Rusko opevňuje hranici s KLDR. Obává se přívalu uprchlíků

20. dubna, 16:20 - Adam Krupa
20. dubna, 16:20

Vladimir Putin posílá těžkou techniku na hranici Ruska s KLDR. Následuje tím podobné opatření Číny. Ta před několika dny poslala na svoje hranice přes 150 tisíc vojáků. Kroky obou zemí reflektují vypjatost situace na Korejském poloostrově.

Moskva se obává eskalace konfliktu mezi Spojenými státy a KLDR. Pokud by se USA rozhodly zaútočit, Rusko by se bránilo očekávanému přílivu severokorejských uprchlíků za pomoci armády.

Podle listu Daily Mail k hranici směřuje po železnici i silnicích těžká technika včetně samohybného dělostřelectva. Místní obyvatelé prý také potvrdili přítomnost armádních helikoptér.

Ruské síly se k hranici přesunují, vzduchem, po železnici i po silnici

Mluvčí ruské armády Alexander Gordějev se odmítl k věci vyjádřit, odkázal pouze na nedávno ukončené vojenské cvičení na Sibiři. Tomuto vysvětlení ale místní zdroje nevěří. „Tento vojenský přesun znamená, že úřady přiměřeně reagují na situaci, která může nastat,“ řekl pro DM veterán Stanislav Sinicin. „Je to preventivní, ale nutné,“ dodal.

Příval uprchlíků není jediným zdrojem ruských obav. Pokud by se Spojené státy rozhodly bombardovat severokorejská jaderná zařízení, radioaktivní spad by mohl zasáhnout přístav Vladivostok během dvou hodin.


Čtěte o scénáři konfliktu s KLDR:

Válka s Kimovou Koreou? Bude ošklivá a snad krátká


Situace se vyostřila poté, co se Spojené státy rozhodly změnit postoj k severokorejskému režimu. Americký viceprezident Mike Pence se na své cestě po Asii nechal opakovaně slyšet, že „éra strategické trpělivosti“ se Severní Koreou skončila. Pchjongjang odpověděl dalším raketovým testem a vyhrožuje preventivním úderem proti USA.

Ke Korejskému poloostrovu nyní pluje letadlová loď Spojených států Carl Vinson spolu s doprovodnými plavidly, informaci přinesl list Washington Post. Informace o plavbě flotily dříve provázely zmatky. Lodě měly plout ke KLDR již několik dní, ukázalo se ovšem, že místo toho směřovaly k Austrálii.

Dále čtěte:

KLDR slaví výročí otce zakladatele. Svět se obává jaderného testu

Lidé počítají s nejhorším. Rekordně googlují pojem „třetí světová válka“

Kim a jeho parta. Je Kim Čong-un nepříčetný?


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít