Article, show

Zhrzený Salesforce žene prodej LinkedInu k regulátorům

30. září 2016, 14:32  -  Daniel Džmuráň
30. září 2016, 14:32

Cloudová společnost Salesforce si od akvizice profesní sítě LinkedIn slibovala hodně. Když jí tak Microsoft strategickou koupi vyfoukl doslova před nosem, pro ředitele Marca Benioffa to představovalo jasný signál k vykopání válečné sekery. První bojovné gesto učinil odhodlaný podnikatel ještě v srpnu akvizicí nadějné textové aplikace Quip, samotný prodej LinkedInu za 26,2 miliardy dolarů (630 miliard korun) pak nyní napadá u Evropské komise.

Benioffovi se zřejmě jen těžko vydýchává, že LinkedIn míří do rukou Microsoftu i přes to, že za něj jeho Salesforce údajně nabídl vyšší cenu. Ještě na začátku srpna tak vyslal do světa zprávu o koupi kalifornského start-upu Quip. S textovou aplikací navrženou čistě pro potřeby tabletů a mobilních telefonů, za níž utratil 750 milionů dolarů (18 miliard korun), chce rozbít dominantní postavení Microsoftu na poli kancelářského softwaru. A aby toho nebylo málo, samotnou akvizici LinkedInu, jež má být dokončena do konce tohoto roku, hodlá nyní překazit s pomocí antitrustových zákonů Evropské unie.

Přečtěte si, jak se Marc Benioff mstí Microsoftu:

Salesforce se mstí Microsoftu: Word pošleme do důchodu

„Prodej LinkedInu společnosti Microsoft ohrožuje budoucnost inovací a zdravé soutěže,“ uvedl v prohlášení Burke Norton, vedoucí právního oddělení společnosti Salesforce. „Získáním unikátního souboru 450 milionů profesních profilů z více než 200 zemí světa poskytne Microsoftu možnost odepřít konkurenci přístup k datům ve snaze o získání neférové konkurenční výhody. Hodláme intenzivně spolupracovat s regulatorními orgány, zákonodárci a dalšími zúčastněnými stranami, abychom dokázali, že tato transakce je v rozporu s principy hospodářské soutěže,“ dodal Norton.

Ředitel Salesforce Marc Benioff vyjádřil rozhořčení nad prodejem již v nedávném rozhovoru pro Bloomberg. „Bojovat proti takovým transakcím je obzvláště obtížné, když jdete proti Microsoftu, který drží veškerou moc, peníze i zdroje a monopolisticky kontroluje celý trh. To jste pak ve zjevné nevýhodě,“ prohlásil Benioff, čímž dost možná zatloukl poslední hřebík do rakve dobrých vztahů mezi Microsoftem a Salesforce. Ty přitom trvaly jen od roku 2014, kdy se technologické společnosti po letech ostrého konkurenčního boje dohodly na uzavření strategického partnerství.

„Salesforce o tom možná ještě neví, ale transakce již byla schválena příslušnými orgány ve Spojených státech, Kanadě i Brazílii,“ vyjadřuje s lehkým sarkasmem víru v dokončení akvizice prezident a ředitel právního úseku Microsoftu Brad Smith v prohlášení.

Snaha společnosti Salesforce o překažení prodeje velké sociální sítě do rukou významné technologické společnosti vzbuzuje pochyby také v té souvislosti, že o samotném Salesforce se podle CNN v kuloárech mluví jako o jednom z vážných kandidátů na koupi sociální sítě Twitter.

Přečtěte si, jak proběhla akvizice LinkedInu:

Akvizici LinkedInu možná doprovázel podvod

Dále čtěte:

Salesforce se mstí Microsoftu: Word pošleme do důchodu

Co zachrání Twitter? Prodej

Giganti ze Sillicon Valley uzavřeli partnerství pro vývoj umělé inteligence


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít