Mír je na dosah, tvrdí kolumbijský prezident

06. října 2016, 07:41 - čtk
06. října 2016, 07:41

Mír v Kolumbii je podle prezidenta Juana Manuela Santose na dosah. Hlava státu to řekla po setkání se zástupci opozice, která podporovala odmítnutí mírové dohody s povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) v nedělním referendu.

„Mír v Kolumbii je blízko a my jej dosáhneme,“ řekl Santos po setkání s se zástupci opozice. „Je lepší dosáhnout míru pro všechny Kolumbijce než chatrné dohody pro polovinu občanů,“ uvedl jeho předchůdce a hlavní politický rival Álvaro Uribe, který v současnosti zastává post senátora.

Setkání obou politiků trvalo více než tři hodiny. Shodli se, že vytvoří komisi, která bude jednat o možnosti vylepšení mírové dohody s FARC. Její první setkání by se mělo konat ve čtvrtek. Uribe usiluje o přísnější potrestání zločinů FARC a zamezení některým členům levicové guerilly v politické činnosti.

Přečtěte si o výsledku referenda, který šokoval Kolumbii:

Šťastný konec odložen. Kolumbijci v referendu odmítli mírovou dohodu

Mírovou dohodu s FARC, která oficiálně ukončila 52 let trvající konflikt mezi ústřední vládou a levicovou guerillou, který si vyžádal 260 tisíc obětí, Kolumbijci v nedělním referendu odmítli 50,2 procenty hlasů. Výsledek byl velkým překvapením, neboť průzkumy odhadovaly schválení dohody téměř dvěma třetinami voličů. K urnám přišlo pouze 37 procent lidí, což bylo způsobeno zřejmě i prudkým deštěm spojeným s blížícím se hurikánem Matthew. Rozdíl mezi táborem pro a proti činil pouhých 54 tisíc hlasů.

Vyjednávači kolumbijské vlády zahájili v úterý na Kubě nové rozhovory se zástupci FARC. Není ale jasné, zda budou povstalci ochotni přistoupit na přísnější podmínky mírové dohody. Klid zbraní mezi oběma stranami podle Santose platí jen do konce října.


Dále čtěte:

Historická chvíle v Kolumbii: mír po 52 letech

Recept na válku: seberte vodu a jídlo, přidejte etnické rozdíly


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít