Hubáčkova Creditas získala od ČNB bankovní licenci

19. října 2016, 12:40 - čtk
19. října 2016, 12:40

Největší tuzemská záložna Creditas obdržela od České národní banky bankovní licenci. Od ledna příštího roku se tak český bankovní trh rozšíří o další instituci zaměřenou na retailové i firemní zákazníky.

Creditas patří do investiční skupiny Unicapital miliardáře Pavla Hubáčka, která nedávno koupila podíl v polostátní ČD-Telematice. Řízení trvalo přibližně rok, Hubáčkova skupina požádala o licenci na podzim, ale svůj záměr zveřejnila už loni v létě.

„Udělení licence vnímáme jako potvrzení našeho obezřetného hospodaření a potvrzení správnosti našeho přístupu. V posledním období jsme se zaměřili především na posilování kapitálu a kvalitu úvěrového portfolia,“ uvedl předseda představenstva Creditas Vladimír Hořejší.

Olomoucký investor Hubáček získal většinový podíl v záložně Creditas v loňském roce odkoupením podílů za částku v řádu stovek miliónů korun. Investici financoval z vlastních zdrojů. Tato aktiva získal především díky prodeji nebankovní úvěrové společnosti Smart Capital v roce 2010. Hubáček je majitelem investiční skupiny Unicapital, která působí prostřednictvím čtyř dceřiných společností v energetice, zemědělství, developmentu a na finančních a kapitálových trzích.

Přerod Creditasu v banku není podle analytika společnosti Chytrý Honza Františka Bostla překvapením. Očekává, že všechna velká spořitelní družstva uvažují stejným směrem a některá jsou již velice blízko bankovním licencím. „Konkurence na trhu retailových bank je však obrovská a je velice pravděpodobné, že se pak trh bude postupně konsolidovat, nové banky spojovat či zanikat. Před pár týdny například Zuno Bank skončila a jedním z důvodů byla její neschopnost získat novou klientelu,“ upozornil.

„Bankovní trh se v poslední době rozhýbal. Jedni z trhu odcházejí nebo jsou odejiti jako Citibank, Zuno, ERB bank, jiní zase přicházejí,“ řekl šéfredaktor serveru Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher. Do jisté míry může podle něj příchod Creditasu oživit trh. „Troufám si ale tvrdit, že úspěch a dynamika rozvoje a růstu, kterou jsme viděli u Fio banky, jež byla původně také záložna, je neopakovatelná,“ poznamenal.

Záložna Creditas vznikla v roce 1996 v Třebíči. Po změně jména a přemístění centrály do Olomouce v roce 2010 se stala jednou z nejrychleji rostoucích záložen v ČR. Nyní má 19 tisíc pět set členů, 14 poboček a bilanční sumu převyšující deset miliard korun.


Také si přečtěte:

Stát hledá provozovatele účtenkové loterie. Její přínos je neznámý

Česko je v objemu firemních akvizic jedničkou regionu

Finanční ústava nebude. Zadlužení zbrzdí běžný zákon


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít