Kdo jste? Město chce znát skutečné čínské vlastníky AC Milán

17. listopadu 2016, 06:10 - tre
17. listopadu 2016, 06:10

Protimafiánské oddělení na milánské radnici požádalo čínské majitele fotbalového klubu AC Milán, aby odtajnili svou identitu. Pokud tak v uspokojivé míře neučiní, dá městská rada podnět úřadům, které se specializují na boj proti praní špinavých peněz.

Předchozí vlastník, expremiér Silvio Berlusconi, prodal velkoklub v srpnu společnosti Sino-Europe Sports Investment Management Changxing, za níž stojí finanční skupina Haixia Capital a podnikatel Jung-chung Li. Jak ale uvedl zdroj agentury Reuters, celková architektura konsorcia nebyla nikdy zcela známa a dosud nemá ustálenou podobu.

Předseda protimafiánské komise na milánské radnici David Gentili z Demokratické strany uvedl, že město má povinnost se ptát na identitu skutečných vlastníků. V případě, že se mu nedostane odpovědi, zalarmuje oddělení italské centrální banky pro boj s praním špinavých peněz.

Město je majitelem stadionu San Siro, na němž své domácí zápasy hraje AC i městský rival Inter, který je od letošního roku rovněž v čínském vlastnictví. Kluby za pronájem stadionu městu platí 14 milionů eur (asi 380 milionů korun) ročně.

Převod AC na čínské investory má být dokončen letos v prosinci a při té příležitosti má vejít ve známost rovněž úplný soupis nových vlastníků. Konsorcium kolem Sino-Europe je však stále ve stádiu zrodu. Kromě Haixia Capital a Jung-chung Lia se o účast v něm ucházejí další dva investoři, dodal zdroj Reuters.

Berlusconi jednal s Číňany už od dubna a původně se očekávalo, že k dohodě dojde do dvou měsíců. Jednání se však protáhla a ke schválení obchodu došlo až v průběhu srpna. Čínští investoři měli zaplatit 740 milionů eur (20 miliard korun), což je částka za podíl v klubu a splacení dluhů.

Dohodu provází více pochybností. Konsorcium Sino-Europe se při počátečních jednáních mělo vykázat zfalšovanou bankovní zprávou od Bank of Jiangsu, kterou údajně chtělo demonstrovat svou finanční sílu pro převzetí klubu. Bankovní zpráva údajně obsahovala datum vydání 25. dubna a vykazovala poslední pohyby na účtu, včetně aktuální bilance ve výši 128 milionů dolarů. Její pravost měla dokládat pečeť Bank of Jiangsu. Banka po revizi údajů zjistila, že žádný takový dokument nevydala a patrně se tak jedná o padělek.

Dále čtěte:

Dohodnuto. AC Milán nejdražší čínskou fotbalovou akvizicí

Vzkříšení Interu Milán: Číňané, diváci, ale hlavně góly

Čína chce ovládnout další sport. Do ragby investuje 100 milionů dolarů


Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít