Zhrzený Salesforce žene prodej LinkedInu k regulátorům

30. září 2016, 14:32  -  Daniel Džmuráň
30. září 2016, 14:32

Cloudová společnost Salesforce si od akvizice profesní sítě LinkedIn slibovala hodně. Když jí tak Microsoft strategickou koupi vyfoukl doslova před nosem, pro ředitele Marca Benioffa to představovalo jasný signál k vykopání válečné sekery. První bojovné gesto učinil odhodlaný podnikatel ještě v srpnu akvizicí nadějné textové aplikace Quip, samotný prodej LinkedInu za 26,2 miliardy dolarů (630 miliard korun) pak nyní napadá u Evropské komise.

Benioffovi se zřejmě jen těžko vydýchává, že LinkedIn míří do rukou Microsoftu i přes to, že za něj jeho Salesforce údajně nabídl vyšší cenu. Ještě na začátku srpna tak vyslal do světa zprávu o koupi kalifornského start-upu Quip. S textovou aplikací navrženou čistě pro potřeby tabletů a mobilních telefonů, za níž utratil 750 milionů dolarů (18 miliard korun), chce rozbít dominantní postavení Microsoftu na poli kancelářského softwaru. A aby toho nebylo málo, samotnou akvizici LinkedInu, jež má být dokončena do konce tohoto roku, hodlá nyní překazit s pomocí antitrustových zákonů Evropské unie.

Přečtěte si, jak se Marc Benioff mstí Microsoftu:

Salesforce se mstí Microsoftu: Word pošleme do důchodu

„Prodej LinkedInu společnosti Microsoft ohrožuje budoucnost inovací a zdravé soutěže,“ uvedl v prohlášení Burke Norton, vedoucí právního oddělení společnosti Salesforce. „Získáním unikátního souboru 450 milionů profesních profilů z více než 200 zemí světa poskytne Microsoftu možnost odepřít konkurenci přístup k datům ve snaze o získání neférové konkurenční výhody. Hodláme intenzivně spolupracovat s regulatorními orgány, zákonodárci a dalšími zúčastněnými stranami, abychom dokázali, že tato transakce je v rozporu s principy hospodářské soutěže,“ dodal Norton.

Ředitel Salesforce Marc Benioff vyjádřil rozhořčení nad prodejem již v nedávném rozhovoru pro Bloomberg. „Bojovat proti takovým transakcím je obzvláště obtížné, když jdete proti Microsoftu, který drží veškerou moc, peníze i zdroje a monopolisticky kontroluje celý trh. To jste pak ve zjevné nevýhodě,“ prohlásil Benioff, čímž dost možná zatloukl poslední hřebík do rakve dobrých vztahů mezi Microsoftem a Salesforce. Ty přitom trvaly jen od roku 2014, kdy se technologické společnosti po letech ostrého konkurenčního boje dohodly na uzavření strategického partnerství.

„Salesforce o tom možná ještě neví, ale transakce již byla schválena příslušnými orgány ve Spojených státech, Kanadě i Brazílii,“ vyjadřuje s lehkým sarkasmem víru v dokončení akvizice prezident a ředitel právního úseku Microsoftu Brad Smith v prohlášení.

Snaha společnosti Salesforce o překažení prodeje velké sociální sítě do rukou významné technologické společnosti vzbuzuje pochyby také v té souvislosti, že o samotném Salesforce se podle CNN v kuloárech mluví jako o jednom z vážných kandidátů na koupi sociální sítě Twitter.

Přečtěte si, jak proběhla akvizice LinkedInu:

Akvizici LinkedInu možná doprovázel podvod

Dále čtěte:

Salesforce se mstí Microsoftu: Word pošleme do důchodu

Co zachrání Twitter? Prodej

Giganti ze Sillicon Valley uzavřeli partnerství pro vývoj umělé inteligence


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít