Senátní volby letos netáhnou. Volební účast v druhém kole je ještě nižší

15. října 2016, 12:17 - čtk
15. října 2016, 12:17

Zájem o finále senátních voleb není ani druhý volební den velký. Účast ve většině okrsků se pohybuje mezi deseti až dvaceti procenty oprávněných voličů, někde je však i výrazně nižší. Zájem lidí o volby je slabší než před týdnem, kdy bylo první kolo senátních voleb spojeno s hlasováním do zastupitelstev krajů. Minulý týden dosáhla volební účast 33,54 procenta.

V hlavním městě byla nejvyšší volební účast v 11:00 na Praze 6, kde volila už více než pětina lidí. V Praze 10 dosud hlasovalo asi 17,1 procenta a v Praze 11 přes 15 procent voličů

Ve středních Čechách účast voličů většinou nepřesahuje 15 procent. V Kutné Hoře zatím přišlo k urnám 14,6 procenta voličů, v Berouně 12,5 procenta a na Mělnicku se účast pohybuje pod deseti procenty.

Malá účast voličů provází volby v Ústeckém kraji. Třeba v ústeckém obvodě Neštěmice měli dnes zhruba dvě hodiny po otevření volebních místností účast kolem pěti procent, na sídlišti Mojžíř odvolilo sotva procento voličů. Ani na Mostecku není situace o mnoho lepší.

O něco lépe se situace vyvíjí na Liberecku. Zhruba hodinu před polednem se pohybovala kolem 12 procent. „Nejvyšší byla v Radimovicích, kde už odvolilo 21 procent voličů, tak vysokou účast jsme nikde jinde nezaznamenali,“ uvedl Zdeněk Valášek z krajského úřadu.

Druhé kolo senátních voleb sledujte živě:

Sledujte online: druhé kolo senátních voleb pokračuje

V Karlových Varech zatím na tři místa přišlo do 12 procent oprávněných voličů. Malé obce kolem krajského města očekávají účast kolem 15 procent. „Je to hodně slabé, zatím třetina oproti prvnímu kolu,“ sdělila členka volební komise z Otovic.

Velký zájem voličů o hlasování nezaznamenali ani ve volebním obvodu Plzeň-město (okres Plzeň-jih, obvod Plzeň 2 a severní část Klatovska). V Blovicích přišlo za oba dny do deseti procent ze 1400 zapsaných voličů. Do deseti procent odhadli účast také v Chlumčanech a ve Spáleném Poříčí.

Zhruba 30 procent voličů dorazilo k volbám v Mladé Vožici na Táborsku, kde je starostou jeden ze senátorských kandidátů. Na dalších místech Jihočeského kraje je ale účast slabší. V Bechyni na Základní škole Františka Křižíka přišlo do 11:00 k volbám devět procent voličů. V Trhových Svinech ve volební místnosti ve střední škole ve Školní ulici, to bylo jen o dvě procenta víc.

Do volební místnosti Městského úřadu v Hluboké nad Vltavou přišlo na odvolit asi 35 procent voličů. Na Základní škole za Nádražím v Českém Krumlově volilo 18 procent lidí.

Ani v Pardubickém kraji se voliči k urnám příliš nehrnou. Například na pardubickém gymnáziu Dašická odvolilo do dnešních 10:30 asi deset procent voličů. Podobnou účast zaznamenali také ve volební místnosti v hotelu UNO v Ústí nad Orlicí.

Nízká účast zatím provází druhé kolo voleb také v jihlavském obvodu. Momentálně se pohybuje okolo deseti procent. V Polné přišlo volit devět procent, v Telči deset procent, stejné je to i v Jihlavě ve volební místnosti na Jungmannově základní škole.

Také v Moravskoslezském kraji mají lidé o hlasování malý zájem. Kontrolní komise krajského úřadu se dnes dopoledne pohybovala na Třinecku. „Volební účast se tam odhadem pohybovala mezi deseti a 12 procenty,“ řekla mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

V senátním obvodu Olomouc účast na řadě míst nedosahuje ani ke 20 procentům. Například v olomouckém okrsku 30 přišlo podle tamní zapisovatelky v 11:00 jen 18 procent voličů.

Malý zájem o účast ve druhém kole voleb do třetiny Senátu hlásí i komise ve čtyřech jihomoravských obvodech. Například v obvodu, do něhož spadá menší část Brna a část okresu Brno-venkov, přišlo do 10:00 hlasovat pouze 9,25 procenta lidí. Větší zájem mají voliči o souboj na Hodonínsku mezi Zdeňkem Škromachem (ČSSD) a Annou Hubáčkovou (KDU-ČSL). K urnám v jihovýchodním cípu republiky přišlo 14,79 procenta lidí.

Lidé se k urnám nehrnou ani na Kroměřížsku. Podle mluvčí kroměřížské radnice se účast kolem 11:00 pohybovala v jednotlivých okrscích od 12 do 20 procent.

Zájem o druhé kolo senátních voleb bývá tradičně nižší. Nejvyšší účast byla zatím v roce 2002, kdy přišlo hlasovat 32,6 procenta voličů. Nejnižší byla před dvěma roky, kdy k urnám přišlo zhruba 16,7 procenta voličů.


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít