Menu Zavřít

Macron: Spolupráce Francie s Německem bude hnacím motorem EU

23. 6. 2017
Autor: čtk

Pokud budou Německo a Francie mluvit společným hlasem, bude kupředu postupovat i celá Evropa. Po skončení summitu Evropské unie v Bruselu to na společné tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Úzká spolupráce Německa a Francie podle Merkelové ale nevylučuje zapojení dalších zemí. Podle kancléřky panuje téměř úplná shoda mezi Paříží a Berlínem v otázce migrace, bude ale ještě trvat, než společnou řeč najdou všechny členské země.

Aktuální summit Evropské unie se zabýval mimo jiné nadcházejícím odchodem Británie z unie, ale i migrací či hospodářskými otázkami.

Uprchlická krize není podle Macrona dočasnou záležitostí, bude pokračovat a bude vyžadovat dlouhodobá řešení. Není to úkol pro některé země, ale pro všechny členy Evropské unie, řekl. Prezidenti a premiéři osmadvaceti členských zemí EU se na summitu podle Macrona shodli na posílení ochrany vnějších hranic a podpoře libyjské pobřežní stráže.

Podle Merkelové se Německo a Francie ve velké míře shodují na způsobech, jak migrační krizi řešit. Na otázku, zda se podařilo dosáhnout v této otázce shody i se státy ve východní částí EU, Merkelová odpověděla, že některé státy - například v Pobaltí - jsou v principu ochotné být v otázce přijímání migrantů solidární. Bude podle ní ale ještě nějakou dobu trvat, než se tato ochota k solidaritě rozšíří i do dalších zemí. Pokroku ve vztahu k názoru některých zemí střední a východní Evropy v otázce migrace se na summitu podle kancléřky nepodařilo dosáhnout, hodlá o tom ale prý dál jednat.

Evropská unie je založena na společných hodnotách a na jejich porušování je třeba upozornit, uvedla následně Merkelová na dotaz ke kritice postoje zemí střední Evropy, které nechtějí migranty přijímat. Evropská komise před časem kvůli tomu zahájila řízení s Českem, Maďarskem a Polskem.


Opravdu jde v případě kvót o princip? Přečtěte si komentář Lubomíra Hegera

Lubomír Heger


Merkelová také zdůraznila, že by se nyní měla Evropská unie soustředit na vlastní budoucnost, která by měla mít přednost před jednáním s Británií o jejím odchodu z unie. Při reformě EU v souvislosti s brexitem není vyloučeno, že se bude zasahovat i do unijních smluv, nemělo by to ale být „samoúčelné“, shodla se kancléřka s prezidentem Macronem. Návrh řešení situace občanů Evropské unie v Británii po takzvaném brexitu, se kterým přišla na summitu premiérka Theresa Mayová, je podle Merkelové „dobrý začátek, ale žádný průlom“.

Oba státníci mimo jiné jako „dobrou zprávu“ vyzvedli, že se summit tentokrát nezabýval Řeckem, což je podle nich známkou určitého zlepšení situace v zemi postižené dluhovou krizí.

BRAND24

Merkelová i Macron rovněž uvedli, že je nutné chránit volný obchod, ve kterém platí pravidla, a bojovat proti protekcionismu.

Přečtěte si také:

Macromotýl Emmanuel: Prosadí francouzský prezident své reformy?

A teď předveďte vúdú, monsieur Macron

Nová Evropa


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).