Strnad chce rozvíjet slovenské aktivity. Zvažuje vstup do železničního gigantu

Tomáš Lemešani 06. října 2016, 13:03  -  Tomáš Lemešani
06. října 2016, 13:03

Po zbrojařském průniku zvažuje český miliardář Jaroslav Strnad širší angažmá také v železničním byznysu na Slovensku. Ve hře může být významná dohoda s Tatravagónkou.

Jak potvrzují aktuální zprávy ze strojírenské společnosti Czechoslovak Group, jejímu majiteli Jaroslavu Strnadovi se zalíbil byznys na Slovensku. Po letech zbrojařských projektů a nedávném vstupu do tamního strojírenství chce česká skupina proniknout také do železničního byznysu.

„Všechny zvažované projekty se týkají železničního průmyslu. Tuto oblast spolupráce chceme nedále rozvíjet,“ naznačuje mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek.

Detaily neprozrazuje, podle informací webu Biztweet je však firma v jednání se slovenským železničním molochem Tatravagónka. Průměrná roční produkce Tatravagónky je 2200 nákladních vagónů a 6500 podvozků. Firma vlastní 7 specializovaných výrobních linek a vyrábí 7 různých typů nákladních vagónů současně. Měsíční kapacita každé výrobní linky je 30 nákladních vagónů, přičemž společnost pokrývá 30 procent evropského trhu.

Tatravagónka zaměstnává zhruba 2000 lidí a má průměrný roční obrat 200 milionů eur, tedy zhruba 5,4 miliardy korun. Poslední evidované roční tržby činily více než 211 milionů eur, což je asi 5,7 miliardy korun.

Rozsáhlá expanze

Podle dřívějších spekulací médií na Slovensko směřovala také část výroby nákladních vozidel Tatra, kterou Czechoslovak Group ovládá. „Nárazově může dojít i k využití kapacit slovenských strojírenských podniků pro automotive v rámci skupiny, ale nehraje to podstatnou roli. Slovenské podniky mají vlastní výrobní program a zakázkové portfolio. ZŤS Metalurg není určen pro automotive v rámci skupiny. Tatra Trucks má vlastní velkou metalurgii,“ říká pro Euro.cz Andrej Čírtek. Zpřesňuje také informace o tom, že by se na Slovensku mohly vyrábět české vojenské mechanismy Tatry Titus a Pandur, na které Strnad získal zakázku od české armády.

„Trendem je, že každý průmyslový stát chce u zakázky na vojenskou techniku maximum výroby realizovat na svém území kapacitami svého průmyslu. Zde má Czechoslovak Group jak v České republice, tak Slovenské republice unikátní postavení, protože má výrobní kapacity v obou státech. Pokud by se Titusy a Pandury vyráběly pro českého zákazníka, maximum výroby bude probíhat v Česku. Pokud by se vyráběly pro slovenského zákazníka, maximum výroby se bude realizovat ve slovenských podnicích v rámci skupiny MSM holding,“ vysvětluje Čírtek.

Jaroslav Strnad a jeho skupina jsou na Slovensku majetkově zastoupeni ve zbrojařské skupině MSM Group. Ta má kromě jiného pronajaté podniky slovenského ministerstva obrany. Do tohoto holdingu patří i poloviční podíl strojírenské ZVS.
V lednu Czechoslovak Group ovládla poloviční podíl v ZŤS Metalurg - metalurgický podnik s kovárnou, slévárnou či obrobnou, který primárně dodává zákazníkům ze železničního průmyslu.


Čtěte také:

Zbrojař Strnad: Nejsem překupník. Tatru Číňanům neprodám

Zbrojař Strnad kupuje většinu ve výrobci hodinek Prim


Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít