koalice Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) a Strany práv občanů, nakonec jí ale chybělo 137 hlasů a se ziskem 4,96 procenta zůstala pod pětiprocentní hranicí.

ANO získalo ve volbách 20,76 procenta hlasů, STAN 18,43 a sociální demokraté 13,75 procenta. ODS volilo 13,05 procenta lidí, komunisty 10,13 procenta a TOP 09 měla volební zisk 6,54 procenta. K urnám přišlo 34,76 procenta voličů. To je méně než před čtyřmi roky, kdy byla účast 36,45 procenta.

V roce 2012 vyhrála krajské volby ve středních Čechách ČSSD s 21,79 procenta hlasů před KSČM, kterou volilo 20,57 procenta. Sociální demokraté tak získali 20 mandátů a komunisté o jeden méně, což těmto dvěma stranám umožnilo vytvořit koalici s pohodlnou většinou hlasů. Třetí ODS získala 18,32 procenta, což jí vyneslo 16 křesel. Starostové pro Středočeský kraj, kteří tehdy kandidovali společně s TOP 09, získali 11,71 procenta hlasů a deset mandátů.

Zajímají vás výsledky v dalších krajích?

Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít