Bulharský premiér nabídl kvůli zvolení proruského prezidenta demisi vlády

14. listopadu 2016, 10:31 - čtk
14. listopadu 2016, 10:31

Bulharský premiér Bojko Borisov dnes nabídl parlamentu demisi své vlády, čímž reagoval na vítězství proruského kandidáta Rumena Radeva v nedělních prezidentských volbách. Pád kabinetu nejspíš povede k měsícům politické nejistoty a pravděpodobně k předčasným volbám na jaře příštího roku. Radevovo vítězství uvítal ruský prezident Vladimir Putin.

„Akceptujeme vůli lidu a gratulujeme těm, kteří mají podporu většiny voličů,“ reagoval na hlasování Borisov. Premiér již v neděli prohlásil, že rezignuje v případě, že kandidát jeho strany GERB v prezidentském klání prohraje. Radev, podporovaný opozičními socialisty, porazil vládní proevropskou kandidátku Cecku Cačevovou rozdílem více než 20 procentních bodů.

Podle některých komentářů voliči zvolením Radeva dali přeneseně najevo svou nespokojenost s Borisovovou vládou; nejčastěji jim vadí jeho údajná neschopnost bojovat s korupcí. Výsledky voleb jsou prý i vyjádřením zklamání z Evropské unie a naopak obav z toho, že Rusko, které bylo vždy historickým partnerem země, by mohlo být odsunuto na druhou kolej.

Vítězství Radeva v boji o úřad hlavy státu uvítal šéf Kremlu Putin. Podle médií dal najevo, že doufá v „nový impuls“ dvoustranným vztahům a ve větší „spolupráci“ s Bulharskem a jeho „bratrským“ lidem.

Borisov ve svém dopise s rezignací, který adresoval poslancům, ujistil, že jeho vláda bude nadále plnit své povinnosti až do zvolení nového kabinetu. Podle analytiků nadcházející politická nestabilita v zemi povede k dalšímu odkladu potřebných reforem a k odrazení investorů. Je třeba na jaře počítat s předčasnými volbami, ale ty na současné rozkouskovanosti zákonodárného sboru zřejmě mnoho nezmění, a silná vláda z nich tedy nejspíš opět nevzejde.

Přečtěte si více o nedělní volbě bulharského prezidenta:

Prezidentem Bulharska se stane Radev. Zřejmě padne vláda

Bývalý generál bulharského letectva Radev, který získal přes 59 procent hlasů, se na pět let ujme úřadu 22. ledna. Pravomoci prezidenta jsou podle bulharské ústavy značně omezené a hlava státu plní především reprezentativní funkci. Prezident nicméně může ovlivňovat postoj veřejnosti a vetovat zákony.

Politický nováček Radev přilákal zejména voliče, kteří jsou podle agentury Reuters otrávení ze současných zkorumpovaných politiků. Bývalý pilot stíhačky, který studoval i ve Spojených státech, slíbil, že zachová pozici Bulharska v NATO. Zároveň ale řekl, že „být proevropský neznamená být protiruský“.

„Neexistuje žádná jiná možnost než členství Bulharska v EU a v NATO, to ale neznamená, že bychom se měli prohlásit za nepřítele Ruska,“ prohlásil někdejší generál v předvolební kampani.

„Během své volební kampaně nově zvolený americký prezident říkal, že usiluje o hlubší dialog s Ruskem,“ uvedl pak Radev po volbách. „To dává silnou naději, že by mohlo dojít k mírovému řešení konfliktů v Sýrii a na Ukrajině,“ dodal.


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít