Co rozhodne americké volby? Větší odpor k protistraně

04. října 2016, 17:25  -  Jonáš Kříž
04. října 2016, 17:25

Na podporu svých kandidátů uvádí voliči Donalda Trumpa a Hillary Clintonové argumenty sahající od politických názorů k osobní historii. Na jednom se ale oba tábory shodují - na odporu, který pociťují k protistraně.

Respektovaná analytická agentura Pew Research Center se mezi 16. srpnem a 12. zářím ptala více než 4500 dospělých amerických respondentů, co hraje roli při výběru jejich prezidentského kandidáta.

Vzhledem k negativnímu vedení kampaně, která se během léta ve znamení vzájemných osobních útoků vyostřila, nemusí zjištění působit až tak překvapivě. Pro většinu voličů obou táborů (60 u Trumpa a 64 procent u Clintonové) hrají částečnou až zásadní roli rozdíly mezi kandidáty v charakteru či míře politických zkušeností a osobní antipatie.

Více než 30 procent respondentů (u Trumpa 33, u Clintonové 32 procent) pak uvedlo i zjednodušený argument: „Trump není jako Hillary. Hillary není jako Trump“. Alespoň tak to popsali v předloženém dotazníku.

Bodem sváru jsou rovněž politické zkušenosti. Zatímco pro valnou většinu příznivců kandidátky demokratů (79 procent) jsou její politické zkušenosti jasným přínosem. U Trumpa je tomu přesně naopak. Jeho „neposkvrněnost“ politickým establishmentem ocenilo 47 procent respondentů. „Trump není kariérní politik. Má skutečné zkušenosti, které právě jim chybí,“ uvedl v šetření jeden z respondentů.

Proč je volíte? (důvody pro podporu daného kandidáta uvedené v procentech z celkového počtu účastníků studie)
H. Clintonová D. Trump
postoj k terorismu 48 78
hospodářská politika 58 76
odpor k protikandidátovi 64 67
postoj k migraci 46 64
vůdcovské schopnosti 67 59
absence politických zkušeností 47
politické zkušenosti 79
osobnost 32 18
pohlaví 29

Zdroj: PEW

A co voliče u prezidentských kandidátů zajímá nejvíce? V Trumpově táboře vede jednoznačně miliardářův temperament a osobnost (34 procent). Za ten si mezi některými ale vysloužil i kritiku. „Trump je temperamentní dítě schopné říct cokoliv, jen aby bylo po jeho,“ popsala miliardáře jedna z respondentek. „Mám ráda jeho upřímnost,“ dodala jiná.

Oproti Trumpovi přitahuje osobnost Clintonové jen 18 procent jejich voličů. Většinu z nich však trápí nejistota ohledně její upřímnosti a tajnůstkářství. Otazníky se týkají také její minulosti, vazeb na Wall Street a administrativu Billa Clintona.

Podle předešlých zjištění se negativní pocity Američanů ohledně prezidentské kampaně během léta o osm procent prohloubily. Frustrováno jejím stylem je jich nyní více než polovina (57 procent). Jen o pět procent méně je pak kampaní přímo znechuceno. S optimismem volby vyhlíží jen 15 procent voličů.

Negativně vedenou kampaň dokresluje i tzv. volba „menšího zla“, se kterou před časem operoval list Washington Post. „Trump je opravdu špatný. Myslím si ale, že Hillary by pro naší zemi byla mnohem horší,“ sdělil Pew v dotazníku jeden z účastníků patřících do Trumpova tábora. „Volit menší zlo je jako zůstávat ve špatném manželství,“ glosoval koncem července list American Herald Tribune. „Nic nevyřešíte a zůstanete nešťastní.“

Jak se cítí americký volič? (v procentech z celkového počtu účastníků studie)
frustrace 57
znechucení 55
strach 43
zájem 31
optimismus 15
vzrušení 15
bez pocitu 9

Zdroj: Pew


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít