ANO bude mít v Pardubickém kraji o křeslo více než ČSSD

09. října 2016, 00:21 - čtk
09. října 2016, 00:21

Složení zastupitelstva Pardubického kraje se značně promění. Volby vyhrálo ANO, které obsadí v 45členném zastupitelstvu 12 křesel. O jedno méně bude mít ČSSD, devět pak Koalice pro Pardubický kraj (KPK), oba subjekty si proti minulým volbám o jeden mandát pohoršily stejně jako ODS s pěti zastupiteli. Výrazně propadla KSČM, z dosavadních 11 zástupců jí zůstane pět.

Do zastupitelstva se již nedostala TOP 09, její tři mandáty nově převezmou Starostové a nezávislí. Zcela chybět bude i Strana práv občanů (SPO), která v roce 2012 obsadila tři křesla. Volební účast byla 36,80 procenta, před čtyřmi lety to bylo 39,47 procenta.

Hnutí ANO by se podle lídra Jana Řehounka mělo podílet na krajské vládě a mít svého hejtmana. Řehounek řekl, že pokud by jeho osoba na funkci hejtmana měla být příčinou toho, že ANO nevytvoří vládní koalici, bude muset zvážit jiné varianty, kdo v čele kraje zasedne. Podle dohody se sejdou vyjednávací týmy v pondělí, nejdřív ANO s ČSSD, a teprve potom všichni zástupci tří stran, které získaly nejvíce mandátů.


Podívejte se na kompletní výsledky a dopady krajských a senátních voleb


ČSSD ustaví vyjednávací tým a připraví se na pondělní vyjednávání. Současný hejtman Martin Netolický (ČSSD) řekl, že se nevyhýbá žádné koaliční spolupráci. „Konzultace mezi lídry už probíhají, což je dobře,“ uvedl hejtman.

Tradiční člen krajské vlády KPK, kterou tvoří lidovci, Nestraníci a SNK ED, má opět velké šance, že získá účast ve vedení kraje. Podle jejího lídra Romana Línka (KDU-ČSL) může většinu v krajském zastupitelstvu sestavit vítěz, ale i někdo jiný, čímž se stane faktickým vítězem voleb.

V roce 2012 se na koalici dohodla vítězná ČSSD s KPK a SPO, což jim zajistilo většinu 25 hlasů. Současné rozložení sil nabízí několik variant sestavení krajské vlády. Nejsilnější a nestabilnější by byla koalice ANO, ČSSD a KPK s 32 mandáty ze 45, případě rozšířená o Starosty a nezávislé s dalšími třemi kandidáty. K dosažení většiny však stačí libovolným dvěma ze tří nejsilnějších uskupení přibrat některé z menších partnerů a vyšachovat třetí i bez spojení s komunisty.

ANO v kraji získalo 19,17 procenta hlasů, druhá ČSSD 18,01 procenta hlasů, na třetím místě Koalice pro Pardubický kraj (KPK) 15,69 procenta hlasů. ODS volilo 8,99 procenta lidí, KSČM 8,36 procenta a Starosty a nezávislé 5,62 procenta.

Politické subjekty, které ve volební kampani sázely na protiimigrační rétoriku, ve volbách neuspěly. Nejblíže ke vstupu do zastupitelstva měla Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura, nakonec však získala 4,72 procenta hlasů. Uskupení Osobnosti Pardubického kraje vedené radním pro dopravu Jaroslavem Duškem (SPO), které se proti imigrantům dlouhodobě vymezovalo v rozsáhlé billboardové a inzertní kampani, volilo 3,14 procenta lidí. Ostatní subjekty zdůrazňující téma migrantů získaly kolem jednoho procenta hlasů i méně.

V krajských volbách před čtyřmi lety získali sociální demokraté 12 mandátů, volilo je 21,31 procenta lidí. KSČM měla o křeslo méně za 18,86 procenta hlasů, deset mandátů a 17,74 procenta voličů měla Koalice pro Pardubický kraj (KPK), tvořená KDU-ČSL, SNK Evropští demokraté a politickým hnutím Nestraníci. Šest křesel připadlo ODS se ziskem 10,90 procenta, po třech kandidátce TOP 09 a Starostové pro Pardubický kraj za 6,25 procenta a Straně práv občanů zemanovci (SPOZ) za 5,31 procenta voličů. Koalici vytvořily ČSSD s KPK a SPOZ.

Zajímají vás výsledky v dalších krajích?

Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít