Indie poptává stíhačky za 300 miliard

27. října 2016, 12:10  -  Daniel Džmuráň
27. října 2016, 12:10

Vláda největší demokracie světa rozeslala několika potenciálním dodavatelům dopisy s podrobnějšími údaji k zakázce, jejímž výstupem má být další krok k potřebné modernizaci indického vojenského letectva. Zakázka na bojové letouny, na jejichž dodávce by se měly výrazně podílet místní firmy, by podle odborníků mohla dosáhnout hodnoty 12 miliard dolarů (297 miliard korun).

„Indie je ochotna zaplatit za každý ze 150 letounů 65 až 80 milionů dolarů,“ prozradil Ben Moores, obranný a letecký analytik publicistické společnosti IHS Jane's. Náklady jsou o něco vyšší než obvykle, neboť součástí nabídky je požadavek vlády Nárendry Módího, aby se větší část výrobního procesu odehrála v Indii, poznamenává CNN.

Právě tato podmínka, jež vychází z premiérovy dlouhodobé koncepce 'Make in India', byla přitom hlavním kamenem úrazu při vyjednávání zatím posledního leteckého kontraktu s Francií. Z původně plánovaných 126 stíhacích letounů Dassault Rafale se vlády obou zemí po dlouhých vyjednáváních shodly na dodávce pouhých 36 strojů. Jiní dodavatelé nicméně problém s Modího požadavkem nemají. Platí to jak pro americký Lockheed Martin, tak pro švédský Saab, o nichž se hovoří jako o hlavních favoritech obří zakázky.

Exkluzivita na legendární F-16

„Na řešení v rámci programu 'Make in India' jsme připraveni,“ ujišťuje CNN mluvčí švédského strojaře Sebastian Carlsson s potvrzením, že Saab patří mezi oslovené firmy. Jako ukázku schopnosti dostát takovému požadavku uvádí právě probíhající transakci, v rámci níž dodává švédská společnost letouny JAS-39 Gripen brazilské armádě. Také zde je součástí zakázky transfer výrobních technologií do Jižní Ameriky a trénink tamních inženýrů. „Jde o ukázku toho, jakým způsobem chceme nadále vést svůj byznys,“ doplňuje Carlsson s tím, že znění oficiální odpovědi indické vládě Saab v těchto dnech připravuje.

O velký krok dále zašel Lockheed Martin. Americký výrobce uvedl, že pokud zakázku získá, udělí Indii exkluzivní právo na výrobu legendárních strojů F-16, jež jsou prodejně nejúspěšnějším vojenským letounem historie. „Učiníme z Indie jediného globálního výrobce stíhaček F-16,“ říká šéf rozvoje Lockheedu pro Indii Abhay Paranjape s tím, že podobou výsadu nemůže nabídnout žádný jiný výrobce. V odpovědi, jež už byla odeslána do Nového Dillí, nabízí Američané vizi joint venture podniku, ve kterém by indický průmyslový sektor hrál hlavní roli.

Vyvozovat jakékoliv, byť jen předběžné závěry ohledně transakce by však bylo velmi naivní. Přestože indická strana dělá vše pro to, aby její nabídka vypadala jednoznačně a seriózně, historie napovídá, že finální podoba a zejména objem obchodu budou nakonec úplně jiné, upozorňují odborníci obeznámení s prostředím vládních nákupů v zemi. „Potřebu moderního vojenského letectva nezpochybňuje nikdo, byrokratické překážky a zájmy státem vlastněného průmyslu však tuto urgenci většinou převáží,“ vysvětluje Moores. „Velkým úspěchem a vlastně i překvapením bude jen to, když se vůbec nějaký obchod podaří dotáhnout do konce.“

Dále čtěte:

Mocenský boj v Tata Group: indický gigant odstřelil ředitele

Zabíjejte, nám se to vyplatí. Pro koho je válka dobrý byznys?

Nevyvážený obchod. Švédové český vojenský materiál nechtějí

České stíhače čeká další mise v Pobaltí. Na Islandu končí


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít