Libra prohlubuje svůj pád. Dosáhla nového 31letého minima

04. října 2016, 18:32 - tre, čtk
04. října 2016, 18:32

Britská libra se dnes v obavě z případných negativních dopadů vystoupení Británie z Evropské unie propadla k dolaru na nové minimum za 31 let. Sestoupila tak pod úroveň, na kterou klesla po červnovém referendu, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z evropského bloku. Pohyb na měnových trzích je reakcí na vyjádření britské premiérky Theresy Mayové, že vyjednávání o vystoupení z Evropské unie Londýn zahájí v březnu příštího roku.

Libra během dnešního obchodování sestoupila až na 1,2735 dolaru, nejníže od června 1985. Později se prodávala za 1,2752 dolaru, proti pondělí tak vykazovala pokles o 0,7 procenta. Od červnového referenda libra ztrácí asi 15 procent.

Vůči české koruně se libra podle dnešního kurzovního lístku České národní banky (ČNB) prodává za 30,865 koruny. Krátce před referendem její kurz přesahoval 35 korun.

Ministerská předsedkyně o víkendu uvedla, že k otevření Článku 50, který je třeba pro realizaci brexitu, dojde na konci prvního čtvrtletí 2017. To znamená, že odchod Velké Británie z EU nastane nejspíše v polovině roku 2019. Britský ministr financí Philip Hammond v pondělí varoval, že britská ekonomika bude během rozhovorů čelit otřesům a že ji zřejmě čeká několikaleté období nejistoty.

Dnešní vývoj kurzu libry k dolaru

„Nic z toho, co lidé slyší z Británie, není pro její měnu pozitivní,“ uvedl analytik Paresh Upadhyaya ze společnosti Pioneer Investments. Mnozí investoři se obávají, že vláda směřuje k takzvanému „tvrdému brexitu“, kdy by Británie opustila jednotný trh EU, aby si uchovala kontrolu nad imigrací. To by mohlo vyvolat odchod řady bank z Londýna a podkopat obchodní vztahy s unií.

Dolar dnes posiloval také vůči dalším významným měnám. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, tak zpevnil o 0,7 procenta a dostal se na téměř dvoutýdenní maximum. K růstu dolaru přispěly překvapivě dobré údaje o zpracovatelském sektoru Spojených států, které zvýšily pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb ještě letos.

Velké škody se naopak vyhnuly britským akciím. Index FTSE 100 naopak jen dnes stoupl o 1,3 procenta, od nedělního vystoupení Mayové o 2,5 procenta. Podle tržního analytika Chrise Beauchampa to bylo dáno právě oslabením libry, protože zisky zaznamenávaly především akcie velkých firem a exportérů, jimž slabší libra prospívá.

Index FTSE postihl prudký pád těsně po referendu o vystoupení Británie z EU, od té doby ale již získal více než 10 procent.


Dále čtěte:

Odchod z Británie zvažují tři ze čtyř šéfů velkých firem

Vypořádání brexitu přijde každého Brita na libru ročně

50 nejmocnějších lidí světových financí


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít