Akcie Deutsche jsou na novém minimu, šéf banky vyzývá ke klidu

30. září 2016, 18:43 - čtk
30. září 2016, 18:43

Akcie Deutsche Bank opět oslabily a jejich cena se vůbec poprvé v historii ocitla pod deseti eury. Nedůvěra trhu vůči největší německé bance se prohloubila po zprávách, že některé hedgeové fondy omezily obchody s bankou kvůli hrozbě vysoké pokuty v USA. Šéf banky John Cryan ujistil zaměstnance, že banka je silná a fondy, které s bankou přerušily obchody, jsou pouze nepatrnou částí klientely.

Americká vláda požaduje po Deutsche Bank až 14 miliard dolarů (337 miliard Kč) kvůli nekalým praktikám na trhu hypotečních cenných papírů před finanční krizí v minulém desetiletí. Banka tuto částku odmítla zaplatit a s vládou dál jedná. Pokud by ale musela tak velkou sumu vyplatit, byla by zřejmě nucena požádat investory o značnou kapitálovou injekci.

Na trhu tak narůstají obavy o budoucnost banky. Její akcie během dopoledne ztrácely až osm procent, později ale ztráty smazaly a zotavily se. Od zprávy o požadavku vysokého vyrovnání v USA v polovině září spadla tržní hodnota Deutsche Bank o zhruba čtvrtinu a od počátku roku její akcie ztrácejí asi 55 procent.

Podle agentury Bloomberg několik hedgeových fondů, které vypořádávají své obchody s deriváty s Deutsche Bank, stáhlo svou nadbytečnou hotovost a upravilo své pozice. To je znamení, že se obávají obchodů s bankou, která pro ně začala být rizikovou protistranou.

Pokuta pro Deutsche Bank by mohla být nižší. Přečtěte si o tom:

Americké úřady jednají s Deutsche Bank o pokutě 5,4 miliardy USD

Generální ředitel Deutsche Bank John Cryan dnes ujišťoval zaměstnance, žebanka zůstává silná, zisková, plní kapitálové požadavky a má „mimořádně pohodlný kapitálový polštář“. Zprávy o hedgeových fondech, které u banky ruší pozice, „vyvolávají neodůvodněné obavy“ a mělo by se na ně nahlížet v kontextu 20 milionů klientů banky, uvedl Cryan v otevřeném dopise. Někteří obchodníci agentuře Reuters řekli, že se neobjevil případ, kdy by někdo přestal s bankou obchodovat na mezibankovním trhu, jak se to dělo za finanční krize.

Německo banku nezachrání

Německá vláda dala najevo, že s finanční pomocí bance nepočítá. Záchrana banky by byla v Německu před volbami nepopulární. Němci, kteří mají silnou averzi k finančnímu riziku, se na Deutsche Bank dívají skrz prsty, protože jde o jedinou velkou německou banku, která má rozsáhlé aktivity na světových finančních trzích.

Deutsche Bank je silně vystavena rizikovým investicím, zvláště na trzích s deriváty, a má významné obchodní vztahy se všemi velkými globálními finančními společnostmi. Mezinárodní měnový fond (MMF) ji letos označil za větší potenciální zdroj rizika pro světový finanční systém než ostatní globální banky.

Největší německá banka by se podle komentátorů mohla stát pro evropský bankovní systém tím, čím byla pro globální bankovní systém v minulém desetiletí americká investiční banka Lehman Brothers. Americká vláda v září 2008 dala najevo, že nehodlá Lehman Brothers zachraňovat, což vyvolalo kolaps důvěry v globální bankovní systém, následně finanční krizi a nakonec hlubokou recesi světové ekonomiky.

„Deutsche Bank je v současnosti protistranou takřka každé významnějšíbance na světě. Její provázanost v rámci finančního systému je enormní,“ uvedl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Na druhou stranu by však její krach nezpůsobil krizi, která nastala v souvislosti s pádem Lehman Brothers v roce 2008, a otřes finančního systému by české banky ustály, dodal Kovanda. Finanční krize Česko nezasáhla v roce 2008 a nehrozí mu ani teď, podotkl.


O problémech Deutsche Bank čtěte více:

Volný pád Deutsche Bank pokračuje

WSJ: USA útokem na Deutsche Bank ohrožují evropskou ekonomiku

Deutsche Bank ztrácí na poli investičního bankovnictví


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít