Nejslibnější robot? Domácí pomocník

Tomáš Lemešani 03. října 2016, 12:15  -  lem
03. října 2016, 12:15

Nejperspektivnějším startupem zabývajícím se robotikou není výrobce „robochirurga“ ani „robovojáka“. Prestižní ocenění Pitchfire získal domácí pomocník Kobi 3-in-1, který za majitele provede pracný úklid před domem.

Jednu z nejrespektovanějších cen v odvětví robotiky získal zejména kvůli široké možnosti uplatnění americký robot, který v létě poseká trávník, na podzim odfoukne z dvoru listí a v zimě odklidí sníh z příjezdové silnice. Samozřejmě bez nutnosti lidského řízení. Používá vlastní inteligenci, senzory, nevadí mu déšť, vítr, ani mráz a dobíjí se slunečním zářením.

Autonomní Kobi 3-in-1 podle poroty ceny Pitchfire ušetří člověku až 70 hodin práce ročně. Je přitom levný a nepotřebuje odborné zacházení. Se ziskem ocenění se spojuje zájem investorů a podle spoluzakladatele startupu Steva Waelberse díky tomu i očekávání spuštění sériové výroby.

Kobi není jediný zajímavý robotický projekt letošního roku. Porota vybrala do finále dalších 14 robotů, které by v brzké době mohly napomoct zjednodušit lidem život.

Zaujal ji třeba startup Catalia Health. Jeho drobný sociální robot pomáhá chronicky nemocným pacientům rozeznat příznaky, dávkuje jim léky, připomíná návštěvu lékaře a v případě zhoršení stavu sám volá o pomoc. Lidsky se chová také robot Kadho, který učií cizojazyčné děti anglicky. Jeho výuka je prý kvalitnější než praktiky 80 procent angličtinářů, kteří často nejsou rodilými mluvčími.

Startup Parihug vyvinul medvídka, který na základě senzorů a internetového připojení simuluje pohyby vzdálené osoby. Když se chtějí lidé v odloučení třeba obejmout, mohou tak udělat prostřednictvím vlastního medvídka, přičemž druhý medvídek z páru, ať je kdekoliv na světě simuluje pohyby, ale také sílu nebo rychlost toho prvního.

V běžném životě by mohly najít uplatnění také malé roboty Moti a Rokid. Díky senzorům rozeznávají osobu, která se v jeho blízkosti nachází. Poznávají zvyky dotyčného a snaží se pro něj vytvořit co nejpříjemnější prostředí. Komunikují přitom s dalšími spotřebiči. Robot třeba bez toho, aby člověk cokoliv udělal, pustí oblíbenou muziku, rozsvítí světlo v preferované intenzitě nebo odstínu či pustí televizi na oblíbeném kanálu dotyčného.

Mnohem odbornější je robot Genesis, který dokáže sám pomoci 3D tisku postavit celý dům. Odborníky zaujala i společnost Franklin Robotics, která vyvinula levného robotického zahradníka poháněného solární energii. Jeho předností je kromě dostupnosti také samostatnost. Robot dokáže sám čistit a hnojit zahradu nebo trhat plevel celé měsíce bez přestávky a dohledu.

Mezi finalisty ocenění Pitchfire figurovaly také drony jako třeba autonomní mapovací dron Iris Automation nebo Lifeguard dron od startupu QQQ Tech, který dokáže zachránit tonoucího člověka. Po nouzovém přivolání se létající plavčík dostane k plavci a pomůže mu z vody ven.


Čtěte také:

Přebyteční rodiče? Děti zabaví čínský robot

Fanoušky v Manchesteru budou na stadionu bavit roboti

Doprava, logistika, obchod. Robotická síla nahradí lidskou

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít