Penta s masem neuspěla. Zavře českou výrobu a byznysu se chce úplně zbavit

Tomáš Lemešani 23. června, 12:08  -  Tomáš Lemešani
23. června, 12:08

Zavřené závody v Česku a přesun výroby pod Tatry. Finančníkům ze skupiny Penta se v masném průmyslu nedaří. Výrobu proto přesouvají z Česka na Slovensko, zaměstnance propustí a časem se této nepříliš vydařené investice chtějí zbavit úplně.

Koncem května skupina oznámila, že její společnost Carnibona ukončí k 31. srpnu výrobu masných produktů v Masokombinátu Plzeň. O práci přijde 230 lidí. A to nemusí být konečný účet.

„Uzavřením výrobního závodu postavení neztrácíme, protože na českém trhu budeme s výrobky Schneider nadále výrazně obchodně působit. Uzavření masokombinátu nám umožní zefektivnit výrobu a v konečném důsledku budeme pružnější i při plnění požadavků zákazníků,“ uvedl generální ředitel Carnibony Ladislav Čechovič.

Ochranných známek a značek výrobků Schneider, které se vyráběly v Plzni, se sice Carnibona vzdát nechce, kromě masa na pultech obchodů však z tohoto kroku Češi nic moc nezískají. Penta totiž nakonec přestěhuje celou výrobu do slovenských závodů. A to nejen z Plzně, ale také z Příbrami, kde má další závod. „Celá výroba českých masných výrobků Schneider se přesune do našich efektivnějších slovenských masokombinátů v Lučenci a Humenném,“ potvrdil týdeníku Trend mluvčí Penty Gabriel Tóth.

Zatímco na Slovensku je Carnibona jedničkou na trhu zpracování masa a v Maďarsku dvojkou, v Česku je za zády hegemona Agrofert, Masa Jičín a masokombinátu Steinhauser až čtvrtá. Slovenské závody v Lučenci a Humenném jsou také nejefektivnějšími závody celé skupiny Carnibona. Měsíčně zpracují až sedm a půl tisíce tun masa a zaměstnávají 900 lidí. Tato kapacita by se pak přesunem české výroby ještě zvýšila.

Prodělky a exit

Na Slovensko už Penta v minulosti přesunula většinu maďarské řeznické výroby. Slovenské závody patří dceřiné společnosti Mecom. Tu koupila Penta od známého východoslovenského podnikatele Jana Molnára v roce 2009.

I přes velký tržní podíl však investice Penty do masného průmyslu není ani na Slovensku úplným úspěchem. Slovenský Mecom totiž za období 2010 až 2014 prodělal přes 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy korun). Do zisku se dostal až před dvěma lety – a to jen ke skromným 77 tisícům eur (přes dva miliony korun).

I přes ozdravné plány masného byznysu tak Penta nepřímo přiznává, že v tomto sektoru neuspěla. Netají se dokonce tím, že by se ho ráda úplně zbavila. „Náš masný byznys je investice, pro kterou budeme hledat strategického investora a neplánujeme si ji dlouhodobě ponechat,“ potvrdil Tóth.

Čtěte také:

Penta vstupuje s lékárnami Dr. Max na pátý trh. Chce prorazit i v Rumunsku

Penta je o krok blíž k rozšíření Vodochod, MŽP už uznalo posudek

Penta zvyšuje nabídkovou cenu na odkup akcií Fortuny na 118 korun


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít