Nový šéf i uplatnění. Babiš kouzlí se Státní tiskárnou cenin

Tomáš Lemešani 27. září 2016, 06:01  -  Tomáš Lemešani
27. září 2016, 06:01

Ministr financí Andrej Babiš přehodnocuje kompetence Státní tiskárny cenin. Podnik se možná otevře i soukromým zakázkám. O plánu rozhodne nový ředitel, jehož jméno bude známo ještě během podzimu.

„Obchodní strategie Státní tiskárny cenin bude určena až po nástupu nového generálního ředitele státního podniku, který se očekává během letošního podzimu,“ potvrzuje tiskové oddělení ministerstva financí.

Nový šéf, který nahradí Pavla Nováka, bude pro směřování státního podniku klíčový. Má rozhodnout o tom, zda bude tiskárna pracovat pouze pro stát, nebo příjme i komerční zakázky.

„Vedení ministerstva financí pracuje v této věci s různými variantami. Výběr varianty bude záležet jednak na tom, který z kandidátů bude na základě výběrového řízení vybrán, a dále na tom, jaké středně- až dlouhodobé úkoly bude mít Státní tiskárna cenin na starosti v návaznosti na rozhodování vlády,“ pokračuje resort financí.

Soukromé objednávky

Zásadní pro vývoj strategie bude také rozhodnutí vlády o elektronických občanských průkazech a dalších ceninách, potenciálně patřících do výrobního programu podniku. Průkaz s čipem by měl být podle představ rezortu vnitra povinným dokladem a kromě prokazování totožnosti osobně by měl být i prostředkem pro elektronickou identifikaci. Zákonem se nyní bude zabývat parlament a poté případně prezident. Podklady pro vládu předpokládají, že by mohl platit od 1. ledna 2018.

Pokud by k zavedení nových občanek v krátké době nedošlo, ministerstvo financí by zřejmě rozhodlo, že Státní tiskárna cenin otevře dveře také soukromým objednávkám.

Personální kolotoč

Státní podnik je dlouhodobě dotován ze státního rozpočtu. V posledních letech se zviditelnil spíše personálním zemětřesením. Kolotoč se roztočil v roce 2014. Z křesla ředitele tehdy odešel kvůli takzvané „kauze zlatíčka“ Richard Bulíček. Důvodem bylo zjištění, že firma pod jeho vedením rozdávala drahé dárkové předměty spřízněným politikům, úředníkům a podnikatelům. Nahradil ho Pavel Novák.

Ministr Andrej Babiš vytvořil i novou pozici šéfa pro rozdělení Státní tiskárny cenin, národního datového centra a Centra sdílených služeb, které mělo po tiskárně cenin převzít přípravu elektronické evidence tržeb. Post ředitele tam získal bývalý šéf pražského dopravního podniku Milan Křístek. Po rozdělení ministr financí jmenoval za šéfa Centra sdílených služeb Hanuše Weisla.

Weisl skončil v letošním březnu, Křístek již po pár měsících. Mandát mezitím vypršel také Pavlu Novákovi. Na jeho místo ministerstvo vypsalo výběrové řízení.


Čtěte také:

ISIC karta přerostla studentské průkazy

České bankovky a mince pod drobnohledem

Konec peněz? Švédsko možná zruší bankovky a mince


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít