Nechutný humor jako byznys model. Z MacFarlanea udělal miliardáře

Tomáš Lemešani 27. června 2016, 20:00  -  Tomáš Lemešani
27. června 2016, 20:00

Stephen Hawking při pohlavním styku s postiženou ženou, malé dítě se sexuální úchylkou, nebo bílý pes, který nesnáší černochy. Humor na hraně? Ano. Z producenta Setha MacFarlanea však udělal boháče.

Běžný kreslíř se díky oplzlému a kontroverznímu humoru stal jedním z nejmovitějších producentů kreslených komediálních seriálů. Ve 43 letech má na účtu podle portálu bankrate.com 194 milionů dolarů. Za tímto bohatstvím však jistě stojí i podnikatelský kumšt, který se plně projevil během vyjednávání o vysílacích právech na MacFarlaneova díla.

Seth MacFarlane začínal jako všestranný komediální umělec. Kromě menších rolí v dabingu zkoušel prorazit třeba jako stand up komediant. Skutečný úspěch však zaznamenal jako kreslíř. Nezaujal ani tak technickým provedením jako spíše kreativitou. Talent projevoval hlavně jako autor námětů, scenárista a režisér.

Specifickým, ostrým a kontroverzním humorem začínal oslovovat širší veřejnost už v roce 1997. Tehdy začal kreslit a spolutvořit kreslené komedie Johny Bravo a Cow and Chicken.

První skutečně velké peníze však mladému komediantovi začaly plynout až z úspěchu kultovní komedie Family Guy. Dnes čím dále tím populárnější kreslený seriál byl prvně vysílán v roce 1999.

Kontroverzní umělec a podnikatel v seriálu prolomil všechny hranice společensky akceptované slušnosti. Navzdory kritice, pokusům o cenzuru a soudním sporům je však pořád mimo dosah státních orgánů či inzertních zájmů. A vydělává miliony dolarů.

Spolu s popularitou časem rostla také hodnota jeho značky. Důkazem je kontrakt z roku 2010. Společnost 20th Century Fox zaplatila za práva vysílat seriál po dobu pěti let závratných sto milionů dolarů. Seth MacFarlane se díky tomu stal nejlépe placeným scénáristou kreslených seriálů na světě. Nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. Fox totiž od tvůrce objednal dalších 13 epizod o speciální hodinové délce. Odhadovaná hodnota samotné značky Family Guy se pohybuje kolem dvou miliard dolarů.

Skvěle vydělávající seriál odolává neustálé kritice konzervativních politiků a nezávislých organizací. Tvrdé restrikce vůči obsahu Family Guy prosazují zejména členové organizace Parents Television Council. Právníci MacFarlanea musejí odrážet útoky, které žádají změnu vysílacích časů seriálu nebo jeho obsahu.

Soudní spory

Kritiku seriálu do své agendy často přebírají také konzervativní poslanci amerického senátu. Často i kvůli osobním útokům ze strany tvůrců seriálu. V roce 2010 v amerických médiích rezonoval spor s guvernérkou Sarah Palinovou, která mimo jiné kandidovala na americkou viceprezidentku.

V epizodě „Extra Large Medium“ vystupovala postava s Downovým syndromem, jejíž matkou byla Bristol Palinová - dcera republikánské političky. Kromě ohrazení se vůči osobnímu útoku označila Sarah Palinová humor v části seriálu za krutý a bezohledný vůči lidem s Downovým syndromem. Seth MacFarlane ji označil za oportunistku. Vyzval ji, aby respektovala druh humoru seriálu a nezneužívala jej k získávání vlastní popularity.

Odhadovaná hodnota značky Family Guy se pohybuje kolem dvou miliard dolarů.

Konzervativní veřejnost ve Spojených státech pobouřila také epizoda věnovaná Terri Schiavové. Dnes již nežijící žena byla po mozkové mrtvici 15 let udržována v takzvaném vegetativním stavu. Rodina pacientky souhlasila s tím, aby na ní po dobu strávenou v komatu vědci zkoušeli experimentální léčbu. Ve Family Guy o ní zpívalo animované dítě a s humorem ji označovalo za „nejdéle žijící rostlinu“. Rodina se vůči vtipu ohradila a MacFarlanea žalovala. Podobně jako spousta dalších odpůrců seriálu však neuspěla. Znechucení přerostlo v soudy také po vysílání epizody, ve které se mužská postava Quaqmaire nechala přeoperovat na ženu, nebo dílů ve kterých si tvůrci stříleli z domácího násilí, římskokatolické církve či zlehčovali sektářské otázky. Jedním z mála úspěchů, který kdy MacFarlaneho odpůrci dosáhli, bylo stažení jedné série ve venezuelské televizi.

Přes čáru

Tlaku čelila také televize Fox. Z vysílání a internetových videoserverů musela stáhnout epizodu „Turban cowboy“. MacFarlane si v ději vzal na mušku bombový teroristický útok, který se odehrál během Bostonského maratonu a to jen měsíc poté, co se smrtelná tragédie udála.

Televizní stanice i samotný MacFarlane údajně utrácí za právníky miliony dolarů ročně. Zisk z prodeje reklamy nebo reklamních předmětů mu to zřejmě bohatě vynahradí.

Nemalé náklady si vyžaduje samotná tvorba seriálu. Alex Borstein, Mila Kunis, Seth Green a Mike Henry, kteří dabují hlavní postavy Family Guy, berou honorář 175 až 220 tisíc dolarů za jednu epizodu.

Scenárista z Beverly Hills

Zajímavou kapitolou tvorby Family Guy jsou i táhnoucí se spory s producenty konkurenčních animovaných seriálů. Zřejmě nejznámějšími jsou tahanice s Treyem Parkerem a Mattem Stonem, autory dalšího animovaného seriálu drsného formátu South Park. Ti označili Setha MacFarlanea za špatný vzor mladým autorům. Jeho práce podle nich není dobrá a kresleným postavám chybí technická kvalita.

Seth MacFarlane nezapomněl oponovat. Nejen přes média, ale i prostřednictvím dětské postavy z Family Guy, Stewieho, vzkázal svým oponentům, že humor South Parku imponuje pouze teenagerům, kteří „kouří trávu a bydlí u rodičů“.

Nejmovitější scenárista kreslených seriálů vydělal v posledních letech nemalé peníze také na filmové komedii Ted, kterou produkoval a režíroval, nebo písních Let's Fall In Love a Nine O’Clock, které MacFarlane nazpíval a vydal na limitovaných DVD verzích Family Guy. Významné zisky mu přináší také další animované komediální seriály Cleveland Show a American Dad.

Peníze si mladý tvůrce umí užít. Bydlí v luxusní rezidenci v Beverly Hills, kde má k dispozici vlastní kinosál, tenisový kurt, bazén nebo saunu. Jezdí ve sportovním voze Delorean v hodnotě milionu dolarů. Podle amerických médií proto patří mezi deset nejbohatších celebrit Hollywoodu.


Čtěte také:

Chudá Afrika je mýtus. Aliko Dangote buduje stát ve státě

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít