Dům pro tři generace jako symbol programu. Lidovci sází na tradiční témata

08. srpna, 16:18 - čtk
08. srpna, 16:18

Prioritami lidovců ve sněmovních volbách bude zaměření na rodinu, důraz na vzdělávání a inovace nebo péče o krajinu a zemědělskou půdu. Ve volebním programu strana má i důchodovou či daňovou reformu. Předseda strany Pavel Bělobrádek poznamenal, že symbolem lidoveckého programu je dům pro tři generace, pod jehož jednu střechu patří děti, rodiče i prarodiče.

„Naši zemi vidíme jako dům pro tři generace. Jeho základy tvoří naše hodnoty, tradice a kultura a střechu demokratické instituce, které nám zajišťují bezpečí, chrání naši svobodu a umožňují nám usilovat o štěstí a prosperitu,“ uvedl Bělobrádek ve volebním programu. Lidovci ho mají rozdělen do čtyř kapitol, které se věnují budoucnosti a dětem, prosperitě a lidem v produktivním věku, solidárnosti a seniorům a poslední úspěchu České republiky.

Bělobrádek řekl, že aktuální program vychází z dlouhodobého stranického programu. „Pro KDU-ČSL je důležité vzdělávání jako národohospodářská doktrína, to znamená bez kvalitního učitele nemůže být kvalitní vzdělávání,“ poznamenal. Lidovci proto slibují, že se zasadí o razantní navýšení sumy na platy učitelů.

V centru pozornosti KDU-ČSL je především rodina, kterou chce strana podporovat třeba daňovými úlevami. Voliče bude chtít přesvědčit také podporou dostupného bydlení. Přes Státní fond rozvoje bydlení by chtěla nabídnout obcím peníze na výstavbu bytů s regulovaným nájemným, řekl místopředseda strany Jan Bartošek.


Ha ha ha. Když politici odpovídají citoslovci


Tématem má být i důchodová reforma, kdy by podle představ lidovců měly rodiny být oceněny nižšími odvody do důchodového systému a pracující rodiče by měli pobírat vyšší důchod. V sociální oblasti by strana ráda podpořila daňovou reformu. „Domníváme se, že je potřeba daleko více dát důraz na to, aby dávky byly především pro ty, kteří je skutečně potřebují a kteří ne vlastní vinou a vlastní leností potřebují pomoc druhých, ale zároveň nemůžeme nechat někoho padnout,“ řekl Bělobrádek.

Voliče chce strana přesvědčit i důrazem na péči o krajinu a zemědělskou půdu nebo na kontrolu kvality potravin. Podle dalšího místopředsedy Mariana Jurečky lidovci kladou důraz na to, aby venkov a malé obce měly perspektivu a dostupné služby.

Podle Bělobrádka za zásadní lidovci považují ukotvení v Evropské unii a v Severoatlantické alianci, ve kterých by měla být Česká republika více aktivní. „Podporovali jsme vždy daleko vyšší navýšení výdajů na obranu, než jaká nakonec byla schválena,“ řekl.

Lidovci už na začátku srpna představili volební heslo Zodpovědně, současně oznámili volební lídry, kterými jsou především současní poslanci. Původně chtěla jít strana do voleb společně s hnutím Starostové a nezávislí, chystaná koalice ale padla kvůli obavě z nedostatku hlasů. Kritici projektu se obávali toho, že by požadovaných deset procent voličů projekt nezískal, a KDU-ČSL by se tak do Parlamentu nedostala.

Dále čtěte:

Bělobrádek: Pokud ve volbách propadneme, odstoupím

Lidovce zarazila rychlost příprav STAN na samostatnou kampaň


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla…
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Technologie
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít