Konec jedné éry: Saúdové si půjčili 430 miliard od globálních investorů

20. října 2016, 12:46  -  Daniel Džmuráň
20. října 2016, 12:46

Saúdská Arábie prodala ve středu dluhopisy v hodnotě 17,5 miliardy dolarů (430,7 miliardy korun). Vůbec poprvé v historii se tak největší světový exportér ropy zadlužil na globálním finančním trhu. Jde o další krok saúdskoarabské vlády ve snaze zalepit obří rozpočtové výpadky způsobené nízkou cenou ropy. Emitované obligace mají splatnost 5, 10 a 30 let a pro investory přestavují díky relativně vysokým výnosům zajímavou příležitost.

Historická transakce je dokonalou ilustrací posunu v hospodářské politice monarchie. Ještě před pár lety bylo nemyslitelné, aby si ropná velmoc půjčovala peníze v zahraničí. Propad cen ropy na světových trzích však převrátil vše naruby. Saúdská Arábie, jejíž rozpočet závisí na exportu ropy ze tří čtvrtin, vykázala loni kvůli nízkým cenám suroviny rozpočtový schodek ve výši 100 miliard dolarů (2,46 bilionu korun). „Jde o velmi slibný krok,“ pochvaluje si počínání Saúdské Arábie John Sfakianakis z nestranického think tanku Gulf Research Center v Rijádu. „Vláda si zajistí alternativní zdroj příjmu a zároveň zmírní tlak na domácí banky.“

Šejkové bez aut a telefonů

Ve snaze zacelit výpadek v rozpočtu byla již vláda nucena vzít si úvěry od místních bank a odčerpat část devizových rezerv. Na začátku letošního roku navíc zkrátila dotace na benzin, jehož cena na čerpacích stanicích následně vystřelila o 50 procent. K dosud poslednímu bezprecedentnímu opatření sáhli zákonodárci na konci září, kdy seškrtali o pětinu platy vysokých ústavních činitelů a zrušili jim některé benefity.

Podobné problémy jako Saúdská Arábie řeší pochopitelně i jiné státy Perského zálivu, jejichž ekonomiky jsou závislé na vývozu černého zlata. Abú Zabí, jeden ze Spojených Arabských Emirátů, vydal na jaře dluhopisy za 5 miliard dolarů (123,1 miliardy korun), sousední Katar si o měsíc později půjčil 9 miliard dolarů (221,5 miliardy korun) a svoji premiéru na globálním dluhopisovém trhu chystá s emisí v hodnotě 10 miliard dolarů (246,1 miliardy korun) také Kuvajt.

Opatrní býci

Krok Rijádu si mohou pochvalovat i investoři. V situaci, kdy dluhopisy většiny vyspělých zemí nabízejí jen minimální výnosy, ukazují se saúdskoarabské bondy jako atraktivní investice. Například třicetileté dluhopisy zajistí podle zdrojů CNN věřitelům výnos o 2,1 procenta vyšší než americké obligace. Zároveň je však třeba mít se na pozoru, vyplývá z nejnovější publikace Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ekonomický výhled pro ropné exportéry v regionu zůstává i přes nedávný nárůst cen ropy poměrně slabý.

„Poptávka po dluhopisech ekonomik Perského zálivu, jež disponují obrovským potenciálem a vnitřní silou, je na trhu značná,“ říká Masoon Ahmed, ředitel MMF pro Blízký východ a Střední Asii. „Pro získání vetší důvěry ze strany investorů je však nutné, aby na dluhovou emisi navázal koherentní fiskální plán a střednědobý program ekonomické transformace,“ připomíná. Země by tak podle MMF měli urychlit proces diverzifikace svých ekonomik, posílit roli privátního sektoru a podpořit tvorbu pracovních míst pro rychle rostoucí populaci.

Rekordní IPO

Nejambicióznější transformační plán představila v průběhu letošního roku právě Saúdská Arábie. Jeho hlavní body působí vskutku impozantně: navýšení příjmů z činností nesouvisejících s těžbou ropy na 266 miliard dolarů (tj. šestinásobek současného stavu) do roku 2030; založení veřejného investičního fondu s kapitálem 1,9 bilionu dolarů; zvýšení podílu soukromého vlastnictví ze 40 na 60 procent HDP; a nabídnutí části těžařské společnosti Saudi Aramco investorům.

Právě poslední z těchto bodů získal konkrétnější obrysy minulý týden. Saudi Aramco, podle mnohých nejhodnotnější firma planety, vstoupí na burzu v průběhu roku 2018. A přestože se šejkové vzdají ve svém klenotu jen minimálního podílu, i tak se s přehledem postarají o historický rekord. Podle konzervativních odhadů vynese úpis pouhých pěti procent akcií těžařského gigantu vysychající státní kase až 100 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Čínský internetový holding Alibaba, jehož IPO vyneslo před dvěma lety dosud rekordních 25 miliard dolarů, tak bude vedle těžaře vypadat spíše jako chudý příbuzný.

Dále čtěte:

Saúdští šejkové chystají největší IPO v historii

Saúdové se chtějí zbavit závislosti na ropě a investovat

Aramco investuje do infrastruktury a projektů osm bilionů


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít