Putin: Dodávky amerických zbraní Ukrajině by situaci jen zhoršily

05. září, 17:22 - čtk
05. září, 17:22

Ruský prezident Vladimir Putin dnes varoval před případnými dodávkami amerických zbraní Ukrajině. Oznámil také, že Rusko bude usilovat o vyslání mírových sil OSN na východoukrajinský Donbas, kde by tyto síly měly chránit evropské pozorovatele dohlížející na příměří. Návrh příslušné rezoluce už ruský delegát v OSN předložil členům Rady bezpečnosti. Kyjev uvedl, že Putin se jen pokouší pokazit ukrajinský nápad s mírotvůrci v oblasti Donbasu, kterou podle Kyjeva Rusové okupují.

Konflikt mezi vládními vojsky a proruskými separatisty na východě Ukrajiny si vyžádal během tří let na 10.000 mrtvých. Moskva stále popírá přímé zapojení do konfliktu.

„Dodávky zbraní do oblasti konfliktu nepomohou usmíření, ale situaci jedině zhorší,“ řekl Putin v čínském městě Sia-men, kde se účastnil summitu zemí BRICS. Americké zbraně podle Putina nijak nezmění situaci na východě Ukrajiny, jen zvětší počet obětí.

Ruský prezident rovněž upozornil, že povstalci v Doněcku a Luhansku mají zbraní dost, a to i ukořistěných u nepřítele - a je možné, že tyto zbraně pošlou i do jiných konfliktních oblastí.

Putin také oznámil, že Rusko bude usilovat o vyslání mírových sil OSN na frontovou linii oddělující na Donbasu znepřátelené strany. Agentura TASS později oznámila, že stálý ruský zástupce v OSN Vasilij Něbenzja už členům Rady bezpečnosti předložil návrh příslušné rezoluce. Konzultace o jejím obsahu mají začít příští týden.


Kalašnikov a vlastní tablet. Vyčerpané ukrajinské armádě pomáhají studenti


„Přítomnost mírotvůrců - dokonce lze říci, že nikoliv mírotvůrců, ale lidí, kteří zajistí bezpečnost mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) - považuji za naprosto vhodnou a nevidím na tom nic špatného. Naopak si myslím, že by to pomohlo k řešení problému na jihovýchodě Ukrajiny,“ řekl Putin. Tyto síly by podle Putina byly pouze na frontové linii, nikde jinde. Rozmístěny by mohly být pouze po stažení sil a těžkých zbraní a se souhlasem povstalců.

Myšlenku pozvání mezinárodních mírových jednotek na Donbas nastolil před dvěma lety ukrajinský prezident Petro Porošenko, avšak s tím, že na misi by se podle něj nemohli podílet ruští „agresoři“ a že by bylo nejlepší, aby šlo o policejní misi Evropské unie. Rusko zareagovalo tehdy odmítavě, Evropská unie zdrženlivě.

O pozvání mírotvůrců na Donbas má Porošenko hovořit ještě tento měsíc na Valném shromáždění OSN, uvedla dnes Porošenkova zástupkyně v parlamentu Iryna Lucenková. Podle ní se ale uvažuje o mírové misi OBSE, která by však měla působit „na celém okupovaném území Doněcké a Luhanské oblasti, v šedé zóně a na nekontrolovaném úseku hranic s Ruskem“.

Stálý ukrajinský zástupce v OSN Volodymyr Jelčenko dnes podle agentury Unian oznámil, že 20. září zasedne v newyorském sídle OSN Rada bezpečnosti, která se otázkou mírotvorců na Donbasu bude zabývat. Na jednání podle Jelčenka promluví i Porošenko.

Čtěte více o situaci kolem Ukrajiny:

Macron a Merkelová vyzvali k prosazení příměří na Donbasu. Za tři dny se porušilo až 600krát

Porošenko by chtěl ochránit Donbas vojenskou misí OSN

USA uvažují o dodávkách zbraní Ukrajině. Čeká se na Trumpovo schválení


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít