Dalajlama poděkoval za podporu Tibetu. Je to důležité pro celý svět, řekl

19. října 2016, 14:26 - čtk
19. října 2016, 14:26

Tibetský duchovní vůdce dalajlama na středeční přednášce v pražské Lucerně poděkoval Čechům za jejich podporu Tibetu. Podle něj je důležitá pro Tibeťany i pro ideál nenásilného řešení tibetské otázky. Zároveň ale připomněl, že se už před pěti lety vzdal politických funkcí a nyní se zasazuje jen o ochranu tibetské kultury a životního prostředí.

Dalajlama připomněl, že už při jeho pondělním přivítání v Praze přišla na Hradčanské náměstí zhruba tisícovka lidí podporujících Tibet. „Jsem za to vděčný a vážím si toho. Je to důležité nejen pro šest milionů Tibeťanů, ale pro celý svět, pro ideál nenásilí,“ řekl. Zdůraznil, že nenásilné řešení situace v Tibetu, který ovládá Čína, je jediné možné.

Připomněl však také, že sám se nesnaží o změnu politického uspořádání v Číně a že se tibetských politických funkcí vzdal v roce 2011. „Nadále se ale zasazuji o ochranu tibetské kultury a o životní prostředí v Tibetu,“ řekl. Na dotaz z publika dalajlama řekl, že si všímá protestů čínské diplomacie, když se s ním setkávají představitelé zemí, které navštíví. Považuje je už za rutinu. Věří také tomu, že lidé, kteří se s ním setkají, mu náklonnost projevují upřímně.

„Věřím, že kdybych se neveřejně setkal s těmi, kdo mě kritizují, tak bych možná zjistil, že mají jiný názor,“ podotkl také. „Lidé, kteří vyrůstali v totalitárních režimech, si vyvinuli schopnost si něco myslet a něco jiného říkat. A mám pocit, že i vy Češi jste si něco podobného vyvinuli,“ řekl se svým typickým smíchem.

Tibetský duchovní vůdce také znovu připomněl bývalého českého prezidenta Václava Havla, který byl jeho přítelem. „Vždy, když sem přijedu, tak se mi po něm stýská, cítím, že tu není,“ řekl. Vyjádřil ale přesvědčení, že pomáhá udržovat naživu Havlův odkaz.

Dalajlama ve své přednášce apeloval na to, aby se lidé tolik nezabývali hmotnými statky. „Peníze jsou důležité, ale důležitější je dosáhnout vnitřního pokoje,“ řekl. Podle něj je třeba změnit vzdělávací systém, aby kladl větší důraz na morální hodnoty než na finanční zajištění. „Mnoho lidí trpí stresem, protože jen materiální pohodlí a bezpečí k dosažení štěstí nestačí,“ řekl. Pro lidi je důležité i přátelství a pocit sounáležitosti v komunitě, dodal.

Zopakoval také své vyjádření z dřívějších vystoupení v rámci konference Forum 2000, že je třeba, aby lidé ukazovali víc soucitu a lásky. Podle něj je to lidská přirozenost. „V době narození a v prvních letech života je naší dominantní emocí láska,“ řekl. Nenávisti a hněvu se člověk podle něj naučí teprve později. „Pokud je v prostředí, kde člověk vyrůstá, příliš přítomen nacionalismus a egoismus, pokud je přítomné rozdělení na nás a ty druhé, proti nimž se vymezujeme, tak to vede ke zkreslenému pohledu na svět, že pro vlastní štěstí musím snížit štěstí někoho jiného,“ řekl dalajlama.


Dále čtěte:

Dalajlama v Česku: obdiv k Havlovi i sen o celosvětové unii

Čtyři nejvýše postavení čeští politici se distancovali od Hermanovy schůzky s dalajlamou

S dalajlámou se sešlo 50 zákonodárců. Reagují na distanc ústavních špiček


Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít